Qiratë, “akt antikushtetues”/ Jorida Tabaku: Shkel të drejtën e pronës, nxit konflikte
03/04/2020 15:26

Demokratët e cilësuan si antikushtetues aktin normativ, i cili pezullon qiratë për biznesin e vogël, familjarët e mbetur të papunë si dhe studentët. Jorida Tabaku thotë se ky akt i paprecedent jo cenon jo vetëm të drejtë e pronës dhe të njeriut, por do të nxisë edhe konflikt social mes shqiptarëve. “Normalisht akti për qiratë është antikushtetues, por është edhe në shkelje te së drejtës së pronës është në shkelje te së drejtave të njeriut. Është një akt i cili nxit konflikt ndërmjet palëve, dhe në këtë rast është një akt që nxit konflikt mes bizneseve te vogla, familjeve të cilat kanë marrë me qira. Këtu nuk po flasim për bizneset e mëdha apo oligarkët të cilët qeveria po I mbron apo mbulon. Këtu po flasim për marrëveshje midis bizneseve të vogla deri në 14 milion, që janë katet e para të pallateve te vjetra, supermarketet e vogla, njësitë e vogla, pikat e vogla të shërbimit, dhe prekja me e madhe që mund ti bëhet këtyre grupeve apo impakti më i madh që mund ti bëhet këtyre grupeve nuk ka lidhje me qiranë, por ka lidhje me taksat dhe qeveria nuk mund të marrë dot masa dhe të ndërhyjë në një marrëveshje ndërmjet palëve, marrëveshje civile ndërmjet palëve privat me privat, por maksimumi që qeveria mund të bëjë është të marrë vendime për buxhetin e shteti dhe burimet që ka buxheti i shtetit. Familjet shqiptare marrin vendime vetë për buxhetin e tyre, për pasurinë e tyre”.

Top News – Atentati në Kurbin/ Shkon në 2 numri i viktimave
31/05 11:50
CoVid-19/ 15 raste të reja, një 82 vjeçare rezultoi me covid pas vdekjes
31/05 11:47
Top News – Nuk ka të lënduar/ Tritol në hotelin e Ervin Matës
31/05 11:46
2 viktima nga atentati në Kurbin! Një ditë më pas, gjurmët e plumbave në fasadën e hotelit
31/05 11:08
Rama: Teatri i ri Kombëtar do të hyjë në Europë me dinjitet
31/05 10:39
Top News – Dështon reforma/ S’ka konsensus me këshillin politik
30/05 22:41
Top News – Abuzonin me të miturën/ Arrestohen roja dhe tre të mitur
30/05 20:21
Top News – Humb jetën kalimtari/ Vlorë, u godit nga një vinç
30/05 20:20
Top News – Aksident në autostradë/ Fier, humb jetën një person
30/05 20:20
Orët e fundit për reformën zgjedhore/ Palët ngujohen sërish për ta mbyllur sipas afatit
30/05 20:00
Top News – Subvencionet ne bujqësi/ Nisin aplikimet ne e-Albania
30/05 19:48
Top News – Hapja e plazheve/ Klosi: Si do funksionojnë hoteleritë
30/05 19:47
Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh
30/05 19:24
Saranda pa shëtitore/ Në qershor duhet të përfundonte pjesa e parë e ndërtimit
30/05 19:15
Plazhet e Vlorës janë gati/ Më 10 qershor do të hapen edhe plazhet publike
30/05 19:11
Plazhet gati për pushuesit/ Shëngjin, përgatitjet e fundit para hapjes së sezonit
30/05 19:09
Makinat lejohen në fundjavë/ Policia ndryshon njoftimin: Kufizim hyrja në zonat e kuqe
30/05 19:06
Goditet nga ‘Skrepi’, ndërron jetë 25-vjeçari në Vlorë
30/05 17:26
Top News – Qytetaret e Kosovës/ Më shumë besim të institucionet
30/05 17:22
Top News – Maqedoni e Veriut/ Zgjatet gjendja e jashtëzakonshme
30/05 17:21