Lindje – Perëndim/ Notre Dame- Djegia e historisë!!!!
23/04/2019 15:05

“Parisi u shfytyrua. Ky qytet nuk do te jetë më kurrë i njëjti…”, tregon Philippe, punonjës komunikacioni. Francezët panë të pafuqishëm pasditen e 15 prillit të materializohej përpara syve të tyre e paimagjinueshmja: Katedralja madhështore e Notre Dame-it, kryevepra arkitekturore që është ngritur krenare për tetë shekuj e gjysmë në peisazhin parizjen duke i rezistuar revolucionit francez dhe dy luftërave botërore, po gjunjëzohej fare papritmas përpara një armiku të djallëzuar e të pabesë. Ishte thuajse e pabesueshme ta shikoje gjigantin e heshtur të historisë të gllabërohej nga flakët me një shpejtësi rrënuese, si për t`i kujtuar kështu paturpësisht njerëzimit pafuqinë e tij.

“Tsunami Demokratik”/ Organizon tubim para “El Clasico”
10/12 12:50
Libra për Krishtlindje, dhuratat më të shumta në Islandë
10/12 12:46
Sidney pushtohet nga tymi/ Shkak djegia e pyjeve, nivel i lartë rrezikshmërie
10/12 12:43
Detaje të masakrës në një spital në Çeki, të shtënat ndodhën në orën 7 në korridor
10/12 12:13
Bisedime Ukrainë-Rusi/ Takohet presidenti Putin me homologun Zelensky
10/12 12:08
Hetim për vullkanin/ Turistët mbetën të vrarë prej shpërthimit në Zelandën e Re
10/12 11:45
“Golden Globes” – shpallen nominimet e këtij viti
09/12 20:19
Australi, beteja me flakët, 6 viktima dhe qindra shtëpi të shkrumbuara nga zjarret
09/12 20:18
Paralizohet Franca, grevë e përgjithshme në vend
09/12 20:09
Pompeo: Do të vazhdojmë t’u ndalojmë hyrjen në SHBA zyrtarëve të korruptuar, edhe shqiptarë
09/12 18:09
“Luani i Hollivudit”/ Kirk Douglas mbush 103 vjeç
09/12 18:05
Shpërthimi i vullkanit në Zelandë, asnjë shenjë të mbijetuarish
09/12 18:01
Protesta në Francë, paralizohet trafiku në Paris
09/12 16:47
Meksikë/ Gara e babagjyshëve, me qindra Santa Claus dalin nëpër rrugë
09/12 16:47
Bota vazhdon të armatoset!
09/12 16:25
Nevojiten punëtorë, Gjermania hap departament enkas për vizat
09/12 16:18
Tërmet në Itali, mbyllen shkollat dhe pezullohen trenat
09/12 13:01
Arabia Saudite i jep fund ndarjes gjinore në restorante
09/12 12:57
Finlanda zyrtarisht me kryeministre, më e reja në botë
09/12 12:51
Rusia përjashtohet nga Botërori 2022, Lojërat Olimpike 2020 e nga çdo sport tjetër
09/12 12:40