Në Ohër, Rama-Zaev-Vuçiç/ Diskutimi për lëvizjen e lirë në rajonin e Ballkanit
09/11/2019 15:13

Zaev, Rama dhe Vuçiç takohen në Ohër. Udhëheqësit e vendeve të Ballkanit Perëndimor do të takohen këtë të Diel në Ohër në takimin e dytë, pas atij të Novi Sadit. Do të jetë një takim trepalësh mes presidentit Aleksandar Vuçiç, kryeministrit Edi Rama dhe kryeministrit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev. Presidenti i Serbisë dhe dy kryeministrat do të takohen gjithashtu edhe me Kryetarin e Këshillit të ministrave në Bosnjë dhe Hercegovinë, Denis Zvizdic dhe Ministren e ekonomisë të Mal të Zi, Dragica Sekulic. Pas takimit të liderëve, do të vijojë mbledhjen plenare ku liderët e Ballkanit Perëndimor do të takohen edhe me përfaqësues të organizatave dhe institucioneve ndërkombëtare, Bankën Evropiane për ndërtim dhe zhvillim, Këshillin për Bashkëpunim Rajonal, Komisionit Evropian si dhe Bankës Botërore. Synimi është gjetja e dakortësisë për një liste masash prioritare, kryesisht në kuadër të masave të “REA MAP”, për t’i zbatuar me ritëm të përshpejtuar brenda 2020 dhe idealisht, para Samitit të ardhshëm të Procesit të Berlinit. Top-Channel ka mësuar se këto masa, lidhen me kompletimin e të gjithë kuadrit ligjor dypalësh për realizimin e qarkullimit të lirë mes njerëzve me ID dhe për ato vende të cilat ende përdorin pasaporta në pikat e kalimit kufitar. Në takimin e Ohrit do të diskutohen edhe disa masa praktike por me impakt në tregti mes vendeve tona në Ballkanin perëndimor përfshi pasjen e një udhërrëfyesi, për modernizimin e infrastrukturës së pikave të kalimit aty ku është e mundur, për heqjen e disa procedurave burokratike e të cilat mund të digjitalizohen etj. Të gjitha këto masa do të realizohen në përputhje me legjislacionin e BE-së (acquis) dhe në përputhje me MAP REA dhe angazhimet e Procesit të Berlinit por duke krijuar një transh të përshpejtuar sipas nevojave specifike të tre palëve. Kjo Iniciativë mbetet e hapur për Kosovën, Bosnjën dhe Malin e Zi, dhe shprehet që formati të jetë i plotë në takimin e ardhshëm në Shqipëri.

Venecia për Gjykatën Kushtetuese/ Opinionet e ekspertëve për betimet në Kirgistan dhe Gjeorgji
21/11 19:38
Zëri i Amerikës: Kushtetuesja, Meta sulmon ambasadën e SHBA-ve
21/11 19:03
Meta anashkalon Leyla Moses Ones, i telefon direkt Matthew Palmer
21/11 15:29
Ngërçi me Kushtetuesen/ Ilir Meta: Rama ka vetëm një zgjedhje, referendumin
21/11 15:18
Merkel: Sa më shpejt negociatat, do të bisedoj me Macron kushtet për Tiranën dhe Shkupin
21/11 12:31
Vettingu e kishte parashikuar, Besnik Muçin e shkarkon edhe si gjyqtar i Kushtetueses, ja deklarata e plotë
21/11 12:15
Gjykata Kushtetuese/ Vetting-u rrëzon të zgjedhurin e Metës, Besnik Muçi shkarkohet nga detyra
21/11 12:13
Meta konsultohet me Berishën/ Ish kryeministri flet për shpërndarje të Kuvendit
20/11 15:22
Në 17.30 takimi i radhës i Metës, prezent dhe përfaqësues të SOROS
20/11 13:09
Porosi noterëve për Kajmakun/ Prokuroria e Tiranës: Njoftoni policinë nëse ju vjen
20/11 13:06
Unaza e Re/ PD bën kallëzim penal: Prokuroria të nisë hetimet dhe të ndërpresë punimet
20/11 12:42
Meta e kallëzoi penalisht, reagon Dvorani: Ilir Meta apo Presidenti i Republikës i bën akuzat?
19/11 19:37
Meta poston fotot: Siç e premtova, nënshkrova kallëzimin për Dvoranin
19/11 15:24
Meta konsultohet me opozitën/ Basha pas takimit: Rama të pranojë zgjedhjet e parakohshme
19/11 15:22
Nis reforma me dyer të mbyllura/ PS ulet përballe më PD e LSI me praninë e OSBE
19/11 15:15
Tryeza për reformen zgjedhore, PD në takimin me OSBE
19/11 12:53
Meta takon Bashën dhe aleatët, 90 minuta në Presidencë për situatën politike
19/11 12:52
Meta në Open/ Ambasadorët lecka të Ramës, kush mbron Dvoranin për Gjykatën Kushtetuese është i korruptuar
19/11 07:10
“Borchardt nuk është i mirëpritur”, presidenti Meta letër për zyrën e OSBE
18/11 19:36
“Shqiptarët nuk e duan Ramën”, Basha: Dje në stadium të gjithë në kor kundër tij
18/11 15:19