Mbretëresha Elizabeth II deklarohet rreth largimit të princit Harry dhe Meghan Markle
14/01/2020 12:21

Samiti i sotëm i familjes mbretërore në Sandringham lidhur me vendimin e Princit Harry dhe Meghan Markle për të braktisur postet mbretërore, mori fund pas një diskutimi dy orë e gjysmë. “Sot familja ime kishte diskutime shumë konstruktive mbi të ardhmen e nipit tim dhe familjes së tij,” tha Mbretëresha Elisabeth II në një deklaratë. “Familja ime dhe unë mbështesim plotësisht dëshirën e Harry dhe Meghan për të krijuar një jetë të re si një familje të re,” vazhdoi ajo. “Megjithëse do të preferonim që ata të mbeten anëtarë të familjes mbretërore, ne e respektojmë dhe e kuptojmë dëshirën e tyre për të jetuar një jetë më të pavarur si familje, ndërsa mbeten një pjesë e vlerësuar e familjes time. Harry dhe Meghan kanë sqaruar se nuk duan të mbështeten në fondet publike në jetën e tyre të re. Prandaj është pajtuar që do të ketë një periudhë tranzicioni në të cilën dukesha e Sussexes do të kalojë kohën në Kanada dhe Britaninë e Madhe”, u shpreh Mbretëresha Elisabeth II. Elisabeth II shtoi se këto janë çështje komplekse për familjen e saj për t’u zgjidhur, por ka edhe shumë punë për të bërë, derisa ajo ka kërkuar që vendimet përfundimtare të merren në ditët në vijim. Burime pranë Pallatit Mbretëror thanë për revistën People se Mbretëresha Elisabeth II urdhëroi Harry, William dhe Charles të takoheshin në shtëpinë e vendit të saj të hënën në mënyrë që të “bisedonin gjërat” me Meghan, të cilën e kanë thirrur përmes telefonit pasi që ajo ndodhet për pushime në Kanada. Harry, 35-vjeç dhe Meghan, 38-vjeç, tronditën botën me vendimin e tyre për të hequr dorë si anëtarë të lartë të Familjes Mbretërore javën e kaluar. Ata zbuluan planet e tyre për të “gdhendur një rol të ri progresiv brenda këtij institucioni”, shkruan ata në një deklaratë në Instagram. Samiti i paparë i familjes mbretërore pason një seri diskutimesh urgjente gjatë ditëve të fundit dhe e rrit perspektivën se do të ketë një zgjidhje që do të funksionojë për Dukeshën e Sussexes dhe familjen mbretërore. Diskutimet e mëparshme që janë zhvilluar midis familjeve të Mbretëreshës, Charles, William dhe Harry dhe Meghan kanë përfshirë gjithashtu qeveritë e SHBA-së dhe asaj të Kanadasë.

Harry dhe Meghan kthejnë paratë, Pallati Mbretëror: Humbën titujt
19/01 02:36
Jean-Paul Gaultier tërhiqet! Pas 50 vitesh nuk do të modelojë më veshje
18/01 19:50
SHBA: “Marshimi i Grave” dhe mesazhi i lëvizjes
18/01 19:33
Erdogan, thirrje Europës: Më mbështesni për Libinë
18/01 18:45
Gjermani/ Rregulla të ashpra kundër pastrimit të parave
18/01 18:23
“Facebook” braktis planet e shfaqjes së reklamave në “WhatsApp”
18/01 18:21
“Tragjedi kanadeze”/ Kryeministri kanadez fajëson Iranin: Të kompensojë familjarët e viktimave
18/01 17:13
Njihuni me dronin “spiun” të NATO-s! Qëndron 30 orë në ajër në një lartësi deri në 18 km
18/01 17:05
Ndahet nga jeta në moshën 27-vjeçare njeriu më i shkurtër në botë!
18/01 16:58
Tragjike/ Ranë nga ura, dy aktorët vdesin teksa po xhironin filmin
18/01 14:56
Libia, shesh i ri beteje Greqi-Turqi/ Gjermania ka thirrur një samit për zgjidhjen e krizës
18/01 13:20
Trump: Udhëheqësi Suprem i Iranit të bëjë kujdes me ato që thotë
18/01 13:08
Kërkohen 2 shqiptarë për vdekjen e ish-snajperit kurd që vriste rebelët e ISIS!
18/01 12:20
Gjyqi i Trump në senat/ SHBA, të martën palët do të paraqesin argumentat
17/01 20:25
Jep dorëheqje kryeministri i Ukrainës. U rregjistrua duke tallur presidentin e vendit të tij
17/01 20:24
Lideri suprem i Iranit udhëheq faljen e xhumasë, për herë të parë që nga viti 2012
17/01 18:40
“Detektivi” holandez zbulon librin e vjedhur të shekullit të XV, me vlerë 1mln euro
17/01 18:37
Festivali në Spanjë – Kalorës dhe kuaj hidhen mes flakëve, mendohet se mbron kafshët nga sëmundjet
17/01 18:27
Kompania si motër e “Google” bën namin, mbërrin vlerën një trilionë dollarë!
17/01 18:21
Avionë që fluturojnë si zogj! Një ëndërr, një hap më pranë realizimit
17/01 18:13