Mbyllet zyrtarisht fusha e plehrave të Durrësit në Porto Romano
14/01/2020 15:09

Mbyllet fusha e plehrave në Durres. Këshilli Kombëtar i Territorit ka miratuar në mbeldhjen e fundit mbylljen e këtij vend-depozitimi ndërkohë që i ka hapur dritën e gjelbër projektit Eco Park Durrës i cili do ta kthejë fushën e plehrave të kësaj bashkie në një park me gjelbërim, hapësira pushimi, dhe atraksione sportive, njësi shërbimi dhe parking. Gjithesej janë 155 mijë metra katrore që do të transfomohen, në zonën e Porto Romanos. Investimi është rreth 14 milion euro, ndërsa punimet duhet të nisin në Mars të 2020 për të përfunduar pas tre vitesh. Vend depozitimi i plehrave në Durrës është ndoshta zona më e ndotur në Shqipëri, prej dekadash aty janë grubulluar jashtë çdo kriteri plehrat duke u lënë të degradojnë në qiell të hapur. Sipas projektit fillimisht do të bëhet kapsulimi dhe me pas rehabilitimi i tokës, ndërkohë që me projekte të tjera është planifikuar nisja e urbanizmit të zonës. Me mbylljen e fushës mjaft të rrezikshme të depozitimit të mbetjeve në Durrës bashkia e këtij qyteti do t’i depozitojë plehrat në landfillin e Tiranës. Në të njëjtën mbledhje Këshilli Kombetar i Territorit ka miratuar planin kombëtar sektorial në fushën e menaxhimit të mbetjeve të ngurta.

Top News – Punimet për Teatrin e ri/ Veliaj-mbështes projektin Danez
15/08 14:29
Siguria e pishinave! Fëmijët duhet të jetë gjithmonë të mbikëqyrur
15/08 13:34
Rregullat e kalimit të kufirit/ Autoritetet greke bëjnë njoftimet e reja
15/08 13:25
Ambulanca vret një fëmijë/ Aksidenti pranë Kakavijës. Fëmija priste kalimin në Greqi
15/08 13:23
Radhë të gjata në Kapshticë/ Autoritetet greke nuk bëjnë tampon, kalimi i kufirit më i lehtë
15/08 13:16
Top News – Situata në kufi, Rama/ ‘Po bisedojmë me palën greke’
15/08 12:57
Top News – Test para 72 orëve/ Mali i Zi, rregulla të reja në kufi
15/08 12:53
Top News – Tiranë, policia ‘nuk fal’/ Hiqen 15 patenta, mbi 300 gjoba
15/08 12:53
Fundjava e bregdetit/ Trafik në Lezhë, qytetarët dynden drejt Shëngjinit dhe Tales: Pa koment
15/08 12:14
Trafik i rënduar në Vlorë/ Radhë e gjatë makinash përgjatë rrugëve të qytetit : Pa koment
15/08 11:50
Tragjedi në Kakavijë, ambulanca përplas për vdekje një fëmijë 10-vjeçar: Pa koment
15/08 11:38
Vazhdon kaosi në Kapshticë dhe Kakavijë/ Rikthehen edhe sot radhët e gjata: Pa koment
15/08 10:46
Xhaçka nga Kakavija: Testimet do të rriten, kontakte për të shtuar orarin e punës. Kush nuk e ka të domosdoshme të mos udhëtojë
15/08 03:25
Pala greke nuk punon gjatë natës/ Vijon radha e gjatë në Kakavijë për shkak të tamponit të detyrueshëm për udhëtarët
15/08 03:23
Situata në anën greke të kufirit/ Radhë të gjata të emigrantëve para se të nisë karantina 7 ditore
14/08 20:16
Pasdite situata ndryshoi disi, por radha vijon edhe pse pala greke ka shtuar testet
14/08 20:14
Top News – Unaza e madhe, ndërtimi/ Pjesa verilindore, gati në shtator
14/08 20:08
Radhë edhe në Kapshticë/ Testet e Covid-19 ngadalësojë kalimin e kufirit, pasdite situata ndryshoi
14/08 20:03
6 viktima dhe 146 raste të reja/ 115 të shtruar në spital, 16 në terapi intensive dhe 5 të intubuar
14/08 19:53
Greqi, kaosi në kufi/ Merkaj: Vetëm Kosova dhe Maqedonia e Veriut s’kërkojnë tampon dhe karantinim
14/08 19:51