Wake Up/ Rregullat e maturës: Ndjekje penale për shitjen e tezës dhe penalizim për celularin
19/11/2019 13:34

Ethet e të rinjve që janë maturantë dhe që vitin e ardhshëm pritet të ulen në auditorët e universiteteve kanë nisur . Vetëm pak ditë më parë , Ministrja e Arsimit, Besa Shahini ka nxjerrë urdhrin për rregulloren e maturës shtetërore 2020. Një dokument i cili parashikon që të nisë menjëherë puna për mbarëvajtjen e këtij procesi të rëndësishëm dhe nga ana tjetër në këtë rregullore ka edhe risi përsa i përket masave penalizuese si për maturantët që thyejnë këtë rregullore por edhe për ata mësuesit( administratorët) që do të mbikqyrin të rinjtë gjatë zhvillimit të testimeve. Rastet e publikuara nga provimet e maturës së viteve të kaluara, kanë dëshmuar se ka pasur raste të kopjimit nga ana e të rinjve por edhe teza të publikuara gjatë zhvillimit të testimit, si ishte rasti i tezës së matematikës gjatë vitit 2018 që u publikua në kohën që të rinjtë po zhvillonin testimin. Për të shmangur këtë fenomen, ministria e arsimit ka vendosur disa rregulla edhe më të ashpra . Për këtë rregullore do të flasim sot me drejtorin e Drejtorisë së Vlerësimit: Agim Alia

Wake Up/ “Karnavalet e Korçës”, nuk ndalen as me pandeminë. Këtë vit edhe samba braziliane
03/07 10:45
Wake Up/ Turistët e huaj zgjedhin Pukën, si parajsën e fshehur të aventurës
03/07 10:44
Wake Up/ Fushata “Pusho shqip”. A do të na mjaftojë turizmi patriotik?
03/07 10:44
Wake Up/ Eugena Tomini: Rasti i foshnjës me COVID. Babai i sapoardhur nga një vend Evropian
03/07 10:43
Wake Up/ Eugena Tomini ISHP: COVID po prek edhe moshat 30-40 vjeç
03/07 10:43
Vapë dhe temperatura të larta, njihuni me parashikimin e motit
03/07 08:06
Wake Up/ Shtypi i ditës, 03 Korrik 2020
03/07 08:04
Wake Up/ Olsi Bylyku: Gena më ftoi për bashkëpunim. Më tha: Do të dalësh në klip si askush tjetër…
02/07 11:53
Wake Up/ Olsi Bylyku: Të dashurës i iku truri nga modelja në klip. Ja çfarë më tha…
02/07 11:27
Wake Up/ Balerini Jurgen Bala, që po synon “Dancing with the Stars” në Amerikë
02/07 11:21
Wake Up/ Barometri i Ballkanit: Shqiptarët me besimin më të ulët në rajon tek prodhimet vendase
02/07 11:03
Wake Up/ Sondazhi: Shitblerja e votës, problemi më i rëndë që shohin qytetarët
02/07 11:03
Wake Up/ Majlinda Keta thirrje studentëve: Votoni të zgjidhni përfaqësuesit tuaj në Universitet
02/07 11:02
Wake Up/ Shtypi i ditës, 02 Korrik 2020
02/07 08:01
Diell dhe temperatura të larta, njihuni me parashikimin e motit
02/07 07:59
Wake Up/ Olimpia Smajlaj, ish Miss-i e diplomuar si biologe por karrierën e kërkon në muzikë
01/07 12:10
Wake Up/ Ervin Shijaku i Transportit: Ministrja s’ka hipur ndonjëherë në autobus se njeh situatën
01/07 11:23
Wake Up/ Meri Shehu: Si do ta gjejë ditëlindja kryeministrin Rama këtë 4 korrik
01/07 11:23
Wake Up/ Astrologe, Meri Shehu: Shenjat që do kalojnë pushime të bukura dhe të varfëra
01/07 11:22
Wake Up/ Operatorët e Transportit Publik: Protokolli i pazbatueshëm. Kërkojmë tryezë me palët
01/07 11:04