Lideri suprem i Iranit udhëheq faljen e xhumasë, për herë të parë që nga viti 2012
17/01/2020 18:40

Udhëheqësi suprem i Iranit, Ajatollah Ali Khamenei, do të udhëheqë sot faljen e xhumasë në Teheren – për herë të parë në tetë vjet. Një veprim i tillë vjen në kohën kur Irani është përfshirë nga protestat anti-qeveritare, për shkak të rrëzimit të një avioni ukrainas nga ushtria iraniane, javën e kaluar. Udhëheqja e Iranit është nën presion edhe për rënien e madhe ekonomike, për shkak të sanksioneve amerikane. Të mërkurën, presidenti i Iranit, Hassan Rohani, bëri thirrje për unitet kombëtar. Por, ai po ashtu i bëri thirrje ushtrisë që të japë llogari të plotë për mënyrën se si e rrëzoi avionin. Avioni i Ukrainës ka qenë duke udhëtuar nga Teherani për në Kiev dhe është rrëzuar menjëherë pas nisjes, më 8 janar. Të 176 pasagjerët në bord kanë humbur jetën. Atoritetet iraniane fillimisht e kanë mohuar përgjegjësinë, por pas rritjes së presionit ndërkombëtar e kanë pranuar. Disa orë para rrëzimit të avionit, ushtria iraniane ka sulmuar bazat amerikane në Irak, në shenjë hakmarrjeje për vrasjen e një komandanti të saj në një sulm të SHBA-së, më 3 janar.

Michael Roth: Në 24 mars, sinjal i qartë për Ballkanin Perëndimor
26/02 20:22
Del “Anti-Greta”: 19 vjeçarja gjermane që lufton aktivisten e klimës!
26/02 20:15
Lamtumirë BE/ Migracioni po ndryshon kahje
26/02 19:37
Vajza që qeshte nis një jetë të re larg bombave
26/02 19:33
Papa sfidon koronavirusin, përqafon besimtarët pa maskë
26/02 19:28
Vendimi i Hong Kongut/ 1200 usd dhuratë për çdo banor
26/02 19:26
Mbërrin koronavirusi në Greqi/ Konfirmohet rasti i parë, një 38-vjeçare që kishte qenë në Itali
26/02 15:53
Koronavirusi frenoi ekonominë! Parashikime se e gjitha bota do hyjë në recesion
26/02 15:30
12 të vdekur në Itali/ Koronavirusi shfaqet në disa vende evropiane, viktima edhe në Francë
26/02 15:22
Java e modës në Francë! Dior dhe Saint Laurent në pasarelë…
26/02 14:35
“Stupid love”/ Gati albumi i ri i Lady Gaga-s
26/02 14:28
Karnavalet në Nicë… Spektakël në qytetin francez
26/02 14:15
Koronavirusi ndryshon ritet fetare! Në Filipine besimtarët ndryshojnë ritualin në kishë
26/02 14:13
Itali, koronavirusi nuk ndalet! Shkon në 11 numri i viktimave
26/02 07:44
Sulmi në Gjermani, numri i të plagosurve shkon në 52
25/02 23:02
Domingo kërkon ndjesë pas akuzave për ngacmime seksuale
25/02 22:57
Neonazistët, rrezik edhe për Australianë e largët
25/02 22:51
Ndahet nga jeta Hosni Mubarak, ish-presidenti egjiptian
25/02 22:50
Karnavalet e Rios! Në pistë zbresin shkollat më të mira të sambas
25/02 22:38
Banka e farave, 1 milion varietete nën akull
25/02 22:31