Kajmaku la probleme pas/ Betejë ligjore për drejtimin e bashkisë së Vorës
16/01/2020 15:34

Vendimi i fundit i ish kryebashkiakut të Vorës, Agim Kajmaku është kthyer në objekt gjykimi këtu në Gjykatën Administrative të Tiranës. Dy ish nën kryetarët e shkarkuar nga Kajmaku kanë paditur Bashkinë Vlorë si dhe zëvendësuesin e tyre Gentian Picari , duke kërkuar rikthimin në detyrë. Laureta Omeri dhe Hekuran Brahimaj, të cilët e mbajtën këtë detyrë aq sa qëndroi në detyrë edhe kryebashkiaku Kajmaku i kërkojnë gjithashtu gjyqtarit amdinistrativ Erarbër Madhi që shkarkoj nga detyra njeriun që i zëvendësoi ata, me urdhër të Kajmakut, Gentian Picarin. Me këtë argument dy paditësit kërkojnë konstatimin e pavlefshmërisë absolute të urdhërit të Kajmakut, datë 31 tetor, që emëron në detyrën e zëvendës kryetarit të bashkisë, Gentjan Picarin. Dy ish zëvendës kryetarët kërkojnë gjithashtu edhe shfuqizimin e çdo akti të nënshkruar nga Picari i cili gjendet në këtë detyrë që prej datës 1 nëntor, pikërisht prej datës kur KQZ e shkarkoi nga detyra. Ndërkohë, ish kryetari i bashkisë vazhdon të jetë në kërkim për llogari të hetimeve të prokurorisë. Ndërsa, gjykata ka vendosur një masë sigurimi personal arrest me burg në mungesë që ende nuk po ekzekutohet nga policia.

Aksident në Vlorë, përfshihen tre makina. 3 të plagosur
27/01 22:44
Rama takon Merkel/ Kancelarja: Do jemi në konferencën e donatorëve për Shqipërinë
27/01 22:27
Përkujtohet holokausti/ 75 vjet nga lirimi i kampit të Aushvicit
27/01 20:55
Inxhinieri iranian në gjykatë/ Arrestimi i tij 5 muaj më parë u mbajt në sekret të plotë
27/01 19:49
Takimi me Ramën/ Merkel: Tërmeti goditje e rëndë për Shqipërinë, ju ndihmojmë
27/01 19:39
Vdekja e dy foshnjeve në Berat, nëna tregon me lot në sy momentin kur i ka gjetur pa jetë
27/01 18:24
Mbyllet Bypass-i Fierit/ ‘Stop’ deri në mbarim të punimeve
27/01 17:22
Rama takon Merkel/ Kancelarja: Do jemi në konferencën e donatorëve për Shqipërinë
27/01 16:40
Durrës/ Ankesa për riparimin e dëmeve. Banorët e zonës së plazhit kërkojnë ndihmë
27/01 15:26
97-vjetori i Shërbimit Pyjor Shqiptar, vullnetarë i bashkohen aksionit për mbjelljen e 1000 pemëve
27/01 15:24
Flet Rama për Top Channel: Me Merkel plan të përbashkët veprimi në shtimin e donatorëve
27/01 15:20
Shqipëria ka risk të ulët/ Ngrihet task-forca për virusin që ka prekur Kinën
27/01 15:17
Flet Yuri Kim për herë të parë si ambasadore, mesazhi në shqip: Ne jemi ende me ju, krahë për krahë
27/01 15:15
Shqiptarja e vetme në Wuhan/ Silva Doçi: Jemi në izolim. U sëmura, por ishte thjeshtë grip
27/01 15:03
Rivalitet dhe polemika/ Gara e konkurentëve në “Përputhen”
27/01 14:20
Turizëm në fshat/ Puna në bujtinat e fshatrave të Dropullit
27/01 13:44
Tërmeti, takim Merkel-Rama/ Kryeministri dhe kancelarja flasin para konferencës së donatorëve
27/01 13:03
Flet studentja nga Wuhan, epiqendra e virusit: Iu nënshtrova analizave dhe jam mirë
27/01 12:54
Alergji nga ndotja – Mjekët këshillojnë si të ruhemi
27/01 12:49
Përkeqësohet indeksi i ndotjes në Shqipëri/ Qytetet më të ndotura, Tiranë, Durrës dhe Elbasan
27/01 12:47