Shpërthimi i vullkanit në Zelandë, asnjë shenjë të mbijetuarish
09/12/2019 18:01

Fluturimet e zbulimit mbi Ishullin e Bardhë në Zelandën e Re nuk kanë identifikuar asnjë të mbijetuar atje, pas shpërthimit të së hënës. Mbi 50 persona mendohet se ndodheshin në ishull. Pesë vetë janë konfirmuar të vdekur dhe 23 janë shpëtuar. Turistët ishin parë të ecnin brenda në kraterin e vullkanit të ishullit të bardhë, disa momente para shpërthimit të tij. “Bazuar në informacionet që kemi, ne nuk besojmë se ka të mbijetuar në ishull – tha policia në deklaratën më të fundit të saj. Ishulli i Bardhë, i quajtur edhe Whakaari, është vullkani më aktiv i vendit. Pavarësisht kësaj, ishulli privat, është një destinacion turistik me ture të shumta ditore dhe fluturime panoramike . Zyrtarët e policisë thanë se mes viktimave kishte turistë neozelandezë dhe të huaj. Skuadrat e shpëtimit nuk kanë mundur të arrijnë ishullin për shkak të rrezikut të shpërthimeve të reja. Më 3 dhjetor, monitoryesit paralajmëruan se vullkani mund të hynte në një periudhë në të cilën aktiviteti i tij do të ishte më i lartë se normalja, edhe pse kishin shtuar se niveli aktual i aktivitetit nuk përbën një rrezik të drejtpërdrejtë për vizitorët. Gjatë viteve, ishulli i bardhë ka regjistruar disa shpërthime, më i fundit në 2016, por askush nuk ishte lënduar në atë event.

Gjyqi i Trump në senat/ SHBA, të martën palët do të paraqesin argumentat
17/01 20:25
Jep dorëheqje kryeministri i Ukrainës. U rregjistrua duke tallur presidentin e vendit të tij
17/01 20:24
Lideri suprem i Iranit udhëheq faljen e xhumasë, për herë të parë që nga viti 2012
17/01 18:40
“Detektivi” holandez zbulon librin e vjedhur të shekullit të XV, me vlerë 1mln euro
17/01 18:37
Festivali në Spanjë – Kalorës dhe kuaj hidhen mes flakëve, mendohet se mbron kafshët nga sëmundjet
17/01 18:27
Kompania si motër e “Google” bën namin, mbërrin vlerën një trilionë dollarë!
17/01 18:21
Avionë që fluturojnë si zogj! Një ëndërr, një hap më pranë realizimit
17/01 18:13
Restoranti i “papës së kuzhinës franceze” humb 3 yje Michelin
17/01 18:09
Hyrja e migrantëve nga Turqia në BE ka shënuar rritje
17/01 17:48
Mundësi për studentët shqiptarë! Punësim sezonal në Gjermani gjatë pushimeve të verës
17/01 17:45
Ministri Dendias: Greqia është e gatshme të çojë forca ushtarake në Libi
17/01 17:43
Jep dorëheqje kryeministri i Ukrainës. U rregjistrua duke tallur presidentin e vendit të tij
17/01 14:46
Kina regjistron rritjen më të ulët ekonomike në 29 vite
17/01 12:34
Hetimi për Trump/ Betohen senatorët, nis më 21 janar
17/01 11:58
‘Twitter’-i konservator, nuk do ketë opsion “modifiko”
17/01 11:44
Zjarret në Australi, shiu i rrëmbyeshëm kthen shpresën!
17/01 11:41
Shkalla e lindjeve në Kinë bie në nivelin më të ulët në shtatë dekada
17/01 11:27
Njëmbëdhjetë ushtarë amerikanë u plagosën në sulmet e Iranit
17/01 11:12
Greqi, tetë të vdekur nga gripi. 28 janë në spital në gjendje kritike
16/01 22:40
Palmer takon ambasadoren Yuri Kim, dy çështjet që u diskutuan për Shqipërinë
16/01 19:33