“Tragjedi kanadeze”/ Kryeministri kanadez fajëson Iranin: Të kompensojë familjarët e viktimave
18/01/2020 17:13

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau deklaroi se qeveria e tij do të ndajë fonde për familjarët e 57 shtetasve kanadezë dhe 29 banorëve me qëndrim të përhershëm në vendin e tij, që humbën jetën në avionin e rrëzuar në Iran. Trudeau sqaroi se Kanada do të ofrojë 19,122 dollarë për familjarët e viktimave, por sipas tij, kompensimi më i madh duhet të vijë nga Irani. Këto mjetet financiare duhet t`i ndihmojnë familjarët të mbulojnë shpenzimet për funeralet, udhëtimet për në Iran dhe shpenzime të tjera. Fondet e tjera që do të mund të ofroheshin nga Teherani do të shkojnë direkt për familjarët e viktimave, shtoi kryeministri kanadez. “Dua të jem i qartë, ne presim që Irani të kompensojë familjarët e viktimave. Dhe kjo duhet të bëhet sa më shpejt, sepse ata nuk mund të presin për javë të tëra, kanë nevojë tani për mbështetje” shprehet Trudeau. Pasi fillimisht e mohoi përgjegjësinë, Irani në fund u detyrua ta pranonte se ushtria e tij kishte goditur e rrëzuar “pa dashje” avionin ukrainas. Incidenti fatkeq ndodhi në 8 janar, pak pasi avioni i Ukrainen Airlines ishte nisur nga aeroporti në Teheran. Nga ky episod, gjetën vdekjen të 176 personat në bord. Trudeau e quajti rrëzimin e avionit një “tragjedi kanadeze” 138 pasagjerë të tij ishin nisur drejt Kanadasë. Përveç shtetasve kanadezë, në mesin e viktimave ka edhe shtetas të Iranit, Afganistanit, Ukrainës, Suedisë, Britanisë dhe Gjermanisë.

Dialogu Kosovë-Serbi/ Gjermanët kundër Lajcak: E tmerrshme nëse zgjidhet i dërguar i BE-së!
21/02 15:53
Inteligjenca amerikane: Rusia po ndihmon Trump-in të rizgjidhet!
21/02 12:41
Frika nga koronavirusi/ Ukrainasit sulmojnë autobusët me të evakuuarit nga Kina
21/02 12:39
Gënjeu kongresin/ 40 muaj burg aleatit të Trump
21/02 04:38
“Pastrohet” Jagermeister, logoja nuk fyen të krishterët
20/02 20:57
Gënjeu Kongresin, 40 muaj burg aleatit të Trump
20/02 20:53
Sulmi në Gjermani, në hetim lidhjet raciste të autorit
20/02 20:31
“Debuton” Bloomberg/ Të gjithë kundër tij në debat
20/02 20:29
Virusi vrasës krijuar në Wuhan, ja profecia në një roman thriller të vitit 1981
20/02 20:26
Videoja prekëse/ Viktimë e bullizmit, 9-vjeçari i lutet nënës ti japë një litar për të vrarë veten
20/02 19:02
20 vite në pushtet, fytyra e Putin “shet” shumë
20/02 18:50
Rrëfimi i të prekurit nga koronavirusi: M’u hap çdo pore e trupit…
20/02 16:27
Ky është ekstremisti që vrau 11 persona në Gjermani, Merkel: Sulmi ishte për motive raciste
20/02 16:16
Ku është Boris? Britanikët të indinjuar me kryeministrin e tyre
20/02 15:56
Kafeneja e vdekjes/ Në Londër ka një vend ku njerëzit thyejnë tabutë
20/02 12:51
Gjermani/ Hapet qendra për njohjen e diplomave për punëtorët e huaj
20/02 12:49
Masakra në 2 lokale në Gjermani, autorit i gjendet në banesë një letër dhe video
20/02 12:45
Presidenti Trump emëron Ambasadorin Grenell në krye të Zbulimit Kombëtar
20/02 12:42
Thyerje e embargos së armëve me Libinë/ Goditet me kundërtank anija shqiptare
19/02 23:40
Pa koment: Luan violinë gjatë operacionit në tru
19/02 20:00