Wake Up/ Rinaldo Sata, fotografi provokues. Puna me Bella Hadid, Eva Herzigova apo Harper Bazaar
20/02/2020 11:45

Rinaldo Sata është një emër i njohur ndërkombëtarisht si fotograf, ndonëse pak mund ta njohin në Shqipëri. Ai ka spikatur për stilin e veҫantë të fotografuarit, sa artistik aq agresiv edhe provokues. Madje edhe shumica e meshkujve dhe femrave që ai ka fotografuar janë atipikë, larg pozave të zakonshme që jemi mësuar të shikojmë nëpër kopertina. Ndër shumë modele të tjera ai ka fotografuar Bella Hadid, Eva Herzigova, Winnie Harlow, Xhesika Berberi...etj. Asnjë nga fotot e tij nuk është e ngjashme me tjetrën. Ai ka realizuar sesione fotografike për Harper Bazaar, GQ e shumë revista apo kompani botërore. Që në moshën 2- vjeҫare Rinaldo ka emigruar në Itali me familjen dhe sot jeton në Londër por edhe në Meksikë për shkak të angazhimeve të tij. Ai vjen në Shqipëri, ndonëse rrallë. Vitin e kaluar ka realizuar edhe disa foto që tregojnë për jetesën dhe natyrën shqiptare, kryesisht në zonat e Veriut pasi edhe origjina e tij është nga Shkodra. Rinaldo ka studiuar në Itali, më pas në Spanjë dhe gjithmonë ka qenë i tërhequr nga Londra, të cilën e cilëson si kryeqytetin evropian të artit, fotografisë dhe modës.

Wake Up/ Shtetasit që kanë hyrë në Shqipëri 24 orë nën vëzhgimin e policisë
01/04 12:48
Wake Up/ Drejtor i Rendit Albert Dervishaj: 1 milionë telefonata nga qytetarët në izolim
01/04 12:48
Wake Up/ Vaksina e turbekulozit si na mbron nga Kovid-19. Flet, Dr. Genc Sulçebe
01/04 12:27
Wake Up/ Filma në karantinë; Sheshxhirimi, shtëpia. Tema, izolimi
01/04 12:26
Wake Up/ A ndikon vërtet Zinku në dobësimin e koronës?!
01/04 12:15
Wake Up/ Dr. Genc Sulçebe: Duhet të sëmuren 60% e shqiptarëve që të bëhen imun ndaj Kovid-19
01/04 12:08
Wake Up/ Policia e Shtetit: Në dy javë 1968 ndëshkimet për të pabindurit ndaj izolimit
01/04 11:53
Wake Up/ OSHEE: Falja e kamatëvonesave dhe faturimi i marsit. Kategoritë që përfitojnë
01/04 11:44
Reshje dhe temperatura të ulëta, njihuni me parashikimin e motit
01/04 08:03
Wake Up/ Korona; 76 % e shqiptarëve thonë se ka ndikim negativ në financat familjare
31/03 11:46
Wake Up/ Robert Aliaj dhe vajza Gala në izolim prej 15 ditësh, pikturojnë dhe i këndojnë atdheut
31/03 11:39
Wake Up/ Dr.Ilir Alimehmeti: Paniku, pasoja më e rëndë e Kovidit 19
31/03 11:34
Wake Up/ Sondazhi: Shqiptarët frikë nga infektimi me Kovid, dhe të trishtuar në izolim
31/03 11:21
Wake Up/ Londër: Boksierët shqiptarë shkuan për Evropianin por u izoluan, presin riatdhesimin
31/03 11:20
Wake Up/ Cili infekton më shumë gripi sezonal apo Kovidi?
31/03 11:18
Rikthehen vranësirat dhe reshjet, njihuni me parashikimin e motit për sot
31/03 07:42
Wake Up/ Dr. Ermal Xhaho nga Düsseldorf: Gjermania nuk e përjashton skenarin e Italisë
30/03 12:42
Wake Up/ Historia e vërtetë që fshihet pas “Këngës së mjekut” së Anida Takes dhe Agim Prodanit
30/03 12:41
Wake Up/ Mali i Zi mbështet me mbi 250 mijë euro sektorin e medias
30/03 12:31
Wake Up/ “Kënga e mjekut”: Si u realizua kënga që u bë Hit. Flasin realizuesit
30/03 12:30