Tashmë e vërtetuar/ Mjekët: Një qen të zgjat jetën
14/01/2020 12:36

Një qen zgjat jetën. Sa herë mund ta kemi dëgjuar këtë shprehje. Por këtë radhë janë mjekët ata që e vulosin atë. Sipas tyre, është e vërtetuar shkencërisht që ato që ngjasojnë me biseda kafeneje, për dashurinë e madhe për miqtë me katër këmbë, janë të vërteta. Kjo sepse miku besnik na shtyn drejt një stili jete më të shëndetshëm, në ajër të pastër dhe na ndihmon në rritjen emotive që në moshë të vogël. Mjekët prezantojnë një kërkim të kryer nga shoqata amerikane e zemrës, që zbulon se një qen mund të na zgjasë jetën. “Të kesh një qen, bën që të reduktohet në masën 24 për qind vdekshmëria nga të gjitha shkaqet. Dhe përfitimi rritet për të gjithë personat që janë goditur nga patologji vaskulare, 31 për qind. Mundësitë më të mëdha të shërimit janë të lidhura me stilin e jetës më aktiv që një person mund të jetojë kur ka shoqërinë e një qeni. Edhe pa qenë mjekë, realiteti në fakt është i qartë për të gjithë. Një qen na bën shoqëri, na ndihmon të socializohemi dhe të qëndrojmë aktivë. Ndoshta për këtë arsye, prej mijëra vitesh, qeni është një mik besnik, miku më i mirë i njeriut.

Harry dhe Meghan kthejnë paratë, Pallati Mbretëror: Humbën titujt
19/01 02:36
Jean-Paul Gaultier tërhiqet! Pas 50 vitesh nuk do të modelojë më veshje
18/01 19:50
SHBA: “Marshimi i Grave” dhe mesazhi i lëvizjes
18/01 19:33
Erdogan, thirrje Europës: Më mbështesni për Libinë
18/01 18:45
Gjermani/ Rregulla të ashpra kundër pastrimit të parave
18/01 18:23
“Facebook” braktis planet e shfaqjes së reklamave në “WhatsApp”
18/01 18:21
“Tragjedi kanadeze”/ Kryeministri kanadez fajëson Iranin: Të kompensojë familjarët e viktimave
18/01 17:13
Njihuni me dronin “spiun” të NATO-s! Qëndron 30 orë në ajër në një lartësi deri në 18 km
18/01 17:05
Ndahet nga jeta në moshën 27-vjeçare njeriu më i shkurtër në botë!
18/01 16:58
Tragjike/ Ranë nga ura, dy aktorët vdesin teksa po xhironin filmin
18/01 14:56
Libia, shesh i ri beteje Greqi-Turqi/ Gjermania ka thirrur një samit për zgjidhjen e krizës
18/01 13:20
Trump: Udhëheqësi Suprem i Iranit të bëjë kujdes me ato që thotë
18/01 13:08
Kërkohen 2 shqiptarë për vdekjen e ish-snajperit kurd që vriste rebelët e ISIS!
18/01 12:20
Gjyqi i Trump në senat/ SHBA, të martën palët do të paraqesin argumentat
17/01 20:25
Jep dorëheqje kryeministri i Ukrainës. U rregjistrua duke tallur presidentin e vendit të tij
17/01 20:24
Lideri suprem i Iranit udhëheq faljen e xhumasë, për herë të parë që nga viti 2012
17/01 18:40
“Detektivi” holandez zbulon librin e vjedhur të shekullit të XV, me vlerë 1mln euro
17/01 18:37
Festivali në Spanjë – Kalorës dhe kuaj hidhen mes flakëve, mendohet se mbron kafshët nga sëmundjet
17/01 18:27
Kompania si motër e “Google” bën namin, mbërrin vlerën një trilionë dollarë!
17/01 18:21
Avionë që fluturojnë si zogj! Një ëndërr, një hap më pranë realizimit
17/01 18:13