Protesta në kryeqytetin e Libanit, kundër qeverisë së korruptuar
21/10/2019 19:56

Mijëra vetë vërshuan në rrugët e disa qyteteve të mëdha libaneze për të protestuar ndaj atij që e shohin si “korrupsion i qeverisë”. Zemërimin e tyre e ndezi propozimi për vendosjen e një takse ditore prej $0.20 mbi telefonatat përmes Whatsapp-it dhe disa aplikacioneve të tjera. Kjo ishte shkëndija e parë; edhe pse qeveria vetëm disa orë më vonë u tërhoq nga planet e saj, tubimet vazhduan. Protestuesit tani kërkojnë dorëheqjen e ekzekutivit, të cilin e akuzojnë për korrupsion dhe keqmenaxhim të krizës ekonomike. “Nuk jemi këtu vetëm për Whatsappin, por për gjithçka tjetër, karburantin, ushqimin, bukën, çdo gjë”, u shpreh njëri prej tyre. Protesta, të cilën BBC e quan më të madhen në vend në pesë vjet, mori kthesë të dhunshme kur policia përdori gaz lotësjellëse mbi turmën. Dhjetëra vetë mbetën të plagosur gjatë përleshjeve mes forcave të rendit dhe demonstruesve. Sipas Times of Israel, njerëzit brohorisnin “revolucion” dhe “kërkuan rrëzimin e regjimit”, një frazë e zakonshme kjo proteste në këtë pjesë të botës arabe. Kryeministri Saad Hariri deklaroi se vendi po kalon në një moment tejet të vështirë, por nuk e ofroi dorëheqjen.

Irani ndalon internetin, protestat vazhdojnë në mbarë vendin
19/11 19:48
600 shishe me konjak në anijen e mbytur! U nisën për Car Nikollën II, mbetën të bllokuara 102 vite
19/11 19:42
Ballkani Perëndimor/ 7 vendet anëtare të BE-së, thirrje Komisionit Evropian
19/11 19:38
SHBA ndryshon politikë, kolonitë izraelite janë të ligjshme
19/11 14:46
Biografia ‘Dy Papët’ mbërrin në kinematë botërore
19/11 13:50
Festival folklorik në New York/ Këngë e valle shqiptare në edicionin e 29-të
19/11 13:43
Drejt universitetit/ Një studim për çelësin e suksesit
19/11 13:37
Salmon në shkretëtirë/ Shtohen fermat e kultivimit në Dubai
19/11 12:50
Strategjia e re e zgjerimit/ Gjermania përgjigje Francës: E diskutojmë nëse nuk vonohen negociatat me Shqipërinë
19/11 12:33
Ndryshimi i orës, Italia kundër abrogimit
18/11 20:49
OKB: 7 milionë fëmijë të privuar nga liria
18/11 20:39
Konfirmohet pasuesi i Hahn/ Komisionari i ri i zgjerimit: Prioritet negociatat me Tiranën dhe Shkupin
18/11 19:44
Turqia: Shtetet e Ballkanit janë të paafta për të menaxhuar kthimin e luftëtarëve të ISIS
18/11 18:16
Marshim në Greqi, në përvjetorin e rrëzimit të Juntes
18/11 17:53
“Kthim sa më të shpejtë që të të mposht me ndershmëri”, Jonanoviç i shkruan presidentit Vuçiç
18/11 17:47
Franca shpërndan propozimin për ndryshime në procesin e anëtarësimit të mëtejshëm në BE
18/11 15:53
Policia dhunon protestuesit me plumba gome dhe gaz lotsjellës
18/11 15:33
Kur pozojnë maskotat/ Robotët japin shfaqje para fëmijëve në Japoni
18/11 14:33
Djali i Mbretëreshës Elizabeth II mohon marrëdhënien seksuale me 17 vjeçaren
18/11 12:56
Moti i keq në Itali/ Përmbytet për herë të tretë Venecia. Në rrezik nga Arno edhe Firence
18/11 12:50