Kompania ukrainase në shënjestrën e hakerave ruse
14/01/2020 17:43

Një kompani ukrainase gazi, në qendër të procesit hetimor të filluar ndaj presidentit Trump, është sulmuar nga hakera të ushtrisë ruse në nëntor. Area 1 Security, një kompani amerikane e sigurisë kibernetike, tha se nuk është e qartë se çfarë kanë kërkuar hakerat kur ata hynë në sistemet e Burisma Holding. Djali i pretendentit për nominimin demokrat në presidenciale, Joe Biden, Hunter, më herët ka qenë pjesë e bordit të kompanisë. Burisma, qeveria amerikane dhe ministria ruse e mbrojtjes, nuk janë përgjigjur ende. Area 1, e lidh sulmin me njësi të inteligjencës së ushtrisë ruse të njohur si GRU. Presidenti Trump u vu nën hetim në dhjetor pas akuzave se ai i kish bërë presion liderit të Ukrainës, Volodimir Zelenski për të nisur një hetim mbi Burisman dhe lidhjet e saj me familjen Biden. Kompania e sigurisë po ashtu ka krahasuar sulmin kibernetik të nëntorit me një tjetër të kryer mbi demokratët në 2016, para zgjedhjeve presidenciale amerikane. Kompania me bazë në Kaliforni, në një raport prej tetë faqesh, tha se hakerat e GRU pas sulmit në Burisma, njihen si “Fancy Bear” mes ekspertëve të sigurisë kibernetike.

Harry dhe Meghan kthejnë paratë, Pallati Mbretëror: Humbën titujt
19/01 02:36
Jean-Paul Gaultier tërhiqet! Pas 50 vitesh nuk do të modelojë më veshje
18/01 19:50
SHBA: “Marshimi i Grave” dhe mesazhi i lëvizjes
18/01 19:33
Erdogan, thirrje Europës: Më mbështesni për Libinë
18/01 18:45
Gjermani/ Rregulla të ashpra kundër pastrimit të parave
18/01 18:23
“Facebook” braktis planet e shfaqjes së reklamave në “WhatsApp”
18/01 18:21
“Tragjedi kanadeze”/ Kryeministri kanadez fajëson Iranin: Të kompensojë familjarët e viktimave
18/01 17:13
Njihuni me dronin “spiun” të NATO-s! Qëndron 30 orë në ajër në një lartësi deri në 18 km
18/01 17:05
Ndahet nga jeta në moshën 27-vjeçare njeriu më i shkurtër në botë!
18/01 16:58
Tragjike/ Ranë nga ura, dy aktorët vdesin teksa po xhironin filmin
18/01 14:56
Libia, shesh i ri beteje Greqi-Turqi/ Gjermania ka thirrur një samit për zgjidhjen e krizës
18/01 13:20
Trump: Udhëheqësi Suprem i Iranit të bëjë kujdes me ato që thotë
18/01 13:08
Kërkohen 2 shqiptarë për vdekjen e ish-snajperit kurd që vriste rebelët e ISIS!
18/01 12:20
Gjyqi i Trump në senat/ SHBA, të martën palët do të paraqesin argumentat
17/01 20:25
Jep dorëheqje kryeministri i Ukrainës. U rregjistrua duke tallur presidentin e vendit të tij
17/01 20:24
Lideri suprem i Iranit udhëheq faljen e xhumasë, për herë të parë që nga viti 2012
17/01 18:40
“Detektivi” holandez zbulon librin e vjedhur të shekullit të XV, me vlerë 1mln euro
17/01 18:37
Festivali në Spanjë – Kalorës dhe kuaj hidhen mes flakëve, mendohet se mbron kafshët nga sëmundjet
17/01 18:27
Kompania si motër e “Google” bën namin, mbërrin vlerën një trilionë dollarë!
17/01 18:21
Avionë që fluturojnë si zogj! Një ëndërr, një hap më pranë realizimit
17/01 18:13