Moti shtoi virozat, nis përhapja e gripit/ Komplikacione dhe temperaturë 40 gradë
04/01/2020 15:05

Temperaturat e ulëta mëngjeseve dhe darkave kanë rritur fluksin e pacientëve të prekur nga virozat e shumta që qarkullojnë, ku nuk kanë munguar edhe rastet me grip, por Instituti i Shëndetit Publik ende nuk ka deklaruar se cili virus qarkullon në vendin tonë. Temperaturë e lartë, kollë dhe shpesh infeksione respiratore janë simptomat që kanë prekur shumë qytetarë. Më të shtuara kanë qenë rastet tek moshat pediatrike. Mjekët thonë se I kanë këshilluar prindërit që gjatë mëngjeseve dhe në orët e darkës të mos i nxjerrin fëmijët e vegjël, por atmosfera e krijuar në shesh me rastin e festave të fundvitit dhe jo vetëm, i ka tunduar. Kjo ka bërë që shumë fëmijë të kalojnë temperaturë 40 gradë. Sipas mjekëve, komplikacione më të shtuara tek pacientët e prekur nga virozat kanë qenë infeksionet e veshit dhe syve. Mjekët sugjerojnë prindërit që përveç konsumimit të lëngjeve të bëjnë kujdes me ngrohjen e ambjentit, jo duke mbajtur një temperaturë të lartë dhe çdo dy orë të hapin dritaren për t’u ajrosur.

Grabitet një pikë kredidhënie në Korçë, autori kërcënoi me thikë punonjësit
04/06 13:33
Vlorë/ Eksploziv në mes të rrugës, policia nis hetimet
04/06 13:31
Operacion i përbashkët Itali-Shqipëri, 11 të arrestuar për kokainë
04/06 13:08
Rinisin takimet për reformën/ Ambasadorët takohen te zyra e Sorekës
04/06 13:07
Inertet hidhen rrugëve/ Depozitohen në Xhafzotaj mbetjet e shembjeve në Shijak
04/06 13:05
Top News – Vrasje e rrëmbime/ OFL zbarkon në jug, ja 6 “të fortët”
04/06 13:04
13 të infektuar në 24 orë/ Shumica në Tiranë, por një rast edhe në Krujë e Shkodër
04/06 13:04
Kaosi me tokat/ Pa certifikata pas 30 vjetësh në Finiq
04/06 12:34
Top News – 13 raste të reja në 24 orë/ 266 raste aktive në gjithë vendin
04/06 12:10
Top News – Votimi i emigrantëve/ Pa ndryshim sistemi, i pamundur
04/06 11:39
Top News – Kryeson Gjirokastra/ Depresioni pushton “moshën e artë”
04/06 11:30
Top News – Kultivimi i kanabisit/ Zbulohet fidanishtja në Cakran
04/06 11:27
CoVid-19/ 13 raste të reja, ja harta e shpërndarjes
04/06 11:24
Top News – Vihet në pranga nga FNSH/ 42 vjeçari me rrezikshmëri të lartë
04/06 11:16
Vlorë/ Digjet ‘BMW’-ja gjatë orëve të natës
04/06 10:30
Në kërkim për tentativë për vrasje, arrestohet 42-vjeçari në Kurbin
04/06 10:10
Mbi 100 punonjës policie dhe disa dronë të angazhuar, operacion antidrogë në Fier
04/06 09:24
Top News – Reforma zgjedhore/ Drejt paktit, Yuri Kim pret Bashën
03/06 23:31
Top News – Marrëveshja për reformën/ PD, Basha: Kemi ngecur në një pikë
03/06 23:29
Top News – Afati, paga e luftës/ Pas 5 qershorit bizneset gjobiten
03/06 23:28