Reforma zgjedhore, votim edhe emigrantëve
06/11/2019 19:48

Kontrolli i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve ka qenë fushë-beteja kryesore e partive politike, sa herë që në Shqipëri ka pasur zgjedhje, por historia pritet të marrë fund me ndryshimet e reja në kodin elektoral. Ekspertët e komisionit parlamentar të reformës zgjedhore propozojnë që KQZ aktuale të shkrihet dhe të riformatohet si institucion me përgjegjësi të ndara, në kompetenca dhe i përbërë nga tre autoritete. Si organ parësor propozohet të jetë Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, i cili ushtron kompetencat ekzekutive dhe përfaqëson KQZ-në në marrëdhëniet me të tretët. Autoriteti i dytë i përbërë nga 5 anëtar është Komisioni Rregullator kompetent për miratimin e akteve me karakter normativ dhe vendosjen e rregullave për zgjedhjet. Ndërsa, Komisioni i Ankimimeve dhe Sanksioneve në përbërje të së cilit parashikohen 3 anëtarë do të shqyrtojë ankimimet e partive politike. Institucionet e reja te administrimit zgjedhor kanë mandat të ndryshëm 7, 5 dhe 9 vjeçar ndërsa mënyra e përzgjedhjes në Parlament është e njëjtë, me shumica prej 84 votash ndërsa në rast dështimi Kuvendi përdor shortin për kandidatët e propozuar. Ekspertët mendojnë që KQZ-së t’i lihet në dorë implementimi i teknologjisë në zgjedhje dhe administrimi i votës së emigrantëve. Administrata e riformatuar zgjedhore është e detyruar që teknologjinë ta zbatojë nëpërmjet projekteve pilot, në jo më pak se 20 përqind të numrit të zgjedhësve për çdo fazë të implementimit. Ndërsa, emigrantëve duhet tu garantohet i njëjti sistem dhe siguri votimi si zgjedhësve brenda vendit. Amendamentet përcaktojnë depolitizimin e plotë të administratës zgjedhore, përmes krijimit të zyrtarëve zgjedhorë të cilët vijnë nga radhët e nëpunësve civilë ose jashtë administratës shtetërore.

Top News – Deklarata e Bashës: Rama ofroi pazar. Ai President, unë kryeministër
10/07 18:58
Reagon Basha për reformën/ Komenti i kryetarit të PD edhe për ndryshimet kushtetuese
10/07 15:59
Rama pranon listat e hapura/ Kryeministri: Garanci PD për të votuar marrëveshjen e 5 qershorit
10/07 15:58
Drejt arritjes së votave për kodin/ 6 deputetë të opozitës parlamentare pro marrëveshjes PS, PD, LSI
10/07 15:57
Top News – “Është shumë vonë për ndryshime kushtetuese”, Varhelyi: Votoni Marrëveshjen e 5 Qershorit
10/07 15:47
Top News – Lufta Rama-Becchetti/ Alibeaj-na kushton 109 mln euro
10/07 15:12
Top News – Subjektet e turizmit/ Shkelja e masave, 700 mijë lekë gjobë
09/07 20:59
Top News – Mbledhja e grupit të PS/ “Zgjedhorja” votohet në 23 korrik
09/07 19:49
PS, ofertë për opozitën/ “Votoni Kodin. Ndryshojmë kushtetutën”. PD: Sistemi, vetëm me referendum
09/07 19:41
Top News – Klosi: Agjensive turistike/ “Kryeni udhëtimet ose ktheni paratë”
09/07 17:51
PS, ofertë për opozitën e re: Votoni Kodin, ndryshojmë kushtetutën/ PD: Veprimet e njëanshme
09/07 15:38
Anëtarësia e PD rikthen të vjetrit/ Propozon Topallin, Mustafaj, por edhe Budinën dhe Gjekmarkajn
09/07 15:36
Top News – ‘Mos krijoni tension’/ Meta-Shqipëria s’ka zgjedhje nesër
09/07 12:52
Përurimi i Memorialit të Holokaustit, Yuri Kim: Është një histori kurajoze e besës së shqiptarit
09/07 10:56
“Arin po, Hebrenjtë jo!”/ Rama mesazh prekës për holokaustin
09/07 10:47
PS synon 800 mijë vota/ Rama mbledh kryebashkiakët, kërkon angazhimin e tyre në fushatë
08/07 15:25
Top News – Rusmaili për Reformën/ ‘Kujdes me listat e hapura’
08/07 13:30
PS ndez motorët elektoral për të mbledhur 800.000 vota
08/07 13:24
Top News – Rama me kryebashkiakët/ Takimet për fushatën dhe investimet
08/07 12:22
Top News – Marrëveshja për ‘Zgjedhoren’/ Hajdari-kusht hapja e listave
08/07 11:23