Dorëhiqet kreu i AKEP/ Ilir Zela zëvendësohet nga Tomi Frashëri, këshilltari i kryeministrit
10/12/2019 19:27

Rreth dy vjet nga emërimi si kryetar i Autoritetit të Komunkimit Elektronike dhe Postare, Ilir Zela është liruar nga detyra. Komisioni i veprimtarive ka pranuar dorëheqjen që ai i ka paraqitur Kuvendit. Në letrën drejtuar kryetarit Ruçi, zoti Zela thotë se nuk ka lejuar në asnjë moment që interesat publike të nëpërkëmben nga presioni i pandërprerë i interesave monopoliste. Zela ka dhënë dorëheqjen edhe si anëtar i këshillit mbikëqyrës të AKEP. Në të njëjtën ditë me pranimin e dorëheqjes komisioni i veprimtarive prodhuese emëroi atë që do të zëvendësojë Ilir Zelën si anëtar të këshillit mbikqyrës. Tomi Frashëri, Drejtori i Protokollit të kryeministrit Rama dhe këshilltari tij, u votua nga deputetët e mazhorancës, si anëtar i AKEP me propozim të qeverisë. Përpara se të futej në stafin e kryeministrit në 2014 zoti Frashëri ka punuar në administratën e Avokatit të Popullit në Francë, ku ai edhe është diplomuar. Ai tha se do ta kryejë me përultësi detyrën. Ndërkohë në seancë plenare kuvendi duhet të zgjedhë dhe kryetarin e ri të AKEP, kandidaturat duhet të jenë anëtarë të këshillit mbikqyrës dhe propozohen më së paku 28 firma deputetësh.

Durrës/ Ankesa për riparimin e dëmeve. Banorët e zonës së plazhit kërkojnë ndihmë
27/01 15:26
97-vjetori i Shërbimit Pyjor Shqiptar, vullnetarë i bashkohen aksionit për mbjelljen e 1000 pemëve
27/01 15:24
Flet Rama për Top Channel: Me Merkel plan të përbashkët veprimi në shtimin e donatorëve
27/01 15:20
Shqipëria ka risk të ulët/ Ngrihet task-forca për virusin që ka prekur Kinën
27/01 15:17
Flet Yuri Kim për herë të parë si ambasadore, mesazhi në shqip: Ne jemi ende me ju, krahë për krahë
27/01 15:15
Shqiptarja e vetme në Wuhan/ Silva Doçi: Jemi në izolim. U sëmura, por ishte thjeshtë grip
27/01 15:03
Rivalitet dhe polemika/ Gara e konkurentëve në “Përputhen”
27/01 14:20
Turizëm në fshat/ Puna në bujtinat e fshatrave të Dropullit
27/01 13:44
Tërmeti, takim Merkel-Rama/ Kryeministri dhe kancelarja flasin para konferencës së donatorëve
27/01 13:03
Flet studentja nga Wuhan, epiqendra e virusit: Iu nënshtrova analizave dhe jam mirë
27/01 12:54
Alergji nga ndotja – Mjekët këshillojnë si të ruhemi
27/01 12:49
Përkeqësohet indeksi i ndotjes në Shqipëri/ Qytetet më të ndotura, Tiranë, Durrës dhe Elbasan
27/01 12:47
Skrevan/ Protestë për shkollën e dëmtuar nga tërmeti: Hapni shkollën! Duam të mësojmë
27/01 12:31
Drejtimi i INSTAT, qeveria shtyn afatin e aplikimit
27/01 12:02
Makina përfundon përmbys në rrugë/ Aksident tek “Unaza e madhe”
27/01 11:13
Reshje shiu dhe rritje temperaturash, parashikimi i motit për fillimin e javës
27/01 10:22
“Hear WHO”/ Aplikacioni më i ri dedikuar…
26/01 22:47
Avioni më i madh/ Boeing 777X realizon fluturimin e parë
26/01 22:23
“Vdekja e tyre është mister”/ Flet shefi i Repartit të Pediatrisë për vdekjen e binjakëve
26/01 21:34
Vlorë/ Përfshihet nga flakët dyqani
26/01 20:17