Britanikët votojnë, zgjedhjet e treta në pesë vjet
12/12/2019 19:21

Britanikët po votojnë në mbretërinë e bashkuar në zgjedhjet e treta të përgjithshme në më pak se pesë vjet. Votimi ka nisur në orën 7 sipas orës lokale në 650 kolegjet zgjedhore në Angli, Uells, Skoci dhe Irlandë e Veriut dhe mund të votohet deri në orën 22 sipas orës lokale. Favorit mbetet kryeministri aktual Boris Johnson dhe partia e tij konservatore, por sfidanti kryesor i tij, laburisti Jeremy Corbyn, është i bindur se mund ta lërë pas. Zgjedhjet, të parat që mbahen në dhjetor në më shumë se 100 vite, janë të tretat në pesë vitet e fundit, pas atyre të 2015 dhe 2017. Numërimi i votave do të fillojë menjëherë pas përfundimit të procesit por rezultatet e para do të mësohen vetëm mëngjesin e të premtes. Të drejtën e votës e kanë 45 milionë britanikë, që duhet të shprehen jo vetëm për qeverinë e vendit por edhe për fatin e Brexitit. Boris Johnson shpreson të marrë një shumicë të qartë në mënyrë që të kapërcejë ngërçin parlamentar që deri më tani e ka penguar të kalojë në kuvend marrëveshjen me BE për Brexitin që skadon më 31 janar. Sipas sondazheve, rivali i tij Corbin nuk ka shanse të fitojë këtë raund zgjedhor. Por ai mund të tentojë të krijojë një koalicion, në vijim, me të cilin do të tentojë të rinegociojë në kuptimin më europianist marrëveshjen për brexitin dhe më pas të thërrasë edhe një referendum të ri.

Top News – Pompeo për Kinën/ Armik me i keq se Bashkimi Sovjetik
12/08 21:07
Top News – Spektakël i Guggemos/ Akrobaci në muzeun e teknikës – Pa koment
12/08 16:18
Top News – Keqinformimet mbi Covid-in/ Përhapen në 25 gjuhë të ndryshme
12/08 14:34
Top News – Spektakël në qiell/ Shiu i meteorëve arrin kulmin!
12/08 14:28
Top News – SHBA, rreth 47000 raste të reja/ Alarm në Argjentinë e Australi
12/08 14:26
Top News – Gjermania dhe Spanja, në alarm nga shifrat e Covid-it
12/08 14:26
Top News – Rikonceptohet studio e famshme/ Walt Disney ndryshon “20th Century Fox”
12/08 13:50
Top News – Shpërndanin informacione të rreme për Covid-19, Facebook fshin mbi 7 milionë llogari
12/08 12:45
Top News – SHBA arrin marrëveshjen, 100 milionë doza të vaksinës kundër Covid-19
12/08 12:44
Top News – Mbretëria e Bashkuar përballet me recesion pas 11 vjetëve
12/08 12:42
Top News – A e rrisin cigaret elektronike rrezikun ndaj COVID-19?
12/08 12:39
Top News – Vazhdojnë protestat në Bjellorusi/ Udhëheqësja e Opozitës: u largova për fëmijët
12/08 12:25
Top News – Kamala Harris për zv-president/ E para kandidate me ngjyrë në historinë e SHBA
12/08 12:23
Top News – Trump-pas pandemisë/ Nuk kam folur me homologun kinez
11/08 21:14
Top News – Dhurata më e bukur/ Kylie Jenner feston 23 vjetorin
11/08 18:57
Top News – Maskë me të brendshme/ Miliarderi arrestohet në Norvegji
11/08 17:39
Top News – Hija e koronavirusit/ Ngrihet ngadalë nga Wuhani
11/08 16:02
Top News – 60 vjeç në karantinë/ Banderas, pozitiv me koronavirus
11/08 16:02
Top News – Vaksinat e mëparshme ulin rrezikun e koronavirusit
11/08 15:24
Top News – E para në botë/ Rusia regjistron vaksinën
11/08 15:00