Situata pas tërmetit, Rama i kërkon ndihmë inxhinieres Luljeta Bozo
05/12/2019 20:25

Kryeministri Edi Rama mbajti një takim në zyrën e tij me ish-pedagogen e fakultetit të Inxhinierisë së Ndërtimit, njëkohësisht edhe inxhiniere, Luljeta Bozon, së cilës i kërkoi ndihmë sa i takon fazës së ekspertimit të godinave të dëmtuara në tërmetin e 26 nëntorit. Në takimin që pati në fokus dëmtimet e tërmetit u tha se deri më tani nuk është dënuar asnjë arkitekt apo inxhinier si përgjegjës për dëmet e shkaktuara. Bozo u shpreh se licencat e inxhinierëve apo arkitektëve nuk duhet të jepen nga ministria por nga Urdhri i Inxhinierëve. “Duhet të ecim me një platformë se si të organizohet ndërtimi. Nuk ka një të dënuar për cënimin e lejes së ndërtimit. Më jep energji. Ishalla në moshën tuaj unë kam gjysmën e energjisë suaj. Jeni një burim sigurie më shumë për njerëzit. Ne po bëjmë një paketë të standardeve të riparimeve”, u shpreh Rama. Luljeta Bozo është tanimë një figurë mjaft popullore për publikun shqiptar, prej reagimeve të saj të shumta sa i takon çështjes së standardeve të ndërtimit në Shqipëri.

6 viktima, 143 të infektuar/ Në spital edhe pacientë negativë, mjekohen për pasojat e sëmundjes
15/08 18:54
Top News – Ish kryeministri Prodi/ Italia duhet të shohë nga Shqipëria
15/08 18:50
Top News – Covid 19, bilanc tragjik/ 6 viktima dhe 143 raste të reja
15/08 18:46
Top News – Tre të tjerët e sulmit/ Pogradec, do rrinë 40 ditë në qeli
15/08 18:30
Top News – Operacioni ‘parandalimi’/ I riu do të bënte masakër në qytet
15/08 18:19
Parandalohet vrasja e trefishtë në Fier/ Qarkullonte ma automatik nëpër qytet, kapet autori
15/08 17:47
Parada e makinave të vjetra/ Eventi “retro” me muzikë. Himni kombëtar interpretohet me kitarë
15/08 17:47
Top News – Rruga e Durrësit, punimet/ Kufizimet dhe rrugët e bllokuara
15/08 17:33
Covid-19/ Ministria e Shëndetësisë: 143 raste të reja dhe 6 humbje jete në 24 orë
15/08 16:47
Artizanët e bakrit në Berat, shqiptarët blejnë më shumë kazanë rakie
15/08 16:26
Pandemia na bëri kursimtarë/ Në plazh me çadër dhe ushqim me vete
15/08 16:18
Nga e hëna, kalimi pa teste covid/ Policia: analiza duhet bërë në një laborator të çertifikuar
15/08 15:43
Rama: Po flasim me Greqinë/ Kryeministri: Keqardhje për ata që po qëndrojnë në radhë
15/08 15:41
Radhë të gjata në Kapshticë/ Autoritetet greke nuk bëjnë tampon, kalimi i kufirit më i lehtë
15/08 15:41
Policët e “41 biss” në vëzhgim/ Rregullat e ashpra për policët që do ruajnë super kriminelët
15/08 15:39
Tragjedi në Kakavijë, ambulanca përplas për vdekje një fëmijë 10-vjeçar
15/08 15:36
Top News – 6788 veta hynë në Greqi/ Vetëm dje, 1960 shtetas të huaj
15/08 15:31
Top News – Goditja me armë e hotelit/ Gjykata lë në burg Anterio Kaloshin
15/08 15:23
Top News – Punimet për Teatrin e ri/ Veliaj-mbështes projektin Danez
15/08 14:29
Siguria e pishinave! Fëmijët duhet të jetë gjithmonë të mbikëqyrur
15/08 13:34