Grevë në Kosovë/ Punonjësit e sektorit privat: Paga minimale 35 euro
14/11/2019 19:50

Sektori privat në Kosovë do të fillojë protestat dhe grevat, nga e marta e javës së ardhshme. Drejtuesit e sindikatës së pavarur dhe sektorit privat të Kosovës dhe kryetarët e disa shoqatave, e morën këtë vendim pasi kërkesat për rritje pagash dhe zbatim të ligjit të punës e marrëveshjes kolektive, nuk janë dëgjuar. Punonjësit e sektorit privat kërkojnë kushte më të mira pune dhe paga jo më të ulëta se 350 euro. “Nga java e ardhshme do të fillojmë me protesta dhe greva. Fatbardhësisht, organizmi i punëtorëve është në nivelin e duhur, edhe pse unë kam qenë i vetëdijshëm se ky vendim do të merret, protesta do të nisë nga dita e martë, e mërkurë dhe enjte. Për modelin se a do të jetë një orë apo dy orë dhe formën, sigurisht se do t’ju njoftojmë me kohë”, ka thënë Jusuf Azemi. Jusuf Azemi, kryetar i Sindikatës së Pavarur në sektorin privat, tha se rritja e pagës duhet realizuar nga janari i vitit të ardhshëm, përndryshe nuk do të ketë asnjë shërbim nga punonjësit e kompanive private. “Nuk pranojmë asnjë cent më pak se 350 euro. Kërkesa jona përfundimtare është që çdo punëtor i këtyre kompanive që janë kontraktues me Komunën e Prishtinës, pagat e tyre duhet të jenë 350 euro dhe asnjë cent më pak”, ka shtuar Azemi. Protesta do të zhvillojnë edhe punonjësit e disa shkollave private në Kosovë, me të njëjtën kërkesë, rritjen e pagave.

LDK-VV, nuk ka marrëveshje/Dështon edhe takimi i së shtunës Kurti – Mustafa
15/12 12:02
Nuk ka marrëveshje, VV akuzon LDK se po vendos barrikada
14/12 20:12
Kryeministri Haradinaj sfidon forcat e FSK-së, garë me pompa kundër oficerëve të rinj
14/12 11:50
Kurti-Mustafa, s’ka marrëveshje. Dilema për Presidentin bllokon bisedimet për qeverinë e re
13/12 20:09
Kurti: Jemi duke u përpjekur ditë e natë për marrëveshjen me LDK-në
13/12 18:21
Greva për pagat në Kosovë, kërkohet anulimi, gjykata e rrëzoi ligjin
13/12 15:34
Me kërkesë të partive politike, Thaçi ndryshon datën e Mbledhjes së Parë të Legjislaturës së Shtatë
13/12 15:30
USAID: Gjyqësori në Kosovë ka shënuar rritje të transparencës
13/12 08:08
Kosovë, qeveria e re/ Fillojnë përplasjet në distancë
12/12 19:11
BE: Korrupsioni ende sfidë për Kosovën
12/12 18:23
Shpenzimet e administratës në Kosovë/ Viti 2018 shënon rekord
12/12 10:43
Thaçi thërret Parlamentin e ri/ Kurti takon Mustafën, ende nuk ka dakordësi për qeverinë
12/12 08:14
Thaçi thërret Parlamentin e ri/ Kurti takon Mustafën, ende nuk ka dakordësi për qeverinë
11/12 20:09
LVV dhe LDK, nuk ka marreveshje. Kurti dhe Mustafa do takohen serish
11/12 19:41
Nobelisti Peter Handke shpallet non-grata në Kosovë
11/12 18:22
Dhjetëra qytetarë presin kthimin e Veselit nga Haga
11/12 17:03
Qeveria, peng për Presidentin/ Kurti dhe Mustafa nuk po bien dakord se kujt i takon
11/12 16:42
Thaçi, homazhe në Reçak: Historia nuk mund të mohohet. Serbia ka kryer gjenocid
11/12 12:33
Veseli pyetet në Hagë: Lufta e UÇK, përballje me spastrimin etnik që synonte Serbia
11/12 12:07
Thaçi në Reçak: Nuk mund të mohohet historia
10/12 20:13