Avioni automatik, Airbus e teston me sukses
22/01/2020 20:12

E ardhmja është këtu! Pas dekadash gjatë të cilave avionët autonomë ishin thjeshtë ide, AIRBUS ka testuar me sukses ngritjen në fluturim në mënyrë automatike të një avioni në aeroportin e Tuluzës në Francë, bashkë me një seri testimesh të suksesshme të autopilotit. Avioni A350-1000 kreu tetë ngritje automatike në një periudhë prej katër orësh e gjysmë, falë teknologjisë së re të njohjes së imazhit të instaluar në të. Airbus ka konfirmuar se hapat e rinj janë teste mbi vizionin automatik dhe atë të uljes, që do të performohet më vonë, këtë vit. Ideja e avionëve komercial tërësisht automatikë, është hedhur prej dekadash ndërkohë që një sondazh i kryer në 2019, ka arritur në përfundimin se 70 për qind e 22 mijë udhëtarëve janë të gatshëm të fluturojnë në një avion tërësisht automatik. Sidoqoftë, incidente si ato të Boeing 737 max ngrenë pikëpyetje për çështjet e sigurisë në avionët plotësisht automatikë. Sidoqoftë, pavarësisht testimeve të suksesshme, mund të mos ketë asnjëherë një avion tërësisht automatik, pasi qëllimi nuk ka qenë asnjëherë ai i zëvendësimit të pilotëve. Sipas Airbus, misioni i tyre nuk është të bëhet përpara me autonominë si një objektiv në vetvete por të përmirësohen operacionet e fluturimit dhe ajo e avionëve në tërësi. Qëllimi është që të përmirësohet operacioni i fluturimit në mënyrë që një pilot të fokusohet më shumë tek vendimmarrja strategjike dhe menaxhimi i misionit.

Karnavalet kineze në zemër të Bavarisë
21/02 21:22
Hoteli prej akulli/ Të flesh në temperaturën -5 gradë
21/02 20:46
Sulmi në Hanau/ Gjermania shton masat e sigurisë prej ekstremizmit; i mbijetuari tregon tmerrin
21/02 20:43
Borell zhvillon bisedë telefonike me Thaçin, Kurtin dhe Vuçiç
21/02 20:39
Përhapja e Koronavirusit/ Pas Kinës shqetëson Koreja e Jugut
21/02 20:38
Koronavirusi ndëshkon fluturimet/ Industrisë së ajrit këtë vit do t’i kushtojë 29.3 miliardë dollarë
21/02 20:17
Grenell në krye të zbulimit të SHBA/ Pse Trump e bëri këtë lëvizje në postin e rëndësishëm të sigurisë kombëtare?
21/02 20:16
Autori i masakrës në Gjermani/ Përshkruhet si racist, paranojak dhe supremacist
21/02 20:14
Dialogu Kosovë-Serbi/ Gjermanët kundër Lajcak: E tmerrshme nëse zgjidhet i dërguar i BE-së!
21/02 15:53
Inteligjenca amerikane: Rusia po ndihmon Trump-in të rizgjidhet!
21/02 12:41
Frika nga koronavirusi/ Ukrainasit sulmojnë autobusët me të evakuuarit nga Kina
21/02 12:39
Gënjeu kongresin/ 40 muaj burg aleatit të Trump
21/02 04:38
“Pastrohet” Jagermeister, logoja nuk fyen të krishterët
20/02 20:57
Gënjeu Kongresin, 40 muaj burg aleatit të Trump
20/02 20:53
Sulmi në Gjermani, në hetim lidhjet raciste të autorit
20/02 20:31
“Debuton” Bloomberg/ Të gjithë kundër tij në debat
20/02 20:29
Virusi vrasës krijuar në Wuhan, ja profecia në një roman thriller të vitit 1981
20/02 20:26
Videoja prekëse/ Viktimë e bullizmit, 9-vjeçari i lutet nënës ti japë një litar për të vrarë veten
20/02 19:02
20 vite në pushtet, fytyra e Putin “shet” shumë
20/02 18:50
Rrëfimi i të prekurit nga koronavirusi: M’u hap çdo pore e trupit…
20/02 16:27