Përse nuk publikohet raporti për ndërhyrjen ruse në Britani?
12/11/2019 20:02

Është “e pashpjegueshme dhe e turpshme” që qeveria e Mbretërisë së Bashkuar nuk e ka publikuar ende raportin për ndërhyrjen e dyshuar të Rusisë në politikat britanike, tha në një intervistë për BBC-në Hillary Clinton, ish-kandidate për presidente të Shteteve të Bashkuara. Raporti e ka lejen zyrtare, por nuk do të publikohet deri pas zgjedhjeve të 12 dhjetorit në Britani. “Çdo person që voton në këtë vend, e meriton ta shohë këtë raport përpara zgjedhjeve”, u shpreh ish zonja e parë e Amerikës. Raporti nga Komiteti i Inteligjencës dhe Sigurisë i Parlamentit britanik analizon veprimtarinë ruse në demokracinë e Mbretërisë së Bashkuar. Ai përfshin pretendime për spiunazh dhe ndërhyrje në zgjedhje. Dokumenti përmban prova nga shërbimet e inteligjencës në Mbretërinë e Bashkuar në lidhje me përpjekjet e fshehta ruse për të ndikuar në rezultatin e referendumit për Bashkimin Europian në 2016 dhe të zgjedhjeve të përgjithshme të vitit 2017. Edhe pse raporti është hartuar në muajin mars dhe I është dërguar qeverisë britanike në 17 tetor, drita jeshile për publikimin e tij nuk është dhënë ende dhe kjo nuk do të ndodhë deri pas ditës së zgjedhjeve, më 12 dhjetor. Emily Thornberry, nga Partia opozitare Laburiste, tha se vendimi për të mos e publikuar raportin para zgjedhjeve të përgjithshme “është i motivuar politikisht”. Duke folur në Parlament, javën e kaluar, ajo tha se raporti mund të ngrejë pyetje për lidhjet midis Rusisë, daljes së Britanisë nga BE-ja dhe udhëheqjes Konservatorëve që kanë pushtetin në Britani.

Top News – Zgjedhjet në Bjellorusi/Lukashenko festë, opozita protestë
10/08 12:38
Top News – Covid- 19 rikthehet në Evropë… Por, jo në Itali
10/08 12:24
Top News – Protesta në Liban/ Ndërkombëtarët, 298 mln USD ndihma
10/08 12:16
Top News – Covid-19 në Australi/ Numër i lartë viktimash që nga fillimi i pandemisë
10/08 12:16
Top News – Edhe Twitter në lojë/ Interes për blerjen e “TikTok”
10/08 12:07
Top News – Rritja e infektimeve/ Maskat të detyrueshme në Paris
10/08 11:57
Top News – SHBA, kompanitë nxisin votuesit/ Zgjedhjet presidenciale
09/08 19:09
Top News – Broadway mbyll perdet/ Të paktën deri dimrin e 2021
09/08 18:49
Top News – Kamping në qiell/ Mbi ndërtesën më të lartë në Seul – Pa komente
09/08 16:49
Top News – Vaksina për të varfrit/ Bill Gates investon 150 mln usd
09/08 16:41
Top News – Adhuruesit e diellit/ Britani, pushtojnë brigjet e detit- Pa komente
09/08 16:31
Top News – ‘Qyteti i të vdekurve’/ Egjipt-zëvendësohet nga autostrada- Pa komente
09/08 16:29
Top News – Një mijë tullumbace/ Në nder të viktimave të pandemisë- Pa komente
09/08 16:27
Top News – ‘Vdekja’ nëpër rrugë/ Brazil, 100 mijë viktima – Pa komente
09/08 16:26
Top News – Supermakina e shampanjë/ Bangkok, të pasurit mbi pandeminë
09/08 16:12
Top News – Të rinjtë britanikë/ Nuk ndalojnë festimet e çmendura
09/08 15:44
Top News – Birrë e Mynihut/ Statusi i parë në një shekull
09/08 15:22
Top News – Simfonia e Beethovenit/ Montreal, ’drive in’ në aeroport
09/08 15:16
Top News – Artistë në karantinë/ Austri, performance në konteinere
09/08 15:12
Top News – Tragjedia në Liban/ Liderët bisedojnë për ndihmat
09/08 13:09