Zjarret në Australi/ Ekspertët tregojnë çfarë na pret
14/01/2020 17:31

Zjarret që po zhurisin Australinë janë një shenjë e qartë e asaj që e pret botën nëse temperaturat do të vazhdojnë të rriten në nivele të rrezikshme. Shkencëtarët paralajmërojnë se kjo do të ndodhë nëse arrihet mesatarja e 3 gradëve celcius mbi nivelet industriale. Rritja e temperaturës mesatare në Australi është rreth 1.4 gradë celcius mbi nivelet para industriale para sezonit të zjarreve të këtij viti çka tregon një ritëm më të shpejtë të ngrohjes se mesatarja globale prej 1.1 gradësh celcius. Shkencëtarët paralajmërojnë se përtej një rritjeje prej 2 gradësh, pasojat e klimës do të bëhen katastrofike dhe të pakthyeshme ndërkohë që angazhimet globale për reduktimin e emetimit të gazrave që shkaktojnë efektin serë, sipas marrëveshjes së Parisit, vlerësohet se e vendosin botën në trajektoren e një ngrohjeje prej 3 gradësh celcius. Ngrohja globale ka çuar në një rritje të frekuencës dhe egërsisë së kushteve të motit që favorizojnë zjarret në të gjithë botën, thuhet në një përmbledhje të 57 kërkimeve shkencore të kohëve të fundit por njerëzit e kanë moderuar pakëz mënyrën se si ky rrezik përkthehet në zjarre. Menaxhimi i tokës ka reduktuar rënien e zjarreve në shkallë globale.

Top News – Hetimi i BBC/ Irani fshehu shifrat e pandemisë
03/08 13:25
Top News – Festat ilegale në Paris/ Pjesëmarrësit japin Donacione për të paguar gjobat
03/08 13:21
Top News – Zjarre masive në Kaliforni/ Mijëra banorë evakuohen nga shtëpitë e tyre
03/08 13:21
Top News – Përfundon Haxhi/ Pelegrinazhi si asnjëherë më parë
03/08 13:15
Top News – Kthehen astronautët e SpaceX/ Misioni i parë i NASA pas një dekade përfundon me sukses
03/08 13:12
Top News – Microsoft vazhdon bisedimet për blerje të TikTok-ut në SHBA
03/08 12:44
Top News – Gjermani/ Të rinjtë dhe gratë më të goditur nga pandemia
03/08 12:11
Top News – Mbi 18 milionë persona të prekur me koronavirus në botë
03/08 12:07
Top News – Veterani 96 vjeçar/ Studenti më i vjetër në Itali
02/08 18:36
Top News – ‘Çmenduri’ britanike/ Festat e të rinjve nuk ndalojnë
02/08 16:13
Top News – Koronavirusi në Britani/ ’Kthesat’ e kryeministrit Johnson
02/08 16:10
Top News – Covid 19 në Rusi/ Fushata e vaksinimit në tetor
02/08 15:58
Top News – Nëna me 16 fëmije/ Dhuratat e krishtlindjes në korrik
02/08 15:56
Top News – Afrika e jugut/ 500 mijë raste koronavirusi
02/08 15:53
Top News – Republika Çeke/ Rikthehet virusi pas hapjes
02/08 15:49
Top News – Fillimi i gushtit/ Evropa “mbërthehet” në trafik
02/08 15:45
Top News – E dashuruar me makinat/ SHBA, rriten kërkesat për motorë
02/08 15:40
Top News – Francë, test në aeroport/ Të ardhurit nga vende të rrezikshme
02/08 15:37
Top News – Zjarret në Amazonë/ Rritet frika për një katastrofë
02/08 15:24
Top News – Në Viktoria të Australisë rivendosen masa kufizuese
02/08 14:53