Wake Up/ Në studion ku prodhohen maska 100% mbrojtëse, falas për stafet mjekësore dhe policinë
03/04/2020 11:17

Në këto javë të vështira të pandemisë, personeli mjekësor mbetet më i rrezikuar pasi është në kontakt të vazhdueshëm me të infektuarit. Mbi të gjitha mjekët duhet të jenë të pajisur me të gjitha masat e nevojshme për t'u mbrojtur. Për t'i ardhur në ndihmë atyre, sipërmarrësi Alban Kardashi ka vendosur që të prodhojë maska mbrojtëse për stafin mjekësor dhe t'i dhurojë ato në spitale të ndryshme të vendit, sipas nevojave. Nuk bëhet fjalë për maska të thjeshta por ato shërbejnë si mburoja për fytyrën e mjekëve, pasi mbulojnë gojën, hundën dhe sytë. Kjo lloj maske shërben për stafet mjekësore dhe jo për qytetarët. Më konkretisht, dje ai ka dërguar rreth 200 maska në spitalin e Elbasanit, rreth 100 në Shkodër, 60 në Sarandë, 70 në Kavajë. Më herët Albani ka dërguar edhe rreth 70 maska në spitalin e Durrësit si edhe pranë maternitetit “Mbretëresha Geraldinë”. Kërkesat e spitaleve për maska të tilla janë gjithmonë në rritje. Albani ka një studio grafike ku prodhon objekte të ndryshme dhe aty gjenden pajisjet që mundësojnë prodhimin e këtyre maskave. Ne kishim në skype Alban Kardashi, sipërmarrësin që ka ndërmarrë këtë nismë.

Wake Up/ Fikret Shatri, vrapoi 80 km nga Prishtina në Istog. Sfida e radhës Prishtinë-Tiranë
22/05 12:59
Wake Up/ Besa Kokëdhima: Në Shqipëri përballem me dhunë psikologjike
22/05 12:40
Wake Up/ Ja pse i ngjaj më shumë babait tim Koço Kokëdhima
22/05 12:28
Wake Up/ Kush është partneri i Besa Kokëdhimës këtë herë?. Nga projekti “C’est la vie” te i radhës
22/05 12:27
Wake Up/ Këto dy muaj e lamë rehat natyrën. Dita e Biodiversitetit, sfidat dhe problematikat
22/05 11:36
Wake Up/ Nuk ka rritje të çmimit të biletës së urbanit. Shoqata: As e kemi kërkuar këtë
22/05 11:25
Wake Up/ Shoqata: Jemi gati për rihapjen e transportit urban
22/05 11:09
Wake Up/ Ligji për përdorimin e monedhave virtuale. Përfitimet dhe rreziqet nga kriptomonedha
22/05 11:08
Diell dhe rritje temperaturash, njihuni me parashikimin e motit
22/05 08:20
Wake Up/ Shtypi i ditës, 22 Maj 2020
22/05 07:40
Wake Up/ Shqiptari i “The Voice of France” përfaqëson Zvicrën në dy Eurovision-e
21/05 12:04
Wake Up/ Bonuse që të bëjmë pushime, lista me propozime nga operatorët turistikë
21/05 11:52
Wake Up/ Njomza dhe Rinori, ҫifti vloger që jetën reale e bëjnë në rrjetet sociale
21/05 11:44
Wake Up/ Mjeku Erion Dasho: Karantinimi nga prilli në maj ka qenë i pajustifikueshëm
21/05 11:19
Wake Up/ Pandemia rrit kërkesat e të rinjve shqiptarë për të punuar online
21/05 11:07
Rikthehen reshjet e shiut, ky është parashikimi i motit
21/05 08:11
Wake Up/ Shtypi i ditës, 21 Maj 2020
21/05 07:51
Wake Up/ Truproja e Rugovës zbulon se si u trajnua në Shqipëri si luftëtare e UÇK-së
20/05 13:16
Wake Up/ Truproja e Rugovës: Ju rrëfej atentatin ndaj Presidentit. Dita ime më e vështirë
20/05 12:44
Wake Up/ “Sekretet” e dy presidentëve të Kosovës, rrëfimi i rallë i truprojës, Elinda Muriqi
20/05 12:29