Kufizohet shpejtësia në Holandë/ Vendimi për të ulur ndotjen
14/11/2019 19:02

Holanda ka vendosur të reduktojë shpejtësinë e lejuar në rrugë në një përpjekje për të luftuar krizën e ndotjes nga nitrogjeni, në vend. Kryeministri Mark Rutte, konfirmoi ndryshimet duke thënë se limiti i ri i shpejtësisë maksimale do të jetë 100 km në orë dhe se do të jetë në fuqi gjatë orëve të ditës. Aktualisht, shpejtësia maksimale e lejuar në vend është 130 km në orë. E gjithë kjo vjen në kuadër të përpjekjeve për të luftuar krizën e hershme të vendit me ndotjen nga nitrogjeni, që ka madje pasoja akoma më të dëmshme për ambjentin krahasuar me dioksidin e karbonit. Në maj, gjykata e lartë holandeze doli në përfundimin se vendi ishte në shkelje të rregullave të BE për sa i takon emetimeve të tij në nitrogjenit dhe kjo çoi në ndalimin e aktiviteteve që konsideroheshin emetuese të mëdha, mes tyre edhe një seri projektesh ndërtimi. Bujqësia është një industri tjetër që prodhon sasi të mëdha emetimesh nitrogjeni por fermerët lokalë janë ankuar se kriza u është faturuar atyre në mënyrë të padrejtë.

Kryeministrja më e re në botë. Jeton në një apartament me qira me të ëmën
10/12 19:50
Procesi për shkarkimin e Trump, demokratët bëjnë publike dy akuzat
10/12 18:52
Emmanuel Macron vazhdon reformat e pensioneve pavarësisht grevave
10/12 18:29
Ballkani i cenuar nga “fake news”/ Në krye për lajme të rremë, mediat serbe në Bosnje
10/12 17:05
Vepra e re e Banksy/ Artisti kontrovers tregon disa nga sekretet e tij
10/12 16:10
“Tsunami Demokratik”/ Organizon tubim para “El Clasico”
10/12 12:50
Libra për Krishtlindje, dhuratat më të shumta në Islandë
10/12 12:46
Sidney pushtohet nga tymi/ Shkak djegia e pyjeve, nivel i lartë rrezikshmërie
10/12 12:43
Detaje të masakrës në një spital në Çeki, të shtënat ndodhën në orën 7 në korridor
10/12 12:13
Bisedime Ukrainë-Rusi/ Takohet presidenti Putin me homologun Zelensky
10/12 12:08
Hetim për vullkanin/ Turistët mbetën të vrarë prej shpërthimit në Zelandën e Re
10/12 11:45
“Golden Globes” – shpallen nominimet e këtij viti
09/12 20:19
Australi, beteja me flakët, 6 viktima dhe qindra shtëpi të shkrumbuara nga zjarret
09/12 20:18
Paralizohet Franca, grevë e përgjithshme në vend
09/12 20:09
Pompeo: Do të vazhdojmë t’u ndalojmë hyrjen në SHBA zyrtarëve të korruptuar, edhe shqiptarë
09/12 18:09
“Luani i Hollivudit”/ Kirk Douglas mbush 103 vjeç
09/12 18:05
Shpërthimi i vullkanit në Zelandë, asnjë shenjë të mbijetuarish
09/12 18:01
Protesta në Francë, paralizohet trafiku në Paris
09/12 16:47
Meksikë/ Gara e babagjyshëve, me qindra Santa Claus dalin nëpër rrugë
09/12 16:47
Bota vazhdon të armatoset!
09/12 16:25