Linja direkte Kosovë-Serbi/ Dy vendet nënshkruan marrëveshje të veçanta me kompaninë gjermane
22/01/2020 20:01

Kosova dhe Serbia nuk kanë nënshkruar marrëveshje të përbashkët me kompaninë gjermane të fluturimeve Lufthansa, e cila pritet t’i realizojë fluturimet në linjën e re ajrore Prishtinë – Beograd. Dyja shtetet kanë nënshkruar marrëveshje të veçanta direkt me kompaninë gjermane me ndërmjetësimin e ambasadorit të SHBA-ve dhe përfaqësuesit të posaçëm për Kosovën, Richard Grenell. Zyra e Grenell nuk ka pranuar të jap asnjë detaj rreth marrëveshjes. Të kontaktuar nga Top Channel, ata janë munduar gjithë kohën të heqin përgjegjësinë e tyre për marrëveshjen e nënshkruar. “Shtetet e Bashkuara nuk janë pjesë e marrëveshjes së aviacionit. Ne vetëm kemi bashkuar të gjitha palët së bashku dhe Ambasadori Grenell ka udhëhequr diskutimet”. Pikërisht pse jemi palë një palë e tretë e paanshme, është më mirë që për përgjigjet specifike në lidhje me rolin dhe detyrimet e secilit vend, ju lutem kontaktoni qeveritë përkatëse të vendeve. Kurse, kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj thotë se kjo marrëveshje nuk e kthen prapa Kosovën në sovranitet. Haradinaj treguar se në letrën e qëllimit të dërguar nga pala kosovare së bashku me NATO-në, nuk do të ketë taksa shtesë për kompaninë dhe do të jetë e barabartë. Kosovarët dhe serbët ndryshe nga destinacionet e tjera në këtë linjë pritet të udhëtojnë me karta identiteti dhe jo me pasaporta, pasi Serbia nuk i njeh ato./Alberta Hashani/

Thaçi: VV të zgjedhë kryeministrin/ Presidenti i dorëzon propozimin Albin Kurtit
02/04 21:11
Top News – ‘Heqim qafe Serbinë’/ Thaçi flet për ofertën ndaj Kurtit
02/04 13:42
Top News – Korona në Kosovë/ Viktima e parë nga shtetasit serbë
02/04 13:19
Thaçi pret liderët e partive/ Konsultime për qeverinë e re
01/04 16:14
Hiqet taksa, reciprocitet/ Kosova e zëvendëson me masa ndaj pengesave tregtare Serbe
01/04 16:12
Kurti pas takimit me Thaçin: Të merret me datën e zgjedhjeve, jo me emra kandidatësh e partish
01/04 11:30
Kushtetuesja kundër Kurtit/ Shfuqizon vendimin e qeverisë për orën policore
31/03 20:50
Nesër hiqet taksa për lëndën e parë/ Kosova zbaton vendimin dhe nis reciprocitetin me Serbinë
31/03 20:38
Top News – Kosovë, paketë fiskale urgjente: Përfitojnë mjekët, infermierët, policët dhe …
31/03 12:05
Top News – Presidenti i Kosovës: Takon quint-in për qeverinë e Kosovës
30/03 22:43
Top News – Autoritetet Kosovare apel popullsisë: Qëndroni në shtëpi
30/03 22:39
Top News – Thaçi për konsultime/ Kurti për zgjedhje pas pandemisë
30/03 12:53
Kosovë/ Maskat e burgut i qepin të rinjtë në qendrën korrektuese
30/03 12:27
Top News – Kriza politike në Kosovë/ Vetëvendosje kërkon zgjedhje të reja
28/03 18:36
Puntorët pa paga/ Kosovë: Kompanitë janë në humbje
28/03 17:34
Top News – Kosova, kriza politike/ Thaçi takon ambasadorin e SHBA
27/03 19:48
Top News – Kosovë, qeveria e re/ Thaçi: Të hënën nisin konsultimet
27/03 15:20
Kosova me qeveri në detyrë/ Kurti, do vazhdojmë punën për koronavirusin
26/03 20:29
Skenarët e Kosovës/ Thaçi duhet t’i kërkojë VV një emër tjetër ose zgjedhje
26/03 20:28
Kurti: Qeveria në detyrë do të vazhdojë punën në luftimin e pandemisë
26/03 15:45