1 mld lekë për identifikimin/ KQZ jep koston e identifikimit elektronik, që është sa buxheti i saj
02/12/2020 12:22

Votimi më shumë se njëherë i një personi në zgjedhje, është një dukuri e përsëritur ndër vite në Shqipëri. Për ti dhënë fund këtij fenomeni pjese e dakortësisë mes palëve në marrëveshjen e 5 Qershorit, është edhe identifikimi elektronik i atyre që votojnë përfshi disa projekte pilot për numërimin elektronik. Të bërit realitet të identifikimin elektronik është një prioritet i KQZ-s së re e cila fillimisht identifikojë koston, përmes marrjes së çmimit, prej disa kompanive ndërkombëtare, prodhuese të kësaj teknologjie. Tashmë KQZ e ka një kosto për këtë proces. Është Ilirian Celiabashi Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve ai i cili përmes një letre dërguar qeverisë, thotë se nga analizat e propozimeve financiare, vlera e këtij projekti shkon mbi 1 miliard lekë. Kjo shumë është sa i gjithë buxheti që KQZ-s, miratuar në realizimin e procesit zgjedhor prandaj thotë zoti Celibashi nuk mund të përdoret në këtë projekt. Në të tilla kushte kur kanë mbetur 145 ditë nga zgjedhjet e 25 Prillit, topi për ta realizuar identifikimin elektronik, është në fushën e qeverisë për të vë në dispozicion plot 1 miliard lekë të tjera buxhet, siç kërkon KQZ në një kohë kur vendi është goditur fort nga pandemia e Covid19. “Kërkojmë ndërhyrjen tuaj emergjente thotë Ilirjan Celibashi në fund të kësaj letre, për vënien në dispozicion të KQZ të fondeve të domosdoshme për implementimin dhe numërimin elektronik në zgjedhjet e 25 Prillit.

Top News – Rama, një përgjigje për Francën…!/ Shumë komente “masakruese” në facebook
17/01 14:32
Veliaj: PD e ndarë në 6 copa, s’dinë kë të votojnë
17/01 13:42
Veliaj: PD-LSI kanë humbur busullën/“Demokratët nuk bëhen deputetë, në lista futet Mediu dhe Ndoka”
17/01 12:15
Top News – Zgjedhjet dhe Dekriminalizimi/ Shkresë e prokurorisë për partitë politike
17/01 11:37
Top News – Votuesit për herë të parë/ LSI, Kryemadhi flet për strategji punësimi
17/01 11:35
Opozita bashkon Dulen e Idrizin/ Kreu i PBDNJ mund të kandidojë në Korçë. Në Vlorë do jetë PDIU
15/01 19:44
Top News – Bilanci i Ramës për përmbytjet/ Vasili-provokim për shqiptarët nën ujë e pa shtëpi
15/01 17:15
Top News – PS mbyll fazën e dytë/ ‘Deputeti që duam’, Balla: një epoke të re
15/01 14:43
Top News – Në kantierin e Thumanës/ Rama e Pacolli inspektojnë ndërtimin e apartamenteve
15/01 14:03
Thumanë; Rama: Nis ndërtimi i apartamenteve. Pacolli: Do jetë qytezë moderne
15/01 12:24
Top News – Për 14 muaj do përfundojë vaksinimi/ Rama-do marrim 2.2 milionë vaksina anticovid
15/01 12:01
‘Deputeti që Duam’/ Fleckenstein të rinjve: Qëndroni të vendosur dhe të guximshëm
15/01 11:17
Rama: 3 skenarët e vaksinimit, ne duam ta mbyllim për 14 muaj. 2.2 milion njerëz për tu vaksinuar
15/01 03:08
“Në kohë tërmeti, me dy vila”/ Video e Ramës për Bashën, me deklaratën e Topallit
14/01 15:51
Ndoka e Shehi në listat e PD/ Arrihet marrëveshja. Kreu i PDK në Shkodër, Shehi në Tiranë
14/01 15:23
Merkel inkurajoi Ramën/ Gazeta Bild, komenton ndërmjetësimin mes Turqisë e Greqisë
14/01 12:14
Top News – Kryemadhi per trafikun në Tiranë/ Lojë e Bashkisë, të shkosh në qënder tregtare
14/01 12:11
Rudina Hajdari kandidate në Elbasan si anëtare e nismës “Thurje”
14/01 11:53
Top News – Basha publikon shifrat/ Krahason pasurinë e shqiptarëve me të ministrave
14/01 11:10
Meta rrëzon ligjin për taksat e kromit/ Presidenti: Situatë ekstreme e trajtimit preferencial
13/01 15:31