Wake Up/ Lotusi shqiptar si u ndërtua 10 vite më parë në Plykë të Fierit. Flasin protagonistët
11/11/2019 12:34

Me siguri, javën që shkoi juve që jeni gjuetarë të historive të rralla nëpër portale, ju ka rënë në sy një shkrim për një makinë model Lotus, ngjyrë portokalli, që kishte nisur të ndërtohej që 10 vite më parë, në fshatin Flykë të Fierit. Ndërsa të tjerë prej jush mund ta kenë shijuar në Sheshin “Skënderbej” ku ajo u ekspozua së fundmi në Panairin e Koleksionit të Mjeteve Historike Retro “N’gaz”. Makina nuk ka një markë, apo emër, ndërsa arkitektët dhe ndërtuesit e saj janë Kadri Manaj dhe shoku i tij Oltion Shatëri. Kadriu me profesion është inxhinier elektrik dhe i ka thelluar studimet në informatikë të aplikuar, kurse shoku i tij i ngushtë është infermier dhe i bashkon pasioni për makinat. Çdo fundjavë, më këmbë a me biçikletë ata përshkonin 5 km deri sa mbërrinin në fshatin Plykë të Fierit ku i priste oazi i tyre i eksperimentit, një shtëpi përdhese me oborr me hapësirë të mjaftueshme ku dy adoleshentët larg zhurmës së qytetit prodhonin ëndrrat e tyre.

Wake Up/ Një ditë në zbulim të rrugës së qumështit
07/07 12:25
Wake Up/Erion Dasho:Bari, stadiumi, kisha, xhamia, palestra etj, ja ku rrezikojmë më shumë nga COVID
07/07 11:47
Wake Up/ Ervin Bushati: Ja pse “Molla” ime dhe “Banania” e Dashnor Dikos do mbahen mend gjatë
07/07 11:38
Wake Up/ Këngëtari Ervin Bushati tregon pse i kishte mbetur peng “Molla”
07/07 11:37
Wake Up/ Pano Soko: Ekonomia shqiptare nuk do ta përballonte dot një karantinë të dytë. Ja pse…
07/07 11:37
Wake Up/ Petrit Bylykbashi dy herë me COVID: Fle me oksigjen. Ndjej faj, nëse kam infektuar të tjerë
07/07 11:36
Diell dhe rritje temperaturash, njihuni me parashikimin e motit
07/07 07:58
Wake Up/ Shtypi i ditës, 07 Korrik 2020
07/07 07:56
Wake Up/ “Feeling”, klipi i parë i dy violinisteve ekstravagante Ines Memisharaj dhe Albana Leka
06/07 12:45
Wake Up/ Evis Mula risjell këngën e Parashqevi Simakut. Në versionin e ri i këndon maturantëve
06/07 11:27
Top News – Pas 4 muajsh ndërprerje/ Rifillon punën transporti publik
06/07 10:39
Wake Up/ Apeli i AKU: Mos blini bukë të prerë. Rreziku i COVID që vjen nga kontaminimi i ushqimeve
06/07 10:38
Wake Up/ 11 problemet e farmacive në Shqipëri në një letër ankese për Kryeministrin
06/07 10:26
Wake Up/ Shtypi i ditës, 06 Korrik 2020
06/07 09:31
Wake Up/ Parashikimi i motit/ Java nis me mot të paqëndrueshëm dhe ulje temperaturash
06/07 09:29
Wake Up/ “Karnavalet e Korçës”, nuk ndalen as me pandeminë. Këtë vit edhe samba braziliane
03/07 10:45
Wake Up/ Turistët e huaj zgjedhin Pukën, si parajsën e fshehur të aventurës
03/07 10:44
Wake Up/ Fushata “Pusho shqip”. A do të na mjaftojë turizmi patriotik?
03/07 10:44
Wake Up/ Eugena Tomini: Rasti i foshnjës me COVID. Babai i sapoardhur nga një vend Evropian
03/07 10:43
Wake Up/ Eugena Tomini ISHP: COVID po prek edhe moshat 30-40 vjeç
03/07 10:43