Paralizohet Franca, grevë e përgjithshme në vend
09/12/2019 20:09

Sistemi i transportit në Francë është pezulluar edhe të hënën si pasojë e një greve të përgjithshme kundër reformës së propozuar të pensioneve të presidentit Emanuel Macron. Operatorët e hekurudhave paralajmëruan se trafiku do të prekej rëndë dhe vetëm një e pesta e trenave të shpejtë dhe një e pesta e shërbimeve kombëtare do të ishin funksionale. Sindikata i kërkoi udhëtarëve të evitonin mbledhjen në stacione dhe të përdorin mjete alternative transporti. Transporti publik në Paris po ashtu u ndërpre me nëntë nga linjat e metrosë së qytetit të mbyllura dhe pesë prej tyre funksionale vetëm gjatë orëve të pikut. Protesta masive nisi të enjten, më 5 dhjetor, me 800 mijë njerëz që u tubuan në të gjithë vendin sipas qeverisë, duke bllokuar udhëtarët dhe duke detyruar mbylljen e shkollave. Organizatorët thonë se ishin më shumë se 1.5 milionë protestuesit dhe kanë bërë apel për një ditë të dytë aksioni kombëtar të martën. Ata protestojnë kundër planeve të qeverisë së Macron për të ndryshuar sistemin e pensioneve duke mbledhur 42 plane të ndryshme që ekzistojnë aktualisht në një skemë universale. Kjo do të çonte në reduktime pagesash sipas sindikatave dhe në shtimin e moshës së daljes në pension.

Qeveria turke: Presim termet 7,5 në Stamboll
27/01 16:36
Në një fshat hungarez ndodhet libri më i madh në botë!
27/01 16:17
Dokumentari “Us Kids”, dedikuar të mbijetuarve të Parklandit
27/01 16:15
Tërmeti në Turqi, të mbijetuarit strehohen në trena
27/01 15:28
“Dështon” Salvini/ Në Emilia Romania të Italisë fiton PD
27/01 14:32
Britani e Madhe/ Dalin në qarkullim 10 milionë monedha 50-centëshe për Brexit-in
27/01 14:29
Ylli i NBA që frymëzoi të gjithë/ Ja kush është Kobe Bryant!
27/01 13:12
Shuhet Kobe Bryant/ Bota shpreh dhimbje për yllin e NBA
27/01 13:07
Flet studentja nga Wuhan, epiqendra e virusit: Iu nënshtrova analizave dhe jam mirë
27/01 12:54
Çmimet Grammy/ Triumfon 18-vjeçarja Billie Eilish
27/01 11:57
Kujtohet Holokausti/ 75 vite nga çlirimi i Aushvicit
27/01 10:53
E përditësuar/ 80 të vdekur dhe 2700 raste me koronavirus në Kinë
27/01 10:32
“Hear WHO”/ Aplikacioni më i ri dedikuar…
26/01 22:47
Avioni më i madh/ Boeing 777X realizon fluturimin e parë
26/01 22:23
Shkon në 54 numri i viktimave në Kinë/ Epidemia “prek” Kanadanë
26/01 15:32
Alarmi nga Kina/ Virusi përhapet para se të shfaqen simptomat
26/01 15:10
Mekanizmi që shkaktoi tërmetin/ Eksperti: Origjina tek shtyrja e pllakës arabe në drejtim
26/01 12:40
Tërmeti, Turqi/ Rritet bilanci, shpëtohet 3-vjeçarja
26/01 12:34
Virusi, 90 mijë të prekur në Kinë/ Infermierja: Autoritetet thonë se janë rreth 2 mijë
26/01 12:25
Virusi, Kinë/ Dyfishohet shitja e maskave, por sa mbrojnë vërtet!
26/01 10:47