10- vjetori i “21 janarit”/ Përkujtohen 4 viktimat në protestën para Kryeministrisë
21/01/2021 15:06

Socialistët përkujtuan vrasjen e 4 protestuesve në 21 Janar 2011 në bulevardin dëshmorët e kombit. Ceremonia e njëjtë si 10 vite më parë duke vendosur karafila të kuq në katër pllakatet e katër të rënëve të cilët më herët kryeministri Edi Rama i shpalli dëshmorë të atdheut. Kryeministri Edi Rama i priu vendosjes së luleve, ndërsa shumë qytetarë të Tiranës mbushen të dyja krahët e bulevardit për tu përkulur në katër vendet, të kthyera në simbolin e kujtimit të këtyre vrasje të paprecedcenta në historinë e Shqipërisë. Ceremonisë përkujtimore në bulevard i parapriu një takim në kryeministri mes kreut të qeverisë dhe familjarëve të Ziver Veizit, Faik Myrtajt, Hekuran Dedës dhe Aleks Nikës. Rama: Sot bëhen plot 10 vjet nga tragjedia e 21 janarit dhe në këtë 10 vjetor qeveria e Republikës së Shqipërisë ka vendosur të japë titullin e lartë të Dëshmorit të Atdheut për të katër dëshmorët e protestës paqësore të 21 janarit. Njëkohësisht, sot është dita për të bërë një reflektim pas këtij rrugëtimi dhjetë vjeçar në përpjekjen për të kuptuar bashkërisht se si ajo ngjarje tragjike dhe katër jetë të pafajshme të humbura kanë ndikuar historinë tonë të re në dy drejtime themelore. Nga njëra anë, në drejtim të marrëdhënies së qeverisë me protestën dhe nga ana tjetër në drejtim të transformimit të sistemit të drejtësisë. Ngulmimit 10 vjeçar të familjarëve për të vënë përpara drejtësisë urdhëruesit e 21 Janarit Edi Rama u tha: Ata, të cilët i vranë për herë të dytë dhe i vranë në bashkëpunim me njëri-tjetrin me palë të treta të veshur nën togën e zezë të gjykatësve, do të përgjigjen. Do të përgjigjen ashtu siç do të përgjigjen të gjithë gjykatësit dhe prokurorët që sot janë angazhuar fort, për të bërë 25 prillin një referendum kundër kësaj qeverie, së bashku me udhëheqësin e këtij referendumi. Sabit Dedës vëllait Hekuran Dedës nuk i është shuar shpresa për drejtësi. Sabit Deda: Kanë qenë vite shumë të vështira. Vite të vështira me shpresë tek gjykata speciale. Kemi shpresë. Muhamed Veliu: Në gjykatën e Strasburgut? Sabit Deda: Në gjykatën e Strasburgut dhe tek SPAK-u. Për 4 vrasjet e 21 janarit dhe ata që u plagosën janë dënuar vetëm gardisti Agim Llupo dhe ish kreu gardës Ndrea Prendi. Hetimet deri më tani nuk kanë mundur të nxjerrin urdhëruesit e vrasjeve dhe ata që fshinë serverat e kryeministrisë, për të fshehur gjurmët e këtij krimi shtetëror një dekadë më parë.

Trafik në rrugën e Elbasanit, pamjet kur makina e policisë ‘i shpëton’ duke hyrë kundravajtje
05/03 21:26
Top News – Itali, 30 vjet nga eksodi masiv/ Rama dhe Di Maio, memoria e 6 marsit 1991
05/03 21:16
Humbi garën në portal, i vë flakën Drejtorisë Arsimore në Fier, pamjet e zjarrit
05/03 20:42
U vetëvra në spitalin Covid 2/ Familjarët dhe miqtë kërkojnë drejtësi në 30-vjetorin e Xhino Koços
05/03 20:25
Vrau kunatin në tryezë/ Debatuan se kush gatuan më mirë, Korça apo Pogradeci
05/03 19:58
Pro dhe kundër kandidatëve të rinj?/ Çfarë mendojnë qytetarët për listat e partive
05/03 19:42
Top News – Bien infektimet, rriten viktimat/ Shifra të larta në 24 orët e fundit në vend
05/03 19:34
30 vite nga eksodi i shqiptarëve/ Rama në Itali! Di Maio: BE të hapë negociatat me Shqipërinë
05/03 19:16
Top News – Krimi makabër i studentit shqiptar/ Masakër në Rumani, ezkekutoi një familje
05/03 19:16
Top News – Tre grupet që kërcënojnë Shqipërinë/ Raporti, nga kush duhet të ruajmë sigurinë
05/03 19:15
Festat e 7-8 marsit/ Policia paralajmëron mësuesit dhe gratë, të mos mblidhen për të festuar
05/03 18:39
Top News – Plan sekret për festime dhe tubime/ Në terren veprojnë forca të shumta policie
05/03 17:52
Top News – Operacion me dronë, kamera e dylbi/ Policia blindon Shqipërinë për të kapur drogë
05/03 17:52
Top News – 900 mln lekët e krimit, ja kush i mori/ Edhe SPAK ‘fut duart’ në thesin e parave
05/03 17:51
Top News – Djali unik dhe rrethuar me para!/ Vrau babain, ja dëshmitë e para të familjarëve
05/03 17:51
Top News – Urdhër gjerman për zyrtarin e OFL/ Spiunoi trafikantët, u dha dosjen e hetimeve
05/03 17:51
Top News – Vaksinimi masiv i populates/ Nis trajnimi për 400 inferimierëve
05/03 17:45
Humbi garën në portal, i vë flakën Drejtorisë Arsimore në Fier, kapet autori
05/03 17:43
Top News – Pëshëngritësit kampionë/ Veliaj takon Briken Çaljan dhe Evangjeli velin
05/03 15:54
Top News – Ndërtimi i aeroporit të Vlorës/ ‘Madco Construction’ shpallët fitues i tenderit
05/03 15:53