Vullkani, Zelandë/ Operacion për marrjen e trupave
12/12/2019 19:19

Policia e Zelandës së re tha se planifikon të marrë trupat nga ishulli i bardhë, ku një shpërthim vullkanik i mori jetën të paktën tetë personave dhe do ta bëjë këtë të premten në mëngjes. Misioni i marrjes së trupave do të kryhet pavarësisht rrezikut të një shpërthimi tjetër – tha policia. Të paktën tetë persona mendohet se janë në ishull pas shpërthimit të së hënës, dhe të gjithë supozohen të vdekur. Tetë të tjerë janë konfirmuar të vdekur dhe 20 janë në kujdes intensiv pas plagëve të marra kur vullkani shpërtheu ndërsa turistët ishin në ishull. Sipas GeoNet, sajtit të informacioneve për rreziqet gjeologjike në Zelandën e Re, ka 50-60 për qind shans për një shpërthim tjetër të vullkanit brenda 24 orëve të ardhshme. Por, familjet e viktimave, këmbëngulin për marrjen e trupave. Tetë specialistë nga forcat e mbrojtjes së Zelandës së re do të shkojnë në ishull mëngjesin e të premtes dhe do të bëjnë gjithçka munden për të marrë trupat.

Top News – Pompeo për Kinën/ Armik me i keq se Bashkimi Sovjetik
12/08 21:07
Top News – Spektakël i Guggemos/ Akrobaci në muzeun e teknikës – Pa koment
12/08 16:18
Top News – Keqinformimet mbi Covid-in/ Përhapen në 25 gjuhë të ndryshme
12/08 14:34
Top News – Spektakël në qiell/ Shiu i meteorëve arrin kulmin!
12/08 14:28
Top News – SHBA, rreth 47000 raste të reja/ Alarm në Argjentinë e Australi
12/08 14:26
Top News – Gjermania dhe Spanja, në alarm nga shifrat e Covid-it
12/08 14:26
Top News – Rikonceptohet studio e famshme/ Walt Disney ndryshon “20th Century Fox”
12/08 13:50
Top News – Shpërndanin informacione të rreme për Covid-19, Facebook fshin mbi 7 milionë llogari
12/08 12:45
Top News – SHBA arrin marrëveshjen, 100 milionë doza të vaksinës kundër Covid-19
12/08 12:44
Top News – Mbretëria e Bashkuar përballet me recesion pas 11 vjetëve
12/08 12:42
Top News – A e rrisin cigaret elektronike rrezikun ndaj COVID-19?
12/08 12:39
Top News – Vazhdojnë protestat në Bjellorusi/ Udhëheqësja e Opozitës: u largova për fëmijët
12/08 12:25
Top News – Kamala Harris për zv-president/ E para kandidate me ngjyrë në historinë e SHBA
12/08 12:23
Top News – Trump-pas pandemisë/ Nuk kam folur me homologun kinez
11/08 21:14
Top News – Dhurata më e bukur/ Kylie Jenner feston 23 vjetorin
11/08 18:57
Top News – Maskë me të brendshme/ Miliarderi arrestohet në Norvegji
11/08 17:39
Top News – Hija e koronavirusit/ Ngrihet ngadalë nga Wuhani
11/08 16:02
Top News – 60 vjeç në karantinë/ Banderas, pozitiv me koronavirus
11/08 16:02
Top News – Vaksinat e mëparshme ulin rrezikun e koronavirusit
11/08 15:24
Top News – E para në botë/ Rusia regjistron vaksinën
11/08 15:00