Erdogan, thirrje Europës: Më mbështesni për Libinë
18/01/2020 18:45

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan i bëri thirrje Europës që të mbështesë përpjekjet e vendit të tij në Libi, me qëllimin të arrihet fundi i konfliktit ne vendin e përfshirë nga kaosi. Turqia po i ofron mbështetje ushtarake qeverisë libiane, që njihet ndërkombëtarisht. Erdogan i bëri këto komente në një rubrikë të publikuar tek Politico, vetëm një ditë përpara samitit të Berlinit, ku do të bëhen përpjekje për stabilizimin e rajonit. Në këtë takim pritet që Gjermania dhe Kombet e Bashkuara të kërkojnë nga palët rivale në Libi, të cilat luftojnë për kontrollin e kryeqytetit, Tripoli, të bie dakord për një marrëveshje armëpushimi, hapi I parë ky drejt vulosjes së një marrëveshjeje përfundimtare paqeje. Turqia mbështet qeverinë e Fayez al-Serraj në Tripoli dhe thotë se gjenerali Khalifa Haftar, që udhëheq Ushtrinë Kombëtare Libiane të rebelëve, është person që po kërkon të bëjë puç shteti. “Duhet pasur parasysh se Europa është më pak e interesuar që t’i ofrojë mbështetje ushtarake Libisë dhe zgjidhja është që të punojë me Turqinë, që tashmë ka premtuar ndihmë ushtarake. Ne do t’i trajnojmë forcat libiane të Libisë dhe do t’i ndihmojmë që të luftojnë terrorizmin, dhe trafikimin e qenieve njerëzore”, shprehet presidenti turk. Samiti i së dielës në Berlin pritet t’i bëjë presion Haftarit dhe luftëtarëve të tij, që të ndalojnë ofensivën në Tripoli. Haftar dhe Serraj pritet që të jenë të pranishëm në Berlin, së bashku me liderët nga Turqia, Rusia, Egjipti, vendet perëndimore dhe fuqitë arabe. Konflikti në Libi ka nisur që prej rënies nga pushteti të Muammar Gaddafit më 2011.

Virusi godet ekonominë italiane, qeveria: “Plan Marshal” për bizneset
23/02 18:58
Tërmet me magnitudë 5.7/ Mëngjes ferri për Turqinë, 8 persona humbin jetën
23/02 16:24
Koronavirusi/ 12 raste në Francë dhe 16 në Gjermani, diskutohet mbyllja e zonës Shengen!
23/02 16:23
Qyteti “fantazmë”/ Veriu i Italisë nën ankth, mbyllen restorantet dhe boshatisen rrugët
23/02 15:57
Thellohet më tej bilanci në Itali/ Shkon në 64 numri i të prekurve nga koronavirusi
23/02 03:34
Pasaportat blu/ Rikthen në Britani pas 30 vitesh
22/02 17:20
Dështon samiti i BE/ Nuk ka marrëveshje për buxhetin
22/02 15:42
Sanders paralajmëron Putin: Larg duart nga zgjedhjet presidenciale
22/02 15:35
Koronavirusi na mbërin te dera. 30 raste në Itali, dy vdiqën
22/02 13:13
Karnavalet kineze në zemër të Bavarisë
21/02 21:22
Hoteli prej akulli/ Të flesh në temperaturën -5 gradë
21/02 20:46
Sulmi në Hanau/ Gjermania shton masat e sigurisë prej ekstremizmit; i mbijetuari tregon tmerrin
21/02 20:43
Borell zhvillon bisedë telefonike me Thaçin, Kurtin dhe Vuçiç
21/02 20:39
Përhapja e Koronavirusit/ Pas Kinës shqetëson Koreja e Jugut
21/02 20:38
Koronavirusi ndëshkon fluturimet/ Industrisë së ajrit këtë vit do t’i kushtojë 29.3 miliardë dollarë
21/02 20:17
Grenell në krye të zbulimit të SHBA/ Pse Trump e bëri këtë lëvizje në postin e rëndësishëm të sigurisë kombëtare?
21/02 20:16
Autori i masakrës në Gjermani/ Përshkruhet si racist, paranojak dhe supremacist
21/02 20:14
Dialogu Kosovë-Serbi/ Gjermanët kundër Lajcak: E tmerrshme nëse zgjidhet i dërguar i BE-së!
21/02 15:53
Inteligjenca amerikane: Rusia po ndihmon Trump-in të rizgjidhet!
21/02 12:41
Frika nga koronavirusi/ Ukrainasit sulmojnë autobusët me të evakuuarit nga Kina
21/02 12:39