“Black Hawk” nga SHBA/ Helikopterët do të jenë pjesë e flotës ajrore në Farkë
29/05/2020 12:56

Flotës ajrore të ushtrisë shqiptare do ti shtohet edhe disa helikopterë të tipit “Black Hawk”, asistencë e qeverisë së SHBA. Për ambasadoren amerikane Yuri Kim nënshkrimi i Letrës së Ofertës dhe Pranimit të Helikopterëve UH-60 Blackhawk, tregon se Shtetet e Bashkuara dhe Shqipëria janë dhe do të vijojnë të qëndrojnë “krah për krah”. “Siç mund ta dini, një nga tre prioritetet e mia kryesore është forcimi i bashkëpunimit për mbrojtjen në mënyrë që Shqipëria të jetë një aleate edhe më e aftë e NATO-s. Kur këta helikopterë shumërolësh do të vijnë këtu, do të ndihen si në shtëpi këtu midis ekipit tuaj profesionist, punëtor dhe do të jenë të gatshëm që t’i përdorni për të mbështetur misionin e Forcave Ajrore, popullin shqiptar dhe Aleancën e NATO-s. Ky program përfaqëson shkëlqyeshëm dy aleatë që punojnë së bashku për të arritur qëllime të përbashkëta të sigurisë. Ky është një program i financuar bashkërisht, ku si Shtetet e Bashkuara ashtu edhe Shqipëria ndajnë përgjegjësinë financiare për të mbrojtur Aleancën. Shtetet e Bashkuara dhe Shqipëria qëndrojnë “krah për krah” sot, do të qëndrojmë “krah për krah” nesër dhe të gjitha të nesërmet që vijnë më pas”.

Top News – Ankesat e të burgosurve/ ‘Shëndetësia dhe lejet shpërblyese’
12/07 14:41
Top News – Riatdhesimi vullnetar/ 44 operacione, bashke me Frontex
12/07 14:11
Top News – Edhe dy në pranga/ Pogradec, trafik me 16 emigrantë
12/07 14:10
Top News – Financimi, sektet fetare/ Nisin hetimet nga një grup special
12/07 13:54
Vlorë, plazhet pa vrojtues/ Pushuesit të kënaqur se ka më shumë hapësira publike
12/07 13:26
4 viktima në një ditë/ Covid, në spital shtrohen edhe mosha të reja. Sot 83 të infektuar
12/07 12:46
Tirana, qyteti i të moshuarve/ Pjesa më e madhe e banorëve drejt Durrësit, Vlorës dhe bregdetit
12/07 12:46
Top News – Dy shqiptarët në Itali/ Arrestohen, u kapën me 8 kg kokainë
12/07 12:14
Top News – 4 viktima nga Covid-19/ 83 raste të reja në vetëm 24 orë
12/07 12:13
Top News – Ndodh për herë të parë!/ Policia Rrugore nuk heq patenta
12/07 11:59
Koronavirusi në Shqipëri/4 persona të tjerë humbin jetën, 83 raste të reja brenda 24 orëve të fundit
12/07 11:22
Trafik në autostradën Tiranë-Durrës/ Shoferi bën manovra për t’i shpëtuar vargut të makinave
12/07 11:04
Lushnje, një fabrikë përfshihet nga flakët
12/07 08:40
Top News – Rama, si kreu i OSBE/ Mesazh për masakrën e Srebrenicës
11/07 20:08
Top News – Tërmeti i 26 nëntorit/ Prokuroria jep sqarime për hetimet
11/07 19:53
Top News – Vettingu në polici/ Me ritme të ngadalta, shkak covid
11/07 19:11
Top News – Rama i përgjigjet Bashës/ “Nuk mbani dot peng zgjedhësit”
11/07 18:27
Top News – Një i ri në pranga/ Pa rrip, i ofroi 1 mijë lekë policit
11/07 17:36
Top News – Covid, zonat turistike/ Manastirliu: Kujdes, dhjetra raste
11/07 17:24
Top News – Shtyhen lejet/ 370 të burgosur, karantinë në shtëpi
11/07 17:08