Angli, “Anulohet” Krishtlindja/ Shkak për izolimin, mutacioni i ri koronavirusit që përhapet më shpejt
19/12/2020 19:04

Ne konferencen argumentueshem me te veshtire te kryeministrit britanik Boris Johnson qe kur filloj pandemia, ai njoftoje se duke filluar nga e djela, ndryshe nga nje jave me pare, milioanoa banore te Londres dhe pjesveve te medha te Anglise juglindore dhe lindore do kalojne ne lockdown, ose sic njihet ne Nivelein e Katert. E gjitha kjo per shkak te nje mutacioni te ri te coronavirusit i cili eshte zbuluar ne Londer dhe Angline Jugore, i cili rezulton se ka nje nivel transmetushmerie mjaft te larte, deri ne 77 per qind me shpejt sesa cdo variacion u virusit i njohur deri me sot. Nuk ka prova se eshte me vkdjeprurures dhe me rezistent ndaj vaksines se re. “Ne dime mjaftueshem per te vepruar menjhere", tha Boris Johnson ne konferencen e shtypit. Banoret e Londres dhe anglise lindore dhe juglindore nuk do lejohet te takohen gjate periudhes se krishtlindjeve dhe Vitit te ri. Nga e djela, dyqanet jo esenciale, palestrat, sollonate e bukurise do te mbyllen dhe njerziteurdherohen te qendrojne ne shtepia vetem ne rast se do duhet te shkojne ne pune ne rast se nuk punojne dot nga shtepia nese punojne nje arsim, kujdesin ndaj femijeve si dhe per ushtrime fizike. Britaniket do duhet te shyrtojne me kujdes mundesine e udhetimeve jashte shtetit dhe vetem per arsye pune. Masat e Lockdown-I do jene ne fuqie per dy jave perfshi edhe periudhen e Vitit te Ri. Britania po perjeton shifra te larta infektimesh dhe shifra e se shtunes, trgeon se ka pasur 27 mije infektime me Covid 19 dhe 534 vdekje.

Top News-‘Trafikantët do na vrisnin’/Arrestohen dy shqiptarë në një shtëpi bari në Angli
14/08 22:20
Top News-U përplas me makinë pranë Kapitolit/Një burrë vret veten me armë, nuk dihet arsyeja
14/08 21:39
Top News-Përplasje e frikshme e bandave kriminale/5 viktima dhe 15 të plagosur në Ekuador
14/08 21:39
Top News-Këngëtari i njohur kapet me 1.5 mln euro/Vihet në pranga, sekuestrohet edhe një sasi droge
14/08 20:22
Top News – Akuzohet se vrau kolegun e tij/ Del përpara gjykatës shqiptari, hetimet vijojnë!
14/08 20:20
Top News- Shpërthim në qendrën tregtare/ Armeni, dhjetëra qytetarë bllokohen nën rrënoja
14/08 17:48
Top News- Putin rrënon ekonominë ruse/ Lufta në Ukrainë e kthen vendin 4 vite pas në kohë
14/08 16:50
Top News- Shqiptarët me jahte luksoze drejt Anglisë/Mediat zbulojnë itinerarin, bileta 17 mijë paund
14/08 16:48
Top News- Rusia nuk i ‘harron’ miqtë!/Vendi i vetem në BE që Moska ndihmon me gaz
14/08 16:22
Top News-40 të vdekur, mes tyre dhe fëmijë/Përfshihet nga flakët një kishë në Egjipt
14/08 16:11
Top Channel/Rusët priten me himnin ukrainas/Filnandë, tursitët rus: Jo të gjithë rusët janë me Putin
14/08 15:17
Top News – 4 viktima nga aksidenti tragjik në Itali/ Mes tyre një shqiptar, po ktheheshin nga festa
14/08 15:13
Top Channel/ Në Angli me avion privat/ Mediat britanike: Emigrantët shqiptarë nisen nga Belgjika
14/08 14:50
Top Channel / Tensione në Jerusalem / Një terrorist plagos 8 izrailitë në një autobus
14/08 12:26
Top Channel / Përmirësohet gjendja e Salman Ruzhdie/ Doli nga intubimi dhe është në gjendje të flasë
14/08 12:25
Top Channel/Klandestinë me jaht/ Shqiptarët kanë zbuluar rrugë të reja për të shkuar në Britani
14/08 12:19
Top Channel/ Aksident i rëndë në Itali/Humbin jetën katër të rinj, një prej tyre është shqiptar
14/08 12:14
Top News – Nuk ka ndodhur as gjatë Luftës së Ftohtë!/Zelenski-Kërcënimi i madh bërthamor nga Rusia
14/08 11:27
Top News – Avionët kinezë mbi Tajvan!/Rriten tensionet, Pekini provokon ishullin
14/08 11:26
Top News – Donald Trump po hetohet për spiunazh!/FBI gjeti dokumente ‘top sekrete’ në shtëpinë e tij
14/08 11:21