Abuzimi me mikrokreditë/ Ekspertët kërkojnë edhe hetim për institucionet jo-banka
07/03/2021 19:50

Vendimi i bankës së Shqipërisë për të vendosur një tavan për interesat e kredive konsumatore është një masë e drejtë, por e pamjaftueshme veçanërisht për institucionet jo banka. I këtij mendimi është eksperti për ekonominë, Arbi Agalliu, sipas të cilit institucionet e mikrokredisë po japin hua me interesa tepër të larta. Për shkak të abuzueshmërisë së madhe që kryejnë ndaj klientëve shton ai, duhet të jenë objekt hetimi nga institucionet përkatëse. “Do ta gjykoja një vendim të drejtë edhe pse prek rregullat e lojës nën një treg të lirë, por një vendim të drejtë sa i përket institucioneve jo banka. Është vënë re vitet e fundit që këto njësi operojnë në mënyrë jo shumë profesionale sepse klientët e tyre janë një kontigjent pa kulturë financiare, bien pre e mashtrimit. Përveç fiksimit të normës së interesit, unë do të gjykoja më me vend një hetim qoftë nga banka qendrore qoftë apo dhe nga Prokuroria sa u përket këtyre njësive. Sipas ekspertit Agalliu, situata nga pandemia ka nxitur ndjeshëm përdorimin e këtyre njësive jo banka, pasi individët që qasen më shumë drejt tyre kanë mungesë të ardhurash dhe kulturë të dobët financiare. “Kanë shfrytëzuar këtë nevojë konsumatore në Shqipëri për të ofruar finacim me shuma të ulëta por me interesa jashtë çdo lloj logjike që i përket tregut. Nuk mundet që një qytetar shqiptar të paguajë interesa kaq të larta. Nuk ndodh në vendet e tjera.” Aktualisht, projekt rregullorja e Bankës së Shqipërisë që vendos kufi për interesat e kredive konsumatore është në proces konsultimi me bankat dhe institucionet e mikrokredisë.

Top Channel/ Plagosje në zyrat e PD- Basha: Atentat kundër PD, Rama: E patolerueshme!
20/04 02:40
Top News – Meta, patronazhisti dhe denoncuesi! Presidenti, dy konferenca shtypi në një ditë
19/04 23:40
Top Channel/ Incidenti në Kavajë, paralajmëron Meta: Do të ketë veprime që nuk jua merr mendja
19/04 23:17
Top Channel/ Sulmi me armë në zyrat e PD-së, Duma: Moment i trishtë për Shqipërinë dhe demokracinë
19/04 22:42
Top News – Sulmi në xhami… ishte terrorist! Rudolf Nikolli, autori me precedentë penalë
19/04 22:33
Top Channel/ Shikoni pamjet brenda selisë blu në Kavajë ku ndodhi plagosja me armë
19/04 22:13
Top News – Dëshmia e të penduarit të Drejtësisë/ Pistoleta me postë nga shba për grupet kriminale
19/04 22:07
Top News – Flasin dy prindërit e autorit / Lutje për imamin e xhamisë, na shëroni djalin!
19/04 22:06
Top News – Covid, si kurrë më parë në një vit/ Vetëm 100 raste të reja në 24 orët e fundit
19/04 22:05
Top News – Kavajë, plas arma në zyrat e PD / Një 27 vjeçar i plagosur pas një konflikti banal
19/04 22:04
Top Channel/ Rama: Korça s’është shamia për hundët e Saliut, as për jargët e Metës…
19/04 21:43
Top Channel/ ‘Meta me kapuç në kokë, takohet ‘cepave’ me… Rama: 25 prilli dita vendimtare
19/04 21:17
Top Channel/ Besimtarët kthehen në xhaminë e tyre për faljen pas iftarit
19/04 21:12
Top Channel/ Falja e parë në xhami pas sulmit. Besimtarët kthehen për faljen pas iftarit
19/04 21:12
Top Channel/Basha: TVSH për turizmin, 6% / Kreu i PD nënshkruan marrëveshje me operatorët turistikë
19/04 21:07
Top Channel/ Rama: Amnisti fiskale emigrantëve. Të vijnë dhe të investojnë për të krijuar biznese
19/04 21:04
Top Channel/ Aeroporti i ri do ulë çmimet/ Ja çfarë pritet të ndodhë me fluturimet në rajon
19/04 20:56
Top Channel/ Ahmed Kalaja tregon sulmin në xhami: Ishte i sëmurë mendor
19/04 20:54
Top Channel/ “Im bir është sëmurë”/ Babai i autorit të sulmit: Më ankohej se e ndjekin gjithmonë!
19/04 20:50
Top Channel/ Sulm me thikë në xhami/ Rudolf Nikolli qëlloi mbi besimtarët
19/04 20:48