Balla në takimin e PS: Të hënën votojmë dy anëtarë të Kushtetueses, Reformën Zgjedhore e mbyllim në…
09/11/2019 13:14

Në takimin e PS “Ti zgjedh”, Taulant Balla foli për 4 forma të mundshme votimi në zgjedhjet për përcaktimin e delegatëve të Kongresit. “Ky është një moment shumë i rëndësishëm për PS sepse ne kemi treguar që jemi e vetmja fuqi ndryshimi. Ne sapo kemi filluar implementin e një risie në politikë, që janë të paktë ata që e bëjnë, kjo për t’i mundësuar organizatave tona për tu drejtuar nga një grua dhe një burrë. Jemi të 5 në botë për nr e grave në qeveri, kjo është një gjë shumë e mirë. Një nga objektivat tona është barazia gjinore që të mos mbetet vetëm në letra. Në këto zgjedhje do kemi 4 forma të mundshme votimi: do të jenë 362 qendra votimi klasik me fletë, e dyta votim elektronik testim se si do nxjerrë rezultatin, e treta votim online dhe katër votime me post për ata që jetojnë jashtë. Suksesi i gjithë këtij procesi ka një rëndësi për vazhdimin e mandatit tonë dhe për fitoren në qershor në 2021. Tani PS ka nevojë për riorganizim, dhe të bëjmë ndryshime aty ku është e nevojshme. Nuk quhet e kryer puna jonë vetëm me 16 nëntor, duhet të vazhdojmë më tej. Duhet ta thellojmë statutin e barazisë gjinore, duhet të shkojmë me 50 përqind burra e gra”, tha ai. Balla tha më tej se pavarësisht se “KE nuk mori dot vendim pozitiv, por nuk duhet të dorëzohemi sepse qeveria i ka plotësuar të gjitha detyrimet që Shqipëria ka”. “Të hënën mbyllim vakancat në gjykatën Kushtetuese, pra do zgjidhen 2 të tillë, deri në janar do zgjidhet i 3, brenda Krishtlindjeve mbyllim edhe paketën e reformës zgjedhore. Duhet të ndryshojmë rregullat sa i përket financimit të Partive. Si prsh një parti ka falsifikuar dokumentat për financimin e partisë, prandaj rregullat duhen ndryshuar”, tha Balla.

Venecia për Gjykatën Kushtetuese/ Opinionet e ekspertëve për betimet në Kirgistan dhe Gjeorgji
21/11 19:38
Zëri i Amerikës: Kushtetuesja, Meta sulmon ambasadën e SHBA-ve
21/11 19:03
Meta anashkalon Leyla Moses Ones, i telefon direkt Matthew Palmer
21/11 15:29
Ngërçi me Kushtetuesen/ Ilir Meta: Rama ka vetëm një zgjedhje, referendumin
21/11 15:18
Merkel: Sa më shpejt negociatat, do të bisedoj me Macron kushtet për Tiranën dhe Shkupin
21/11 12:31
Vettingu e kishte parashikuar, Besnik Muçin e shkarkon edhe si gjyqtar i Kushtetueses, ja deklarata e plotë
21/11 12:15
Gjykata Kushtetuese/ Vetting-u rrëzon të zgjedhurin e Metës, Besnik Muçi shkarkohet nga detyra
21/11 12:13
Meta konsultohet me Berishën/ Ish kryeministri flet për shpërndarje të Kuvendit
20/11 15:22
Në 17.30 takimi i radhës i Metës, prezent dhe përfaqësues të SOROS
20/11 13:09
Porosi noterëve për Kajmakun/ Prokuroria e Tiranës: Njoftoni policinë nëse ju vjen
20/11 13:06
Unaza e Re/ PD bën kallëzim penal: Prokuroria të nisë hetimet dhe të ndërpresë punimet
20/11 12:42
Meta e kallëzoi penalisht, reagon Dvorani: Ilir Meta apo Presidenti i Republikës i bën akuzat?
19/11 19:37
Meta poston fotot: Siç e premtova, nënshkrova kallëzimin për Dvoranin
19/11 15:24
Meta konsultohet me opozitën/ Basha pas takimit: Rama të pranojë zgjedhjet e parakohshme
19/11 15:22
Nis reforma me dyer të mbyllura/ PS ulet përballe më PD e LSI me praninë e OSBE
19/11 15:15
Tryeza për reformen zgjedhore, PD në takimin me OSBE
19/11 12:53
Meta takon Bashën dhe aleatët, 90 minuta në Presidencë për situatën politike
19/11 12:52
Meta në Open/ Ambasadorët lecka të Ramës, kush mbron Dvoranin për Gjykatën Kushtetuese është i korruptuar
19/11 07:10
“Borchardt nuk është i mirëpritur”, presidenti Meta letër për zyrën e OSBE
18/11 19:36
“Shqiptarët nuk e duan Ramën”, Basha: Dje në stadium të gjithë në kor kundër tij
18/11 15:19