Stacionet-librari në Peru/ Dikur ndalonin trena, sot lexohen libra
15/01/2020 12:52

Stacionet e vjetër të trenave janë shndërruar në librari në kryeqytetin peruan, Lima. Banorët lokalë dhe të huajt që vizitojnë stacionin e vjetër të trenave, i njohur si stacion “desamparados”, mbeten gojë hapur pas shndërrimit të tij në një shtëpi moderne të librit. Kjo sipas tyre, është një hapësirë që inkurajon njerëzit të lexojnë dhe të mësojnë më shumë. Augusto Geiger Ky është një vend si asnjë tjetër. Është shumë inovativ. Në fakt, në Kili, nuk ka vende të tilla, kaq ikonike Sipas autoriteteve, duke i dhënë këtyre stacioneve, një imazh të ri, mund të inkurajohen të rinjtë në nivel kombëtar dhe të nxitet leximi. Sipas tyre, rrjetet sociale po i largojnë njerëzit gjithnjë e më shumë nga fjala e shkruar, nga libri. Ndërtesa ka qenë dikur stacioni kryesor i trenave, e hapur në 1912. E ndodhur pranë pallatit presidencial, në lumin Rimac, ajo ka qenë simbol i progresit dhe zhvillimit të qytetit. Në të tani nuk ka më pasagjerë dhe vendin e tyre e zënë lexuesit. Ai quhet tani shtëpia e letërsisë dhe mban

Tragjedia Bryant/ A kishte faj piloti?
27/01 20:25
Rishfaqet ISIS/ Kërcënon të sulmojë Izraelin
27/01 20:10
Pas Grenellit, Borell/ Kryediplomati i BE, në Prishtinë e Beograd
27/01 20:08
81 të vdekur, 3 mijë të infektuar/ Koronavirusi, dyshohet që në kinë të jenë 100 mijë persona të prekur
27/01 19:40
Qeveria turke: Presim termet 7,5 në Stamboll
27/01 16:36
Në një fshat hungarez ndodhet libri më i madh në botë!
27/01 16:17
Dokumentari “Us Kids”, dedikuar të mbijetuarve të Parklandit
27/01 16:15
Tërmeti në Turqi, të mbijetuarit strehohen në trena
27/01 15:28
“Dështon” Salvini/ Në Emilia Romania të Italisë fiton PD
27/01 14:32
Britani e Madhe/ Dalin në qarkullim 10 milionë monedha 50-centëshe për Brexit-in
27/01 14:29
Ylli i NBA që frymëzoi të gjithë/ Ja kush është Kobe Bryant!
27/01 13:12
Shuhet Kobe Bryant/ Bota shpreh dhimbje për yllin e NBA
27/01 13:07
Flet studentja nga Wuhan, epiqendra e virusit: Iu nënshtrova analizave dhe jam mirë
27/01 12:54
Çmimet Grammy/ Triumfon 18-vjeçarja Billie Eilish
27/01 11:57
Kujtohet Holokausti/ 75 vite nga çlirimi i Aushvicit
27/01 10:53
E përditësuar/ 80 të vdekur dhe 2700 raste me koronavirus në Kinë
27/01 10:32
“Hear WHO”/ Aplikacioni më i ri dedikuar…
26/01 22:47
Avioni më i madh/ Boeing 777X realizon fluturimin e parë
26/01 22:23
Shkon në 54 numri i viktimave në Kinë/ Epidemia “prek” Kanadanë
26/01 15:32
Alarmi nga Kina/ Virusi përhapet para se të shfaqen simptomat
26/01 15:10