Wake Up/ Ora e parë e mësimit sot në shkolla: Si të reagojmë në rast tërmeti
09/12/2019 11:02

Sot rinis mësimi në shkollat e Tiranës dhe Durrësit të cilat mbyllën dyert që prej datës 26 nëntor kur ra dhe tërmeti i fortë, 6.4 i forcës rihter. Pasojat e këtij tërmeti u panë edhe tek godinat e dhjetëra shkollave të cilat kanë pësuar dëmtime të shumta. Për këtë arsye shkollat u mbyllën ndërkohë që sot mësimi rinis në këto dy qarqe që pësuan dëme të konsiderueshme, ndërkohë që mësuesit pas kësaj fatkeqësie natyrore me urdhër të Ministrisë së Arsimit janë njohur me planin e masave se si duhet të sillen në rast tërmeti në klasa por edhe për daljen emergjente nga ndërtesa pas tërmetit. Është një plan masash që përfshin rregulla që nisin se si duhet të sillen nxënësit sapo të ndihen lëkundjet sizmike por dhe si duhet të veprojnë mësuesit për t'i nxjerrë fëmijët nga shkolla nëpërmjet daljeve emergjente. Në fakt ne kemi zgjedhur shkollën "Kosova" në Tiranë për të mësuar diçka më shumë se si ka nisur mësimi sot, sa të informuar janë mësuesit rreth këtij plani...

Wake Up/ “Gjetsh belan”, rastësia që bëri bashkë vëllezërit Prifti me Brunon
28/01 12:46
Wake Up/ Vëllezërit Prifti me një album të ri. “Albumet kanë ndjenjë”
28/01 12:42
Wake Up/ Endri Prifti sulmon kolegët: Mbi 70% e tyre nuk janë as këngëtarë
28/01 12:41
Wake Up/ Pjetër Logoreci tregon Shkodrën nga fotografitë e panjohura të arkivës së Vjenës
28/01 12:19
Wake Up/ “Jemi 400 shqiptarë në Kinë. Asnjë nuk është prekur nga koronavirusi”
28/01 12:04
Wake Up/ Virologia Iris Hatibi: Viruset që po qarkullojnë në Shqipëri. Koronavirusi s’ka rrezik
28/01 11:49
Wake Up/ Biologia shqiptare zbulon në Arkansas kërpudhën vrasëse të drithërave
28/01 11:48
Wake Up/ Biologia shqiptare nga Amerika: Ju tregoj për kërpudhën vrasëse të orizit
28/01 11:42
Wake Up/ Origjina e virusit: Dy teori janë vendosur në peshore
28/01 11:30
Wake Up/ Sizmiologu Edmond Dushi: Si njeri edhe unë ndjehem i frikësuar nga termetet
28/01 11:17
Wake Up/ Lindi Trimi, Ramushit i thashë më mirë t’ia vëmë frikacak emrin, boll me trima
27/01 12:41
Wake Up/ Anita Haradinaj: Ramushi në Hagë, momentet më të vështira për mua
27/01 12:41
Wake Up/ Anita Haradinaj: Do të më pëlqente t’i rikthehesha gazetarisë së terrenit
27/01 12:36
Wake Up/ Aktivistja shpërthen në lot për qentë e rrugës
27/01 12:36
Wake Up/ “Monger” baleti që bën bashkë gjuhën e trupit dhe fjalën
27/01 12:32
Wake Up/ Anita Haradinaj:Tani e kam një arsye pse vij në Tiranë
27/01 12:27
Wake Up/ Padia ndaj bashkisë Tiranë: Vidhen fondet dhe qentë helmohen me acid klorhidrik
27/01 12:13
Wake Up/ Alarmi KE: Nga kozmetika te makinat. Lista e produkteve që na rrezikojnë jetën
27/01 11:53
Wake Up/ Apnea, sindroma që të merr frymën, 5-10% e popullatës vuan nga ky çrregullim
27/01 11:19
Wake Up/ Enkel Demi: Do doja të më cilësonin shkrimtar i mirë më shumë se gazetar i mirë
24/01 11:43