Fakte të reja për luftën/ Flasin studiuesit në Gjirokastër
15/01/2020 12:38

Studiues të historisë në universitetin e Gjirokastrës dhe në rajon mendojnë se ka shumë aspekte ende të pastudiuara të ngjarjeve dhe kontributeve të banorëve të prefekturës së Gjirokastrës gjatë Luftës së Dytë Botërorë. Këto diskutime ishin pjesë e konferencës shkencore “Roli i Prefekturës Gjirokastër gjatë Luftës së Dytë Botërore” mbajtur në auditorët e universitetit “Eqrem Çabej” Ilir Lluri specialist kulture Gjatë konferencës u ekspozuan për herë të parë fotot e 72 dëshmorëve nga prefektuara si dhe sende personale të shumë prej tyre. Prefektura e Gjirokastrës sipas historianit Shyqyri Hysi kishte numrin më të madh të banorëve të angazhuar në luftën e Dytë Botërore në raport me popullsinë si dhe numrin më të madh të të rënëve, ku veçoi 5 dëshmore femra. Shyqyri Hysi historian Ajo që tërhoqi vëmendjen ishte pjesëmarrja në konferencë me shall të kuq e shumicës së të pranishmëve. Prania e këtij simboli të përdorur në vendet e kampit të Lindjes gjatë periudhës së komunizmit, që në Shqipëri njihej me emrin “shalli i pionierit”, edhe ne Kine simbolizonte gjakun e të rënëve.

Reshje dhe ulje temperaturash, ky është parashikimi i motit për sot
24/03 08:00
Diell dhe rritje temperaturash, ky është parashikimi i motit për sot
13/03 08:18
Vazhdojnë reshjet, njihuni me parashikimin e motit për sot
04/03 07:48
Dita e verës/ Në Korçë ndizen zjarret dhe sfidohen temperaturat e ulëta
01/03 12:35
Pakësohen bimët medicinale/ Mblidhen pa kriter në Gjirokastër
01/03 12:20
Përreth botës me biçikletë/ Argjentinasi vjen në Vlorë. Udhëton drejt Katarit
27/02 12:32
Rikthehen vranësirat, njihuni me parashikimin e motit për sot
25/02 08:14
Vlora në panairin e turizmit/ Ftesë për pushuesit italianë të vijnë gjatë verës
23/02 03:35
“Shtëpia ime”/ Edhe 9 ditë për aplikimin e të prekurve nga tërmeti për programet e rindërtimit
21/02 04:37
Veliaj: Do hapim 38 palestra të reja për fëmijët dhe të rinjtë që duan të merren me sport
12/02 15:43
S’gjen fëmijë pa celular. Lundrojnë në botën e internetit më mirë se prindërit e tyre
11/02 12:11
Rikthehen reshjet dhe ulen temperaturat, ky është parashikimi i motit për sot
04/02 08:47
Të gdhendësh suvenirin tënd/ Në Gjirokastër turistët duan që të jenë si vendasit
02/02 14:03
Parashikimi i motit/ Ja çfarë pritet të ndodhë në fundjavë
31/01 07:36
Reshje shiu dhe ulje temperaturash, ky është parashikimi i motit për sot
30/01 08:10
Mos dilni pa çadra, ja deri kur do të vazhdojnë reshjet e shiut
28/01 07:54
Fundjava vjen me reshje, njihuni me parashikimin e motit
24/01 07:54
Ulen sërish temperaturat, njihuni me parashikimin e motit për sot
22/01 08:24
Diell dhe temperatura të ulëta, ky është parashikimi i motit për sot
21/01 08:02
Diell dhe ulje temperaturash, ky është parashikimi i motit për sot
17/01 07:53