Pompeo: Liderët irakianë e duan prezencën e forcave amerikane
14/01/2020 10:37

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, tha se liderë të ndryshëm sektarë në Irak, mbështesin praninë e forcave amerikane në vend, përkundër kërkesave publike që ato të largohen. Gjatë një bashkëbisedimi me studentët e Universitetit “Stanford” në Kaliforni, Pompeo tha se një “spektër i gjerë” i udhëheqësve sunitë, kurdë dhe shiitë mbështesin përpjekjet e SHBA-së kundër terrorizmit në Irak. “Ata nuk e thonë këtë në mënyrë të hapur, por privatisht, të gjithë e mirëpresin faktin që Amerika është akoma atje duke zhvilluar fushatën e saj kundër terrorizmit dhe duke siguruar një mundësi që irakianët të fitojnë sovranitetin dhe pavarësinë që dëshirojnë”, pohoi Pompeo. Parlamenti i Irakut, më 5 janar, miratoi një rezolutë që u kërkonte trupave të huaja të largoheshin nga vendi, pas një sulmi ajror amerikan që vrau një komandant të lartë ushtarak nga Irani, ndikimi i të cilit në vend rivalizonte atë të Shteteve të Bashkuara. Qeveria e Irakut “angazhohet të tërheqë kërkesën e saj për ndihmë nga Koalicioni Ndërkombëtar që lufton grupin ekstremist të Shtetit Islamik (IS) për shkak të përfundimit të operacioneve ushtarake në Irak dhe arritjes së fitores”, thanë ligjvënësit në rezolutën jo obligative. Më 3 janar një dron amerikan, vrau Qasem Soleimanin, i cili komandonte forcën e Kudsit, krahun e huaj të Trupave të Gardës Revolucionare të Iranit. Vrasja shënoi një përshkallëzim të tensioneve midis Iranit dhe Shteteve të Bashkuara dhe zemëroi shumicën shiite të Irakut që gëzon lidhje fetare me Iranin. Shtetet e Bashkuara kanë rreth 5.000 trupa në Irak, kryesisht si këshilltarë të forcave afgane të sigurisë. Pompeo përsëriti gjithashtu përpjekjen e presidentit amerikan, Donald Trump për të zvogëluar praninë e Shteteve të Bashkuara në rajon duke ruajtur interesat e SHBA-së. “Unë mendoj se ne mund t’i arrijmë të dyja këto synime – të zvogëlojmë prezencën tonë, të zvogëlojmë rrezikun tonë, derisa arrijmë objektivat amerikane në rajon, përfshirë në Irak”, tha Pompeo.

Harry dhe Meghan kthejnë paratë, Pallati Mbretëror: Humbën titujt
19/01 02:36
Jean-Paul Gaultier tërhiqet! Pas 50 vitesh nuk do të modelojë më veshje
18/01 19:50
SHBA: “Marshimi i Grave” dhe mesazhi i lëvizjes
18/01 19:33
Erdogan, thirrje Europës: Më mbështesni për Libinë
18/01 18:45
Gjermani/ Rregulla të ashpra kundër pastrimit të parave
18/01 18:23
“Facebook” braktis planet e shfaqjes së reklamave në “WhatsApp”
18/01 18:21
“Tragjedi kanadeze”/ Kryeministri kanadez fajëson Iranin: Të kompensojë familjarët e viktimave
18/01 17:13
Njihuni me dronin “spiun” të NATO-s! Qëndron 30 orë në ajër në një lartësi deri në 18 km
18/01 17:05
Ndahet nga jeta në moshën 27-vjeçare njeriu më i shkurtër në botë!
18/01 16:58
Tragjike/ Ranë nga ura, dy aktorët vdesin teksa po xhironin filmin
18/01 14:56
Libia, shesh i ri beteje Greqi-Turqi/ Gjermania ka thirrur një samit për zgjidhjen e krizës
18/01 13:20
Trump: Udhëheqësi Suprem i Iranit të bëjë kujdes me ato që thotë
18/01 13:08
Kërkohen 2 shqiptarë për vdekjen e ish-snajperit kurd që vriste rebelët e ISIS!
18/01 12:20
Gjyqi i Trump në senat/ SHBA, të martën palët do të paraqesin argumentat
17/01 20:25
Jep dorëheqje kryeministri i Ukrainës. U rregjistrua duke tallur presidentin e vendit të tij
17/01 20:24
Lideri suprem i Iranit udhëheq faljen e xhumasë, për herë të parë që nga viti 2012
17/01 18:40
“Detektivi” holandez zbulon librin e vjedhur të shekullit të XV, me vlerë 1mln euro
17/01 18:37
Festivali në Spanjë – Kalorës dhe kuaj hidhen mes flakëve, mendohet se mbron kafshët nga sëmundjet
17/01 18:27
Kompania si motër e “Google” bën namin, mbërrin vlerën një trilionë dollarë!
17/01 18:21
Avionë që fluturojnë si zogj! Një ëndërr, një hap më pranë realizimit
17/01 18:13