Angli, “Anulohet” Krishtlindja/ Shkak për izolimin, mutacioni i ri koronavirusit që përhapet më shpejt
19/12/2020 19:04

Ne konferencen argumentueshem me te veshtire te kryeministrit britanik Boris Johnson qe kur filloj pandemia, ai njoftoje se duke filluar nga e djela, ndryshe nga nje jave me pare, milioanoa banore te Londres dhe pjesveve te medha te Anglise juglindore dhe lindore do kalojne ne lockdown, ose sic njihet ne Nivelein e Katert. E gjitha kjo per shkak te nje mutacioni te ri te coronavirusit i cili eshte zbuluar ne Londer dhe Angline Jugore, i cili rezulton se ka nje nivel transmetushmerie mjaft te larte, deri ne 77 per qind me shpejt sesa cdo variacion u virusit i njohur deri me sot. Nuk ka prova se eshte me vkdjeprurures dhe me rezistent ndaj vaksines se re. “Ne dime mjaftueshem per te vepruar menjhere", tha Boris Johnson ne konferencen e shtypit. Banoret e Londres dhe anglise lindore dhe juglindore nuk do lejohet te takohen gjate periudhes se krishtlindjeve dhe Vitit te ri. Nga e djela, dyqanet jo esenciale, palestrat, sollonate e bukurise do te mbyllen dhe njerziteurdherohen te qendrojne ne shtepia vetem ne rast se do duhet te shkojne ne pune ne rast se nuk punojne dot nga shtepia nese punojne nje arsim, kujdesin ndaj femijeve si dhe per ushtrime fizike. Britaniket do duhet te shyrtojne me kujdes mundesine e udhetimeve jashte shtetit dhe vetem per arsye pune. Masat e Lockdown-I do jene ne fuqie per dy jave perfshi edhe periudhen e Vitit te Ri. Britania po perjeton shifra te larta infektimesh dhe shifra e se shtunes, trgeon se ka pasur 27 mije infektime me Covid 19 dhe 534 vdekje.

Top News – `Po më shkatërronin nervat..`/ Princi Harry tregon arsyen e largimit nga anglia
26/02 22:37
Top News – Alarm i kuq për planetin/ Ekspertët e OKB-së, po shkojmë drejt `katastrofës`
26/02 22:35
Entuziastët francezë shënojnë 40-vjetorin e trenave të shpejtësisë së lartë TGV – Pa koment
26/02 22:22
Palestinezët kujtojnë masakrën 1994 në xhaminë Ibrahimi, kërkojnë fund të kolonive të reja izraelite
26/02 22:21
Banorët mblidhen para shkollës ku u rrëmbyen 300 vajza adoleshente në Nigeri – Pa koment
26/02 22:20
Presidenti Biden dhe Zonja e Parë mbërrijnë në zonat e dëmtuara nga stuhia në Texas – Pa koment
26/02 22:19
Zhytës vullnetarë në Gaza kërkojnë për marinarët e zhdukur egjiptianë pas stuhisë – Pa koment
26/02 22:18
Bregu u Fildishtë merr dërgesën e parë të vaksinave falas nga mekanizmi global Covax – Pa koment
26/02 22:17
Top News – Amerika `lëshon` bombën/ Vrasjen e Khashoggi-it e urdhëroi princi saudit
26/02 22:15
Top News – Vaksinat kineze në Ballkan/ Ekspertët, përpjekje për të shtuar influencën
26/02 22:14
Top News – Protesta masive në Shkup/ Jo pazareve politike në kurriz të shqiptarëve
26/02 22:13
Top News – UFO në New Mexico/ Piloti i american airlines ndesh objektin alien
26/02 22:13
Përleshje mes bandave në Athinë, plagoset shqiptari/ PAMJET EKSKLUZIVE të policisë në aksion
26/02 22:08
Republikanët mblidhen në Florida/ Pritet që të flasë edhe ish presidenti Donald Trump
26/02 20:17
Top News – Merkel refuzon vaksinën/ Nuk pranon të marrë dozën e Astrazeneca-s
26/02 20:02
Top News – Goditja e radhës për rusët/ SHBA e BE, Krimea nuk është e juaja por e Ukrainës
26/02 18:39
Top News – Samiti i BE-së për imunizimin/ Blloku do japë para për vaksinat kundër mutacioneve
26/02 18:38
Top News – SHBA, përkrahësit e Trumpit/ Shefja e policisë, duan të hedhin në erë Capitol-in
26/02 18:37
Top News – Turizmi i aventurës në rajon/ ‘Ski Touring’ përmes ‘Via Dinarica’
26/02 18:15
Top News – Varianti i tmerrshëm kalifornian/ Ekspertët, është 11 herë më vdekjeprurës
26/02 18:08