Fermë në sheshin “Skënderbej”/ Për dy ditë 400 fermerë në një panair
14/11/2019 19:46

Sheshi “Skëndërbej” po përgatitet të presë 400 fermerë nga e gjithë Shqipëria dhe rajoni. Në datat 16-17 nëntor kjo hapësirë do të shndërrohet në një fermë gjigante. Nga përmasat ky do të jetë panairi më i madh që është bërë ndonjëherë, pa diskutim që qëllimi përse po bëhet është promovimi i produkteve shqiptare, të cilat nga viti në vit po tregojnë që janë produkte që ecin shumë mirë në tregun evropian. Vetëm në tre mujorin e parë të vitit 2019 në kemi një rritje të eksporteve të produkteve shqiptare rreth 24%. Do jenë të përfshirë institucionet shqiptare që operojnë në treg dhe që japin kredi. Pra do të jetë një panair i madh që i kushtohet vetëm bujqësisë. Pra kemi sjellë fermën, fshatin në zemër të Tiranës. A është kjo dhe një thirrje për fermerët e rinj? “Absolutisht që po. Kjo është një thirrje për fermerët e rinj ne kemi dhe iniciativa financiare që të thërrasin apo të bëjmë pjesë të sektorit edhe të rinjtë. Tek IPARDI ne kemi një 5% më shumë subvencionim për fermerët nën 40 vjeç”,shprehet ministri Çuçi. Pra kjo është një thirrje jo vetëm për qytetarët, konsumatorët por edhe për vetë fermerët? “Sigurish, por edhe për qytetarët të cilët nuk pas ndonjëherë mundësi të shikon ndonjë fermë. Ata do ta gjejnë këtu në kryeqytet”, shton ministri. Të gjitha prodhimet bujqësore vendase do të prezantohen për konsumatorin dhe tregtarin. Këtu në këtë shesh do të gjejmë produkte të agrokulturës, blegtorisë dhe akuakulturës.

Lëvizja që shembi komunizmin/ 29 vjet nga protestat e studentëve që ndryshuan regjimin në vend
09/12 00:06
Nesër rinis mësimi në Durrës/ Shkollat hapen edhe në Tiranë 2 javë pas tërmetit
08/12 22:29
Të strehuarit në hotel/ Banorët e prekur nga tërmeti presin për tu rikthyer në shtëpitë e tyre
08/12 22:12
Një natë në ‘Times Square”, sensibilizim për të pastrehët
08/12 21:25
Një kat i shtëpisë u zhyt nën tokë/ Manzë, familja me 15 anëtarë që shpëtoi mrekullisht nga tërmeti
08/12 21:20
Artisiti Amerikan ha veprën 120 mijë dollarëshe
08/12 21:16
Teuta, më shumë se fitore/ Të ardhurat nga biletat e ndeshjes në “Niko Dovana” për tërmetin
08/12 21:06
Rama publikon fjalimin e Erdogan: E ngremë Shqipërinë në këmbë, të ndihmojmë vëllezërit tanë
08/12 20:30
Nisma e Greqisë para takimit të BE/ Mbështetja për zgjerimin, thërret Ministrat e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut
08/12 20:28
Pa marrëveshje me LDK/ Kurti: Shkojmë në zgjedhje
08/12 20:18
Pishtari i humanizmit/ Në 29 vjetorin e protestave të studentëve nderohet “Fundjava ndryshe”
08/12 20:14
E diela buzë detit/ Durrës, banorët po përpiqen ti rikthehen normalitetit pas tërmetit
08/12 20:09
Kthehen të strehuarit në Kosovë/ Haradinaj: Janë mbi 1300 persona që erdhën pas tërmetit
08/12 20:06
Bukuroshet norvegjeze habisin me Frozen dhe traditat me çmime marramendëse !”E Diell” 8 Dhjetor 2019
08/12 18:14
Banesat e premtuara/ Erdogan për Top Channel. Për 6 muaj deri në një vit do e kemi kryer si punë
08/12 18:13
Shembet me tritol pallati 5 katësh/ Shkozet, banorët: U rrëzuan muret për dyqanet e katit të parë
08/12 15:50
Nga çadrat në Kontenierë/Banorët e Manzës të dëmtuar nga tërmeti
08/12 15:47
29 vite më parë, kur nisi të shembej diktatura
08/12 15:25
Shkozet/ Shembet me shpërthim godina 4 katëshe, mbetet vetëm, pluhuri pas
08/12 14:04
Dy tërmete gjatë natës/ Banorët e Shetaj në makinë dhe çadra: Kemi frikë
08/12 13:13