Trump dhe Putin, liderët që admiron Erdogan
11/12/2019 19:45

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka renditur presidentin amerikan, Donald Trump dhe atë rus, Vladimir Putin në mesin e liderëve që admiron më së shumti, teksa ka thënë se Evropës i mungon një lider frymëzues. Duke folur para studentëve në kryeqytetin turk, Ankara, Erdogan ka thënë se Evropa po përballet me “krizë serioze të udhëheqësisë”. Ai ka përshendetur Trumpin, për siç ka thënë, natyrën e tij të hapur. “Pavarësisht se a e pëlqeni apo jo, zoti Trump është një emër i rëndësishëm. Ai nuk ka agjendë të fshehur. Ai diskuton me mua hapur dhe unë flas me të shumë hapur”, ka thënë presidenti turk. Ngjashëm Erdogan ka përshkruar edhe Putinin, duke thënë se as ai nuk ka “agjendë të fshehur”. Lideri i tretë i përmendur nga udhëheqësi turk, ka qenë sheiku i Katarit, Tamim bin Hamad Al Thani, për të cilin Erdogan ka thënë se është “lider i ri dhe dinamik”, i cili mbështet shtetet e varfëra. Nga e kaluara, Erdogan ka përmendur Profetin Muhamed dhe themeluesin e Turqisë moderne, Mustafa Kemal Ataturk në mesin e personaliteteve frymëzuese për të./rel

“Nënat e Srebrenicës” ngrenë padi kundër Holandës
21/01 20:10
Nis hetimi në senat/ A do të shkarkohet Donald Trump…
21/01 20:07
Virusi vdekjeprurës, 300 të prekur dhe 6 viktima/ Shkencëtarët identifikojnë virusin e rrezikshëm
21/01 20:02
Një shqiptare në Davos/ Nita Shala: Mundësia më e mirë për të diskutuar mbi tema me rëndësi globale
21/01 19:54
Vuçiç për taksën: Pres të hiqet nga qeveria e re
21/01 19:27
Stuhia “Gloria” godet Francën dhe Spanjën
21/01 19:07
Vuitton prezanton diamantin e dytë më të madh në botë
21/01 19:00
Trump vs Thunberg/ Përplasje në Davos për klimën
21/01 18:57
Greva në Paris/ Rritet me 40% numri i aksidenteve rrugore
21/01 16:43
Virusi vdekjeprurës/ Shkencëtarët identifikojnë virusin e rrezikshëm
21/01 15:54
Kartele droge dhe armësh/ Arratisen rreth 80 kriminelë të rrezikshëm, hapën tunel në burg
21/01 13:38
Katër të vdekur nga virusi i ri në Kinë
21/01 10:08
Dorëhiqet drejtori i BBC
21/01 03:11
Inteligjenca artificiale/ Google bën apel për rregullore
21/01 03:08
Nga Viena në Bruksel/ Treni i natës që mbron ambjentin
20/01 21:33
Reshje rekord bore në Kanada, edhe ushtria në ndihmë
20/01 21:19
“E hëna blu”, dita më e trishtuar e vitit!
20/01 21:17
Kina: Virusi i ri i pneumonisë transmetohet nga njeriu në njeri
20/01 18:27
“Selfie” i Van Gogut/ Ekspertët provojnë origjinalitetin
20/01 17:21
Përkthyesi i Bundeswehr akuzohet për spiunim në favor të Iranit
20/01 17:01