Wake Up/ Mjeku Julian Balla: Ja si është gjendja e 5 shqiptarëve të shtruar në spitalin e Breshias
03/04/2020 11:35

Breshia njihet si një nga zonat me më shumë shqiptarë. Por a ka një shifër se sa shqiptarë ka të prekur apo të ndarë nga jeta me Kovid-19?. Mjeku Julian Balla që prej 10 vitesh punon në spitalin e Breshias tha përsa i përket shqiptarëve të prekur apo që kanë humbur jetë nga Kovid -19 që deri tani nuk ka një database të dhënash të ndarë sipas kombësive. "Në asnjë databasë të dhënash që është bërë publike deri tani nuk është nacionaliteti i personave të prekur. Mund të flas për spitalin ku jam unë që për momentin janë të shtruar 5 pacientë që janë me kombësi shqiptare. Gjendja e tyre është e mirë. Janë në përmirësim. Dy janë në moshë mbi 75 vjeç dhe janë një çift bashkëshortësh dhe brenda kësaj javë besoj do të dalin, ndërsa 3 të tjerë që janë pak më të rinj në moshë dhe janë në fazën e përmirësimit të sëmundjes por besoj se hospitalizimi i tyre do të zgjasë dhe një javë më shumë. Por asnjëri nuk është në rrezik për jetën dhe nuk janë në terapi intensive". Por duhet shtuar se shumë njerëz janë të ngujuar në shtëpitë e tyre në Breshia. Shumë të afërm të tyre vdesin të vetëm në spital. Ndërkohë që një dramë brenda dramës është edhe ajo e varrimit të atyre që ndërrojnë jetë. Por që ka shumë familje, të cilat në pamundësi që të ndjekin funeralin, as që e dinë ku janë varrosur të afërmit e tyre, madje ka fotografë që punojnë falas për të fotografuar vendin ku varroset dikush për t’u ardhur në ndihmë familjeve. Këtë situatë mjeku Balla e komentoi si shumë dramatike si për familjarët por edhe për vetë mjekët.

Wake Up/ Çfarë ndodhi në polici, në praninë e psikologes me 15-vjeçaren e abuzuar
02/06 12:23
Wake Up/ Astrologe Meri Shehu: Vit i vështirë i qeverisë Rama. Fajin e ka Jupiteri
02/06 12:18
Wake Up/ Astrologe Meri Shehu: Pas pandemisë “çlirohen” dhe shenjat. Ja ç’parashikon qershori?
02/06 12:06
Wake Up/ Piktorja shqiptare e portreteve dhe skenave urbane në Angli
02/06 11:29
Wake Up/ Telefonata që zbuloi rrjetin e pedofilëve që abuzuan me 15-vjeçaren
02/06 11:13
Wake Up/ Virusi është “zhdukur” klinikisht! A e fituam luftën me armikun e padukshëm apo jo?
02/06 10:58
Wake Up/ Gjuha shqipe në të gjitha shkollat publike në Itali. Nis nënshkrimi i një peticioni
02/06 10:58
Wake Up/ Shifrat e abuzimit te fëmijët
02/06 10:50
Diell dhe rritje temperaturash, njihuni me parashikimin e motit
02/06 08:30
Wake Up/ Shtypi i ditës, 2 Qershor 2020
02/06 08:27
Wake Up/ “Nuk jam teksti yt” gazetaret reagojnë ndaj teksteve të këngëve! Video bëhet virale
01/06 12:16
Wake Up/Procedurat në kopsht;nga formulari për prindërit, higjiena, distanca në tavolina, fjetja etj
01/06 11:39
Wake Up/ Ja si do zbatohen masat e KOVID, me foshnjat në çerdhe?!
01/06 11:36
Wake Up/ 33% e lodrave në tregun shqiptar të rrezikshme. E tregojnë analizat laboratorike
01/06 11:28
Wake Up/ INSTAT: Fëmijët shqiptarë të privuar nga ushqimi, veshjet, argëtimi dhe pushimet
01/06 11:08
Wake Up/ Shtypi i ditës, 1 Qershor 2020
01/06 10:19
Wake Up/ Parashikimi i motit/ Java nis me reshje dhe ulje temperaturash
01/06 10:07
Wake Up/ Rrëfehet në “Wake Up”, Ilda Bejleri: Ja ku do më gjejë sezoni i ri
29/05 13:10
Wake Up/ Top Channel, hap audicione për punësimin e të rinjve
29/05 12:08
Wake Up/ Shqipëria e turizmit tjetër. Kriza e operatorëve dhe bujtinave jobregdetare
29/05 12:03