3 vjet nga Botërori, zbulohet ecuria e punimeve për stadiumet
21/11/2019 18:22

Pas 3 vitesh, pikërisht në 21 nëntor të 2022 do të nisë edicioni më i çuditshëm i Kupës së Botës në futboll, ai që do të mbahet në Katar. Për shumë aspekte, ai do të jetë Botërori i herëve të para; për herë të parë një vend i Lindjes së mesme pret kompeticionin më të rëndësishëm dhe për herë të parë ai do të zhvillohet në muajt e dimrit. Por Qatar 2022 do të jetë edhe botërori i fundit që do të zhvillohet me 32 skuadra. Duke nisur që nga Kupa e Botës të vitit 2026 që do të mbahet në SHBA, Meksikë e Kanada, numri i skuadrave pjesëmarrëse do të jetë 48. Në vendin e Lindjes së Mesme puna po vijon përsa i përket infrastrukturës e stadiumeve dhe Komiteti Organizator i Kupës së Botës në Katar publikoi një video të ecurisë së punimeve në stadiumet që do të presin ngjarjen më të rëndësishme në futboll. Do të jenë 8 stadiume që do të presin ngjarjen më të rëndësishme futbollistike në botë, 6 prej të cilëve janë ende duke u ndërtuar, por që pritet të jenë gati 1 vit përpara sfidës hapëse të Kupës së Botës. Megjithatë përgatitjet për organizimin e këtij botërori nuk kanë kaluar pa probleme. Katari prej kohësh është vënë nën akuzë për trajtimin jo të drejtë të punëtorëve sidomos atyre që vinin nga jashtë vendit. Por Organizata ndërkombëtare e Punës e Kombeve të Bashkuara iu kundërpërgjigj ankesave duke miratuar një buxhet të ri ku kishte vendosur një pagë minimale dhe mbrojtje ligjore për punëtorët e huaj, një buxhet që u miratua vitin e kaluar nga qeveria e Katarit.

Debat për ligjin e sporteve/ Presidentët e ekipeve bojkotojnë takimin e organizuar nga vetë ata
24/01 20:02
Besmir Banushi/ Çiklisti nga Vlora, kampion kombëtar dhe ballkanik
23/01 17:41
Ligji i ri për sportin/ Ndryshojnë nenet për sponsorizimet
21/01 16:07
Gjici: Bashkia s’financon Kukësin/ Presidenti nuk fsheh vështirësitë e klubit verilindor
19/01 15:23
Luftëtari, gati marrëveshjen/ Drejtuesit flasin për Gjirokastër “të madhe”
18/01 13:14
Kukësi me sulmues të huaj/ Drejtori teknik: Rival kemi Partizanin
16/01 15:44
Egbo: Jemi gati/ Trajneri kërkon nga klubi përforcime në mbrojtje
15/01 21:23
Skandal/ Tenisti serb, Djokoviç: “Nuk të japim Kosovë, ke qenë gjithnjë e jona”
14/01 19:14
Kërçiku: jam mirë te Partizani/ Flet nga Antalia, futbollisti që qëndroi vetëm dy ditë te Bylis
14/01 18:05
Ndeshje për bamirësi/ Veteranët e Shqipërisë, Italisë, Greqisë dhe Turqisë do ndeshen së bashku
10/01 15:21
Pikante nga ndeshja e yjeve! Altin Rraklli dhe Klodian Duro, batuta në autobusin e ish-futbollistëve
10/01 11:03
Një shqiptare në FIFA/ Gjyqtarja e parë që merr stemën më të lartë
07/01 20:04
Stërvitje në Turqi/ Ekipet kryesore të Superiores ndodhen në Antalia
07/01 19:29
Futboll dhe spektakël/ Emrat veteranëve që do vijnë nga Italia, Greqia e Turqia
30/12 19:53
Nën shkëlqimin e Usain Bolt hapet stadiumi olimpik
23/12 13:13
Partizani fiton derbin e basketbollit, tension me tifozët
21/12 07:16
Ndeshja Shkumbini-Dinamo/ Peqin, rrihet në fushë arbitri!
15/12 12:56
Dhunohet barbarisht arbitri në Peqin
14/12 17:05
Në stadium jo vetëm tifozë, Policia merr masa sigurie specifike për ndeshjen derbi
13/12 16:33
Sot derbi Partizani-Tirana, zhvillohet në stadiumin e ri “Air Albania”
13/12 16:32