Koronavirusi ndryshon ritet fetare! Në Filipine besimtarët ndryshojnë ritualin në kishë
26/02/2020 14:13

Filipinasit thjesht përkulin kokën dhe spërkaten me hi në vend që t’u vizatohet një kryq në ballë, në të mërkurën e hirit, ndërsa bastioni i katolicizmit në Azi po ruhet nga përhapja e koronavirusit. Liderët e kishës në Filipine i kërkuan priftërinjve të ndryshonin ritin në mënyrë që të reduktojnë rrezikun e përhapjes së virusit që i ka marrë jetën deri më tani më shumë se 2700 personave, kryesisht në kinë. Që nga shpërthimi, që ka rezultuar në tre raste të infeksionit dhe një viktimë në Filipine, kishat u kërkojnë po ashtu besimtarëve të mos kapen dorë më dorë gjatë meshës.

Top News – Testet e koronës/ Në britani, porositen me postë
05/04 11:55
Top News – E tmerrshme në Spanjë/ Shumë të vdekur pa diagnostikim
05/04 11:40
Top News – Emigranti shqiptar/ Gjesti fisnik…për Italianët
05/04 11:35
Top News – Inxhinieri shqiptar/ SHBA, projektoi maskat e shpejta
05/04 11:34
Top News – Itali, më pak viktima/ Shumë humbje ndër bluzat e bardha
04/04 20:58
Greqi, rritet numri i viktimave/ Ndërkohë rastet e reja me koronavirus janë konstante
04/04 20:44
Britania hyn në fazë kritike/ Kryeministri në izolim i ka kërkuar takim liderit të opozitës
04/04 20:43
SHBA, 280 mijë të prekur/ Përhapja e shpejtë e covid 19 dhe masat e reja që njoftuan zyrtarët
04/04 20:41
Top News – Bilanc i dhimbshëm/ Spanjë, epidemia po stabilizohet
04/04 16:07
Top News – Ekspertet paralajmërojnë/ Itali-nuk e kemi fituar ende betejën
04/04 16:06
Top News – Në ndihmë të mjekeve/ Itali, vijnë robotët ‘infermiere’
04/04 16:06
Top News – I zoti me korona/ Të izolohen edhe kafshët shtëpiake
04/04 16:06
Top News – Shkencëtarët Australiane/ ’Ivermectin’ mund të kuroje koronën
04/04 16:06
Top News – Shtatzënë e infektuar/ Të lindesh në kohen e koronës…
04/04 16:05
Top News – Izolimi ne Britani/ Mund të lehtësohet në fund të majit
04/04 16:05
Top News – Izolimi ne Britani/ Mund të lehtësohet në fund të majit
04/04 15:58
Top News – Në izolim nga korona/ Gaza, kllounet argetojnë fëmijët- Pa koment
04/04 14:45
Top News – Klima e ‘preferuar’/Ja vendet më në rrezik nga korona
04/04 14:12
Top News – BE, letër për Rusinë/ Shfrytëzon koronën për sanksionet
04/04 14:11
Top News – Neymar kundër koronës/ Sulmuesi dhuron 900 mijë euro
04/04 13:35