Lindje – Perëndim/ Notre Dame- Djegia e historisë!!!!
23/04/2019 15:05

“Parisi u shfytyrua. Ky qytet nuk do te jetë më kurrë i njëjti…”, tregon Philippe, punonjës komunikacioni. Francezët panë të pafuqishëm pasditen e 15 prillit të materializohej përpara syve të tyre e paimagjinueshmja: Katedralja madhështore e Notre Dame-it, kryevepra arkitekturore që është ngritur krenare për tetë shekuj e gjysmë në peisazhin parizjen duke i rezistuar revolucionit francez dhe dy luftërave botërore, po gjunjëzohej fare papritmas përpara një armiku të djallëzuar e të pabesë. Ishte thuajse e pabesueshme ta shikoje gjigantin e heshtur të historisë të gllabërohej nga flakët me një shpejtësi rrënuese, si për t`i kujtuar kështu paturpësisht njerëzimit pafuqinë e tij.

Top News – Kërcënimi i Bundestagut/ Tërhiquni ose bllokojmë negociatat
14/07 17:52
Top News – Dita e Bastijës kthehet në nderim për ushtarakët dhe heronjtë e Covid 19!
14/07 15:47
Top News – U hoq karantina/ Londër, hapen sallonet e thonjve: Pa koment
14/07 14:14
Top News – Japoni, park argëtimi/ Si të bërtasësh brenda maskës: Pa koment
14/07 14:12
Top News – Mumja e vjetër/ Lidhet me personazhin Tintin: Pa koment
14/07 14:12
Top News – Palais Garnier/ Hapet me koncert për mjekët: Pa koment
14/07 14:12
Top News – Alergjike ndaj arrave, nusja vdes nga shoku anafilaktik ditën e dasmës!
14/07 14:01
Top News – Liqeni kthen trupin, aktorja e njohur vdiq për të shpëtuar të birin
14/07 12:23
Top News – Roth: Ballkani Perëndimor në qendër të angazhimit gjerman
14/07 12:13
Top News – Covid prek trurin/ Dëme edhe tek të sëmurët lehtë
14/07 12:01
Top News – Franca miraton rritjen e pagave për punëtorët shëndetësorë
14/07 11:36
Top News – Trump: Marrëdhëniet me Fauçin “shumë të mira”, por …
14/07 11:35
Top News – Fotoja e aktores/ Dyshimet se mund të jetë mbytur
13/07 22:45
Top News – Raporti i Eurostat/ Shqiptaret me jetëgjatët në Ballkan
13/07 22:29
Top News – Letra e milionerëve/ Na rrisni taksat, përdorini për covid
13/07 19:19
Top News – Bangladesh, virusi. Njerëzit nuk shkojnë në spital
13/07 15:37
Top News – Festoi në Teksas/ Vdes 30 vjeçari nga pandemia
13/07 14:58
Top News – Zgjedhjet në Poloni/ Fiton politikani anti-LGBT
13/07 12:34
Top News – Tension në Bullgari/ Kërkohet dorëheqja e qeverisë
13/07 12:05
Top News – Covid-19 / Shpërthen keq dhe në Meksikë
13/07 11:54