Nga Siria amerikanët ikin në Irak/ Civilët kurdë i qëllojnë me patate, shprehin indinjatën për largimin
21/10/2019 19:53

Civilët kurdë i `bombarduan` me patate të kalbura makinat e trupave amerikane gjatë largimit të tyre nga qyteti i Qamishlit, në verilindje të Sirisë. Banorët kanë shprehur në këtë mënyrë indinjatën ndaj asaj qe e shohin si braktisje nga Shtetet e Bashkuara. Me lënien e pozicioneve ushtarët amerikane zbatuan vendimin befasues të presidentit Donald Trump për tërheqjen nga zona. Kurdët konsiderojnë se lëvizja e Trumpit i hapi rrugën ofensivës së Ankarasë dhe forcave paraushtarake mbështetëse të saj në rajon për të sulmuar luftëtarët kurdë në Siri të cilët qeveria turke i konsideron terroristë. Kamionët me trupat amerikanë kaluan kufirin duke hyrë në Irak. Personeli i SHBA-së qe luftoi në krah të forcave demokratike siriane do të vendoset shumica në Irakun perëndimor, e kjo ishte një surprizë tjetër, duke qenë se presidenti Trump javën e kaluar ishte shprehur se trupat “do të ktheheshin në shtëpi`. Gjendja në verilindje të Sirisë vazhdon të mbizotërojë në politikën amerikane e në Washington kanë nisur debate të ashpra mbi politikën e jashtme të administratës së Trumpit. Në zonat në verilindje të Sirisë, që janë ende nën kontrollin kurd, pati njoftime për viktima pas tërheqjes amerikane. Zyrtarët kurdë paralajmërojnë për masakra të vazhdueshme nga sulmet turke, pavarësisht armëpushimit që Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo dhe zëvendëspresidenti Mike Pence, ndërmjetësuan javën e kaluar me Turqinë.

Irani ndalon internetin, protestat vazhdojnë në mbarë vendin
19/11 19:48
600 shishe me konjak në anijen e mbytur! U nisën për Car Nikollën II, mbetën të bllokuara 102 vite
19/11 19:42
Ballkani Perëndimor/ 7 vendet anëtare të BE-së, thirrje Komisionit Evropian
19/11 19:38
SHBA ndryshon politikë, kolonitë izraelite janë të ligjshme
19/11 14:46
Biografia ‘Dy Papët’ mbërrin në kinematë botërore
19/11 13:50
Festival folklorik në New York/ Këngë e valle shqiptare në edicionin e 29-të
19/11 13:43
Drejt universitetit/ Një studim për çelësin e suksesit
19/11 13:37
Salmon në shkretëtirë/ Shtohen fermat e kultivimit në Dubai
19/11 12:50
Strategjia e re e zgjerimit/ Gjermania përgjigje Francës: E diskutojmë nëse nuk vonohen negociatat me Shqipërinë
19/11 12:33
Ndryshimi i orës, Italia kundër abrogimit
18/11 20:49
OKB: 7 milionë fëmijë të privuar nga liria
18/11 20:39
Konfirmohet pasuesi i Hahn/ Komisionari i ri i zgjerimit: Prioritet negociatat me Tiranën dhe Shkupin
18/11 19:44
Turqia: Shtetet e Ballkanit janë të paafta për të menaxhuar kthimin e luftëtarëve të ISIS
18/11 18:16
Marshim në Greqi, në përvjetorin e rrëzimit të Juntes
18/11 17:53
“Kthim sa më të shpejtë që të të mposht me ndershmëri”, Jonanoviç i shkruan presidentit Vuçiç
18/11 17:47
Franca shpërndan propozimin për ndryshime në procesin e anëtarësimit të mëtejshëm në BE
18/11 15:53
Policia dhunon protestuesit me plumba gome dhe gaz lotsjellës
18/11 15:33
Kur pozojnë maskotat/ Robotët japin shfaqje para fëmijëve në Japoni
18/11 14:33
Djali i Mbretëreshës Elizabeth II mohon marrëdhënien seksuale me 17 vjeçaren
18/11 12:56
Moti i keq në Itali/ Përmbytet për herë të tretë Venecia. Në rrezik nga Arno edhe Firence
18/11 12:50