Shtëpia e Bardhë: Akuzat e demokratëve e forcojnë presidentin
11/12/2019 17:25

Presidenti i SHBA Donald Trump do t’u përgjigjet akuzave të demokratëve për shkarkimin e tij, kur procedura të kalojë në fazën e gjykimit në Senat, ku republikanët kanë shumicën, njoftoi Shtëpia e Bardhë. Reagimi vjen pas i një ditë më pare, demokratët e Dhomës së Përfaqësuesve bënë publikë të dy akuzat: shpërdorim pushteti dhe pengim të Kongresit. Dhoma e Përfaqësuesve ka votuar vetëm tre herë në historinë e saj për shkarkimin e një presidenti amerikan. Shtëpia e Bardhë zgjodhi të mos ngrejë argumente kundër akuzave në prag të hedhjes së tyre në votë në Dhomën e Përfaqësuesve, që do të bëhet së shpejti. “Presidenti do t’u përgjigjet këtyre akuzave të rreme në Senat dhe pret që ky i fundit ta nxjerrë plotësisht të pafajshëm, sepse nuk ka bërë asgjë të gabuar“, tha sekretarja për shtyp, Stephanie Grisham. Deklarata e saj nuk sqaroi se si do t’u përgjigjet akuzave kreu i shtetit. E pyetur në një intervistë për Fox News nëse Trump do të donte të dëshmonte në Senat, Grisham tha se nuk ishte në dijeni. “Unë nuk dua t’i paraprij asaj që ai mund të bëjë por jam e sigurt se do të marrim pjesë në një farë mënyre, sigurisht me këshilltarin tonë,” tha ajo. Aparati politik i Shtëpisë së Bardhë dhe i Presidentit Trump, që përfshijnë fushatën e tij të rizgjedhjes dhe Komitetin Kombëtar Republikan, kanë zgjedhur të sulmojnë procesin e shkarkimit në vend që të debatojnë faktet e paraqitura nga demokratët.

Top News – Shpërthimi në Bejrut/ Në hetime edhe përfaqësues të FBI
13/08 22:44
Top News – Marrëveshje historike/ Mes Izraelit dhe Emirateve Arabe
13/08 21:49
Stërvitja greko-franceze/ Mesazh Turqisë që te ndaloje kërkimet për hidrokarbure
13/08 20:07
Top News – Galicia ndalon duhanin/ Rrit rrezikun e koronavirusit
13/08 15:32
Top News – Qyteti me dy pale rregulla/ I ndarë mes Belgjikës e Holandës
13/08 15:28
Top News – Strategjia e Johnson/ Të luftojë Covidin me ulje peshe
13/08 15:23
Top News – Erdogan: Athina të pranojë dialog. Presidenti turk do bisedojë me kancelaren Merkel
13/08 15:14
Top News – Krahë pule me Covid/ U zbuluan në Kinë, ishin importuar nga Brazili
13/08 15:08
Top News – Probleme me dushin/ Trump kërkon ndryshimin e ligjit
13/08 12:47
Top News – Dekada e fundit, më e nxehta e regjistruar në tokë
13/08 12:46
Top News – Muzikali “Diana”/ Në Netflix para Brodadway-t
13/08 12:45
Top News – Vaksina për Covid 19/ Gjermania, gati muajt e ardhshëm
13/08 12:36
Top News – Dezinformimi për Covid-in/ Të paktën 800 viktima në gjithë botën
13/08 12:27
Top News – “Kujdes me totalitarizmin”/ Paralajmërimi i sekretarit Pompeo në Republikën Çeke
13/08 12:22
Top News – Biden dhe Harris: Trump rrënoi Amerikën
13/08 12:14
Top News – Rikthehet izolimi/ Zelandë e Re, 14 raste të reja Covidi
13/08 12:06
Top News – Shefi i OKB-së: Pandemia rrezikon paqen në botë!
13/08 11:55
Top News – Pompeo për Kinën/ Armik me i keq se Bashkimi Sovjetik
12/08 21:07
Top News – Spektakël i Guggemos/ Akrobaci në muzeun e teknikës – Pa koment
12/08 16:18
Top News – Keqinformimet mbi Covid-in/ Përhapen në 25 gjuhë të ndryshme
12/08 14:34