Kompania ukrainase në shënjestrën e hakerave ruse
14/01/2020 17:43

Një kompani ukrainase gazi, në qendër të procesit hetimor të filluar ndaj presidentit Trump, është sulmuar nga hakera të ushtrisë ruse në nëntor. Area 1 Security, një kompani amerikane e sigurisë kibernetike, tha se nuk është e qartë se çfarë kanë kërkuar hakerat kur ata hynë në sistemet e Burisma Holding. Djali i pretendentit për nominimin demokrat në presidenciale, Joe Biden, Hunter, më herët ka qenë pjesë e bordit të kompanisë. Burisma, qeveria amerikane dhe ministria ruse e mbrojtjes, nuk janë përgjigjur ende. Area 1, e lidh sulmin me njësi të inteligjencës së ushtrisë ruse të njohur si GRU. Presidenti Trump u vu nën hetim në dhjetor pas akuzave se ai i kish bërë presion liderit të Ukrainës, Volodimir Zelenski për të nisur një hetim mbi Burisman dhe lidhjet e saj me familjen Biden. Kompania e sigurisë po ashtu ka krahasuar sulmin kibernetik të nëntorit me një tjetër të kryer mbi demokratët në 2016, para zgjedhjeve presidenciale amerikane. Kompania me bazë në Kaliforni, në një raport prej tetë faqesh, tha se hakerat e GRU pas sulmit në Burisma, njihen si “Fancy Bear” mes ekspertëve të sigurisë kibernetike.

Top News – Hetimi i BBC/ Irani fshehu shifrat e pandemisë
03/08 13:25
Top News – Festat ilegale në Paris/ Pjesëmarrësit japin Donacione për të paguar gjobat
03/08 13:21
Top News – Zjarre masive në Kaliforni/ Mijëra banorë evakuohen nga shtëpitë e tyre
03/08 13:21
Top News – Përfundon Haxhi/ Pelegrinazhi si asnjëherë më parë
03/08 13:15
Top News – Kthehen astronautët e SpaceX/ Misioni i parë i NASA pas një dekade përfundon me sukses
03/08 13:12
Top News – Microsoft vazhdon bisedimet për blerje të TikTok-ut në SHBA
03/08 12:44
Top News – Gjermani/ Të rinjtë dhe gratë më të goditur nga pandemia
03/08 12:11
Top News – Mbi 18 milionë persona të prekur me koronavirus në botë
03/08 12:07
Top News – Veterani 96 vjeçar/ Studenti më i vjetër në Itali
02/08 18:36
Top News – ‘Çmenduri’ britanike/ Festat e të rinjve nuk ndalojnë
02/08 16:13
Top News – Koronavirusi në Britani/ ’Kthesat’ e kryeministrit Johnson
02/08 16:10
Top News – Covid 19 në Rusi/ Fushata e vaksinimit në tetor
02/08 15:58
Top News – Nëna me 16 fëmije/ Dhuratat e krishtlindjes në korrik
02/08 15:56
Top News – Afrika e jugut/ 500 mijë raste koronavirusi
02/08 15:53
Top News – Republika Çeke/ Rikthehet virusi pas hapjes
02/08 15:49
Top News – Fillimi i gushtit/ Evropa “mbërthehet” në trafik
02/08 15:45
Top News – E dashuruar me makinat/ SHBA, rriten kërkesat për motorë
02/08 15:40
Top News – Francë, test në aeroport/ Të ardhurit nga vende të rrezikshme
02/08 15:37
Top News – Zjarret në Amazonë/ Rritet frika për një katastrofë
02/08 15:24
Top News – Në Viktoria të Australisë rivendosen masa kufizuese
02/08 14:53