Viktima në Kinë/ Vrima “gëlltit” autobusin
14/01/2020 17:20

Të paktën gjashtë persona janë vrarë dhe 16 të tjerë janë plagosur pasi një vrimë gjigante u hap papritur dhe gëlltiti një autobus dhe një numër këmbësorësh, në kinën qendrore. Incidenti ndodhi pranë një spitali në Xining, kryeqendrën e provincës Qinghai. Pamjet e kamerave të sigurisë tregonin një shpërthim brenda vrimës pak pasi autobusi dhe kalimtarët ranë në të. Disa vrima të ngjashme, vdekjeprurëse, janë raportuar në kinë, vitet e fundit. Pamjet nga incidenti më i fundit tregojnë momentin në të cilin njerëzit që presin autobusin në një stacion, fillojnë të vrapojnë ndërsa toka nën autobus fillon të shembet. Një numër personash u mblodhën më pas në përpjekje për të shpëtuar pasagjerët por edhe ata ranë në vrimë pasi ajo u zgjerua papritur. Sipas medias shtetërore, vrima e hapur kishte një diametër prej rreth 10 metrash. Është ndërkohë e paqartë se sa persona gjendeshin në autobus në momentin e incidentit. Dukuri të tilla në kinë nuk janë të rralla dhe për to fajësohen punimet e ndërtimit dhe ritmi i shpejtë i zhvillimit në vend. Në 2018, katër persona humbën jetën pasi një vrimë u hap në qytetin dazhou, në kinën jugperëndimore ndërsa në 2013 një incident i ngjashëm i mori jetën pesë personave në një zonë industriale në qytetin e Shenzhenit.

Harry dhe Meghan kthejnë paratë, Pallati Mbretëror: Humbën titujt
19/01 02:36
Jean-Paul Gaultier tërhiqet! Pas 50 vitesh nuk do të modelojë më veshje
18/01 19:50
SHBA: “Marshimi i Grave” dhe mesazhi i lëvizjes
18/01 19:33
Erdogan, thirrje Europës: Më mbështesni për Libinë
18/01 18:45
Gjermani/ Rregulla të ashpra kundër pastrimit të parave
18/01 18:23
“Facebook” braktis planet e shfaqjes së reklamave në “WhatsApp”
18/01 18:21
“Tragjedi kanadeze”/ Kryeministri kanadez fajëson Iranin: Të kompensojë familjarët e viktimave
18/01 17:13
Njihuni me dronin “spiun” të NATO-s! Qëndron 30 orë në ajër në një lartësi deri në 18 km
18/01 17:05
Ndahet nga jeta në moshën 27-vjeçare njeriu më i shkurtër në botë!
18/01 16:58
Tragjike/ Ranë nga ura, dy aktorët vdesin teksa po xhironin filmin
18/01 14:56
Libia, shesh i ri beteje Greqi-Turqi/ Gjermania ka thirrur një samit për zgjidhjen e krizës
18/01 13:20
Trump: Udhëheqësi Suprem i Iranit të bëjë kujdes me ato që thotë
18/01 13:08
Kërkohen 2 shqiptarë për vdekjen e ish-snajperit kurd që vriste rebelët e ISIS!
18/01 12:20
Gjyqi i Trump në senat/ SHBA, të martën palët do të paraqesin argumentat
17/01 20:25
Jep dorëheqje kryeministri i Ukrainës. U rregjistrua duke tallur presidentin e vendit të tij
17/01 20:24
Lideri suprem i Iranit udhëheq faljen e xhumasë, për herë të parë që nga viti 2012
17/01 18:40
“Detektivi” holandez zbulon librin e vjedhur të shekullit të XV, me vlerë 1mln euro
17/01 18:37
Festivali në Spanjë – Kalorës dhe kuaj hidhen mes flakëve, mendohet se mbron kafshët nga sëmundjet
17/01 18:27
Kompania si motër e “Google” bën namin, mbërrin vlerën një trilionë dollarë!
17/01 18:21
Avionë që fluturojnë si zogj! Një ëndërr, një hap më pranë realizimit
17/01 18:13