Kontrollet radiologjike/ Mjekët: Jo të gjitha rastet janë për skaner
09/11/2019 13:01

Mjekët radiologe i kërkojnë mjekëve të familjeve por edhe specialistëve nëpër qendra shëndetësore të mos i bien shkurt duke i orientuar pacientët për ekzanimime radiologjike si skaner apo rezonancë magnetike kur diagnoza mund të përcaktohet edhe me një grafi apo ekografi. Në shërbimin e radiologjisë neurologjike bëhen rreth 500 rezonanca magnetike ne muaj dhe 300 ekzaminime me skaner nga të cilët një pjesë e mirë e tyre janë te panevojshme. Në ditën ndërkombëtare të radiologjisë mjekët theksojnë se pavarësisht përfitimeve edhe ekzaminimet e radiologjisë si grafi skaner, rezonance magnetike e te tjera si këto kanë efekte anësore tek pacienti për shkak të rrezatimit që përcjellin. Sipas shefit të shërbimit te radiologjisë neurologjie rrezatimi është një ndër shkaqet e zhvillimit të tumoreve në organizëm. Në komunitetin Europian kërkohet që çdo pacient të ketë kartën e rrezatimit gjë e cila duket të jetë shumë larg për vendin tonë.

“Shtëpia ime”/ Edhe 9 ditë për aplikimin e të prekurve nga tërmeti për programet e rindërtimit
21/02 04:37
Veliaj: Do hapim 38 palestra të reja për fëmijët dhe të rinjtë që duan të merren me sport
12/02 15:43
S’gjen fëmijë pa celular. Lundrojnë në botën e internetit më mirë se prindërit e tyre
11/02 12:11
Rikthehen reshjet dhe ulen temperaturat, ky është parashikimi i motit për sot
04/02 08:47
Të gdhendësh suvenirin tënd/ Në Gjirokastër turistët duan që të jenë si vendasit
02/02 14:03
Parashikimi i motit/ Ja çfarë pritet të ndodhë në fundjavë
31/01 07:36
Reshje shiu dhe ulje temperaturash, ky është parashikimi i motit për sot
30/01 08:10
Mos dilni pa çadra, ja deri kur do të vazhdojnë reshjet e shiut
28/01 07:54
Fundjava vjen me reshje, njihuni me parashikimin e motit
24/01 07:54
Ulen sërish temperaturat, njihuni me parashikimin e motit për sot
22/01 08:24
Diell dhe temperatura të ulëta, ky është parashikimi i motit për sot
21/01 08:02
Diell dhe ulje temperaturash, ky është parashikimi i motit për sot
17/01 07:53
Fëmijët e varur nga aplikacionet/ “Tik Tok”, aplikacioni që përdoret masivisht nga të miturit në Shqipëri
16/01 15:54
Diell por temperatura të ulëta, ky është parashikimi i motit për sot
16/01 08:24
Fakte të reja për luftën/ Flasin studiuesit në Gjirokastër
15/01 12:38
Diell dhe rritje temperaturash, ky është parashikimi i motit për sot
15/01 08:05
Mllefi në rrjetet sociale/ Psikologët: Jemi më tepër të liruar se sa të lirë
13/01 15:22
Veliaj: 4 linja urbane në terminalin e ri; Brenda vitit nis puna për terminalin e Lundrës
13/01 15:09
Fundjava vjen me vranësira dhe reshje, njihuni me parashikimin e motit
10/01 08:34
Vazhdon moti i acartë, ky është parashikimi i motit për sot
08/01 08:38