3 vjet nga Botërori, zbulohet ecuria e punimeve për stadiumet
21/11/2019 18:22

Pas 3 vitesh, pikërisht në 21 nëntor të 2022 do të nisë edicioni më i çuditshëm i Kupës së Botës në futboll, ai që do të mbahet në Katar. Për shumë aspekte, ai do të jetë Botërori i herëve të para; për herë të parë një vend i Lindjes së mesme pret kompeticionin më të rëndësishëm dhe për herë të parë ai do të zhvillohet në muajt e dimrit. Por Qatar 2022 do të jetë edhe botërori i fundit që do të zhvillohet me 32 skuadra. Duke nisur që nga Kupa e Botës të vitit 2026 që do të mbahet në SHBA, Meksikë e Kanada, numri i skuadrave pjesëmarrëse do të jetë 48. Në vendin e Lindjes së Mesme puna po vijon përsa i përket infrastrukturës e stadiumeve dhe Komiteti Organizator i Kupës së Botës në Katar publikoi një video të ecurisë së punimeve në stadiumet që do të presin ngjarjen më të rëndësishme në futboll. Do të jenë 8 stadiume që do të presin ngjarjen më të rëndësishme futbollistike në botë, 6 prej të cilëve janë ende duke u ndërtuar, por që pritet të jenë gati 1 vit përpara sfidës hapëse të Kupës së Botës. Megjithatë përgatitjet për organizimin e këtij botërori nuk kanë kaluar pa probleme. Katari prej kohësh është vënë nën akuzë për trajtimin jo të drejtë të punëtorëve sidomos atyre që vinin nga jashtë vendit. Por Organizata ndërkombëtare e Punës e Kombeve të Bashkuara iu kundërpërgjigj ankesave duke miratuar një buxhet të ri ku kishte vendosur një pagë minimale dhe mbrojtje ligjore për punëtorët e huaj, një buxhet që u miratua vitin e kaluar nga qeveria e Katarit.

Nesër ndeshja Tirana-Kukësi/ Nëse fiton me 3 gola diferencë, ekipi kryeqytetas shpallet kampion
05/07 21:35
Top News – Pankina e Bordeaux/ Paulo Sousa komunikon largimin
03/07 17:05
Reja stërvit ekipin online/ Trajneri i Kombëtares nuk mund të vijë në Tiranë, shkak Covid-i
03/07 15:51
Shkurtaj lë ekipin e Kukësit/ Nexhipi: Do realizojmë një shitje të rëndësishme
01/07 20:02
Top News – Gjen akordin me Manchester City-n, Bayern merr Sane
01/07 13:27
Top News – FIFA/ Ish-drejtori i Financave, Kattner, pezullim 10-vjeçar
01/07 12:27
Tirana shet Muçin/ Laçi: Ismailgeci dhe Çelhaka kanë rinovuar, do flasim me Egbo
30/06 20:08
Ekipi i futbollit të romëve/ “Liria” u krijua me djemtë e vajzat që braktisën rrugën
30/06 16:47
Top News – Isinbayeva i kërkon ndihmë Putin/ Atletika Ruse
29/06 15:07
Top News – Tifozët e Bordeaux/ Zhvillojnë protestë para bashkisë
28/06 13:00
Top News – ‘Mungesë edukate dhe injorance’/ Hamilton kundër Ecclestone
27/06 16:31
Gjysmëfinalet e kupës së Shqipërisë/ Kukësi -Teuta dhe Bylis-Tirana synojnë finalen e 2 gushtit
26/06 13:18
Top News – Volejbolli mbyll sezonin 2019-20/ Për shkak të Covid-19
24/06 15:32
Top News – Djokovic tani shpreh keqardhjen/ Doli me coronavirus
24/06 15:30
Top News – Ligue 1 konfirmohet me 20 ekipe/ Sezoni 2020-2021
23/06 16:13
Top News – Serie A/ Kontratat e huazimit shtyhen deri në 31 gusht
23/06 12:01
Trashi shkon në Kuvajt/ Shitja rekord e lojtarit të Partizanit: Titulli? Arritja ime më e madhe
22/06 19:57
Top News – Danimarkë, kampionati/ 3000 tifozë në Brondby-Copenhagen
22/06 18:35
Top News – Mes testeve mjekësore/ PSG rikthehet në stërvitje
22/06 18:34
Ngoo larg Tiranës? A është paguar Ngo? Menaxheri i futbollistit: “No Comment”!
22/06 13:02