“Shqipërisë do i hapen bisedimet”/ Eurokomisioneri për zgjerimin: Franca po ndryshon qëndrim
16/01/2020 15:02

Eurokomisioneri për Zgjerim, Oliver Varhelyi, krah kryeministri Edi Rama u shpreh besimplotë se negociatat mes Shqipërisë dhe BE do të hapen para Samitit të Zagrebit. Metodologjia e re e negociatave po diskutohet edhe me vendet skeptike si Holanda dhe Franca, për të cilat zyrtari europian është i bindur se do ndryshojë qëndrim. “Ne vazhdojmë të konsiderojmë Shqipërinë gati për negociatat. Komisioni do të punoje në tre drejtime. E para do të bëhet këtë muaj për metodologjinë e negociatave. E dyta, ne do të punojmë fortë që kjo të bëhet e tillë përpara samitit të Zagrebit. E treta është Samitit i Zagrebit ku shpresojmë që do të flasim për zhvillimin ekonomik për Ballkanin Perëndimor Kam qenë në Francë dhe në Holandë. Kam biseduar rreth shqetësimeve të tyre. Kam marre sinjale pozitive”, shprehet ai. Porosia për qeverinë ishte vijimi i reformave. Kryeministri i dha jehonë asaj ne drejtësi, dhe luftës së shpallur gjyqtarëve dhe prokuroreve. Marrëveshja e bërë me opozitën jashtëparlametare mori përgëzimet e eurokomisionerit, si një gur kilometrik i rëndësishëm ne procesin e anëtarësimit. “Duhet që të gjitha partitë politike në Shqipëri të ndihmojnë për ta bërë këtë realitet. Unë do të flas dhe me opozitën sot në mënyrë që të na ndihmojë që këtë çështje ta bëjmë sukses. Mirëpres dhe marrëveshjen për reformën zgjedhore”, ka thënë Varhelyi. Për punën e mirë të bërë me negociatat qeveria do marre një shpërblim prej 28 milionë euro, ndërsa të tjera para pritet nga konferenca e donatorëve për të prekurit nga tërmeti, të cilët eurokomisioneri i vizitoi edhe vetë nga pranë.

Studenti i ndërpret fjalën, Rama: Djalin duhet ta shoqëroni për të marrë shërbimin e shpejtë mjekësor
20/02 20:51
Meta: Kërkojnë t’i marrin kompetencat Presidentit
20/02 19:48
Ambasadori Soreca për Top Channel: 1.15 miliardë Euro, transparencë, qartësi dhe llogaridhënie
20/02 15:10
PD: Anuloni vettingun për zgjedhjet/ Përplasja me PS. Kërkohet gjykatë e re për zgjedhjet
20/02 15:07
20 shkurti/ Forumi rinor i PD proteston sot para kryeministrisë
20/02 13:01
Reforma Zgjedhore/ Opozita propozon moratorium 4 vjeçar nga vetingu për gjyqtarët e zgjedhjeve
20/02 12:59
Si u grabit Kompleksi Partizani. Taulant Balla, denoncoi prej vitit 2012 familjarët e Berishës
19/02 21:02
Meta: Protestë më 2 Mars/ Presidenti: Kundër grushtit të shtetit të qeverisë Rama
19/02 15:20
Spartak Braho, kundër Ilir Metës: Edi Rama po bën grusht shteti? Grushtet i bën opozita
19/02 15:06
Presidenti: Grushtin e shtetit e shpartalloj me dekrete/ Kryetari i PD: Rotacioni i pashmangshëm
18/02 19:45
1.15 miliardë euro për Shqipërinë! Komisioneri i BE-së: Korrupsioni s’do të tolerohet
18/02 11:10
Presidenti me tone të ashpra ndaj qeverisë: I shkarkoj unë dhe populli më parë se të më shkarkojnë
18/02 02:09
Donacionet për rindërtimin pas tërmetit, Shqipëria merr 1.15 miliardë euro
18/02 02:08
Meta flet për “grusht shteti”/ Akuzon mazhorancën për veprime arbitrare
17/02 15:51
Konferenca e jashtëzakonshme, Meta: Sot dua të njoftoj për veprimtarinë e re kriminale të Dvoranit
17/02 13:03
Basha: Do i drejtohemi popullit/ Reagimi pas refuzimit të kërkesës për “qeveri kujdestare”
14/02 15:26
Pas takimit me delegacionin e Venecias, Basha: Vendi është në një kolaps total!
14/02 09:50
PD: Duam qeveri neutrale/ “Para zgjedhjeve, jo bashkëqeverisje me PS”
13/02 15:33
Gjyqtarët, jo betim te presidenti/ Reagon Presidenca për ligjin që miratoi Kuvendi
13/02 15:18
Betimi vetëm me shkrim, miratimi në Kuvend, reagon Presidenti
13/02 11:02